Trump tovább szítja a tüzet: most épp az iráni atommegállapodást rúgná fel

  • narancs.hu
  • 2017. október 14.

Külpol

Átgondolt stratégia vagy csak háborúsdit játszana?

Donald Trump amerikai elnök péntek este bejelentette: nem írja alá az iráni atommegállapodást. Az elnöknek háromhavonta kell szignálnia az egyezményt, de Trump úgy döntött, ezúttal nem teszi meg. Korábban már többször hevesen bírálta az Obama-adminisztráció által megkötött atomalkut. Így a Kongresszusra bízta az elfogadható megállapodás kidolgozását, amelynek 60 nap alatt kell döntenie az Irán elleni szankciók újratárgyalásáról.

Ha a Kongresszus nem cselekszik, a Fehér Ház felmondja az Iránnal kötött alkut – mondta Trump.

Az atomalkut az Egyesült Államok és Irán mellett Nagy-Britannia, Franciaország, Németország, Oroszország, Kína és az Európai Unió írta alá 2015-ben. Irán a nagyhatalmakkal kötött, sok kitételt tartalmazó szerződésben vállalta a hadi célokra felhasználható programjainak leállítását, illetve lassítását, valamint elismerte a Nemzetközi Atomenergiai Ügynökség (IAEA) ellenőrzési jogát. Nemzetközi megfigyelők szerint egyébként Irán be is tartja a megállapodás feltételeit. A megállapodás után az alkuban résztvevő nagyhatalmak feloldották az Irán gazdaságát legjobban sújtó nemzetközi szankciókat, így például az olajexport tilalmát és a külföldi bankbetétek befagyasztását. De az Iránnal szembeni szankciók olyan sokrétűek, hogy ezek közül több máig érvényben van, valamint az USA azóta újabbakkal egészítette ki a paktumot például az iráni rakétatesztekre válaszul.

Trump beszédében fanatikus rezsimnek nevezte Iránt, elutasította, hogy nemzetközi nukleáris megállapodást kössön az országgal. Az elnök szerint azért van szükség erre a drasztikus lépésre, hogy meggátolják az Irán által finanszírozott terrorizmus terjedését, és megakadályozzák az iráni atomfegyver létrehozását. Új stratégiaként Trump fontosnak tartja a fellépést a szomszédaikat, a globális kereskedelmet és a nemzetközi hajózást is veszélyeztető rezsimek ellen.

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.

Presztízskérdés

A magyar kormányzat hosszú ideje azt kommunikálja, hogy csökkent a szegénység Magyarországon, az MCC-s Sebestyén Géza pedig odáig jutott, hogy idén februárban bejelentette a szegénység eltűnését is. A kormány helyzetértékelése eddig is vitatható volt, és a KSH szegénységi adatai körül felfedezett furcsaságok tovább bonyolítják ezt az így is zavaros ügyet.

„Lövésük sincs róla”

Magyarországon nem az illegális kábítószerek okozzák a legnagyobb problémát a fiatalok körében. A hazai 16 évesek élen járnak az alkohol, a cigaretta és e-cigaretta kipróbálásában, és kilátástalannak érzett helyzetük miatt sokan a serkentők felé fordulnak.