Újabb embert ítéltek halálra Iránban

Külpol

Amiért részt vett az országban tavaly szeptember óta zajló tüntetések egyikén. A férfit azzal vádolták, hogy "Isten ellen harcolt".

Halálos ítéletet szabtak ki egy férfira Iránban, amiért részt vett az országban tavaly szeptember óta zajló tüntetések egyikén.

A demonstrációk kezdete óta több mint 20 embert ítéltek halálra – közölte az iráni legfelsőbb bíróság.

A vád szerint az elítélt tüzet nyitott a rendvédelmi erők egységére, majd felgyújtott egy kormányépületet. A férfit azzal vádolták, hogy "Isten ellen harcolt", ami az iráni jog szerinti egyik legsúlyosabb bűncselekmény.

Az országban szeptember óta két embert végeztek ki a tüntetéseken való részvétel miatt. Az emberi jogi aktivista csoportok szerint eddig több mint ötszáz ember vesztette életét a tüntetéseken.

Iránban a 22 éves kurd Mahsa Amini halálát követően robbant ki országos tiltakozás. Aminit azért vette őrizetbe az iráni erkölcsrendészet, mert nem az előírásoknak megfelelően viseltea kötelező muszlim kendőt. Fogva tartása alatt kómába esett és szeptember 13-án meghalt.

Az iráni hatóságok a tüntetésekkel kapcsolatban többször kijelentették, hogy "az utóbbi hónapokban lezajlott zavargásokat nyugati titkosszolgálatok bátorítják azzal a céllal, hogy polgárháborút robbantsanak ki Iránban".

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.