Donald Trump amerikai elnök péntek este bejelentette: nem írja alá az iráni atommegállapodást. Az elnöknek háromhavonta kell szignálnia az egyezményt, de Trump úgy döntött, ezúttal nem teszi meg. Korábban már többször hevesen bírálta az Obama-adminisztráció által megkötött atomalkut. Így a Kongresszusra bízta az elfogadható megállapodás kidolgozását, amelynek 60 nap alatt kell döntenie az Irán elleni szankciók újratárgyalásáról.
Ha a Kongresszus nem cselekszik, a Fehér Ház felmondja az Iránnal kötött alkut – mondta Trump.
Az atomalkut az Egyesült Államok és Irán mellett Nagy-Britannia, Franciaország, Németország, Oroszország, Kína és az Európai Unió írta alá 2015-ben. Irán a nagyhatalmakkal kötött, sok kitételt tartalmazó szerződésben vállalta a hadi célokra felhasználható programjainak leállítását, illetve lassítását, valamint elismerte a Nemzetközi Atomenergiai Ügynökség (IAEA) ellenőrzési jogát. Nemzetközi megfigyelők szerint egyébként Irán be is tartja a megállapodás feltételeit. A megállapodás után az alkuban résztvevő nagyhatalmak feloldották az Irán gazdaságát legjobban sújtó nemzetközi szankciókat, így például az olajexport tilalmát és a külföldi bankbetétek befagyasztását. De az Iránnal szembeni szankciók olyan sokrétűek, hogy ezek közül több máig érvényben van, valamint az USA azóta újabbakkal egészítette ki a paktumot például az iráni rakétatesztekre válaszul.
Trump beszédében fanatikus rezsimnek nevezte Iránt, elutasította, hogy nemzetközi nukleáris megállapodást kössön az országgal. Az elnök szerint azért van szükség erre a drasztikus lépésre, hogy meggátolják az Irán által finanszírozott terrorizmus terjedését, és megakadályozzák az iráni atomfegyver létrehozását. Új stratégiaként Trump fontosnak tartja a fellépést a szomszédaikat, a globális kereskedelmet és a nemzetközi hajózást is veszélyeztető rezsimek ellen.