Az Európai Parlament mai plenáris ülésén napirendre tűzte a globális minimumadó ügyét, és a vitának az lett az eredménye, hogy a többség a kezdeményezést akár a vétót bejelentő magyar kormány nélkül is megvalósíthatja.
A globális minimumadóról a magyar kormány korábban bejelentette, hogy nem támogatja a bevezetését.
Ezt a szándékot az Országgyűlés határozata meg is erősítette kedden.
Ujhelyi István európai parlamenti képviselő az EP többségének megoldási javaslata kapcsán arra emlékeztet, hogy a minimumadó ügye tényleg igényli az érdemi vitát, de az adó haszna és célja szerinte világos: „ezzel elérhető, hogy a multicégek is a bevételeikkel arányos felelősséget vállaljanak a válságok idején; elérhető, hogy megakadályozzuk a legnagyobb multik adóparadicsomokban történő adózását és profitjuk jogszerűtlen kimentését. A globális minimumadó az egész Európai Unió és benne Magyarország számára is jelentős többletbevételeket jelentene, amelyeket az adófizetők, a nehéz helyzetbe került családok megsegítésére is lehetne fordítani. A magyar vétóval évi 48 milliárd eurótól, vagy közel 19 ezer-milliárd forint adóbevételtől esik el az Unió, így Magyarország is”.
A szocialista politikus szerint a magyar kormány pávatánca sajátos ebben az ügyben, mert korábban több miniszter is támogatásáról biztosította a javaslatot, és bár a fideszes EP-képviselők tartózkodtak, a KDNP-s Halmos György májusban igennel szavazott a globális minimumadóról szóló parlamenti határozatra.
„Ha a fideszes kormányzat kicsit is adna a hitelességére, akkor minimum megrovásban részesítené – legalábbis az állami propaganda szerint – a magyar érdekekkel ellentétes intézkedés bevezetését támogató kereszténydemokrata EP-képviselőt, de megfontoltabb nyilatkozatokra szorítaná rá a kormány illetékes tagjait is. A Fidesz-KDNP politikusainak zavart viselkedése az ügyben ugyanis tökéletesen bizonyítja, hogy itt nem elvi kérdésről vagy nemzeti érdekvédelemről van szó, mindössze a magyar kormány a lengyel példát követve igyekszik újabb zsarolási pozíciót fogni, hogy a befagyott uniós forrásokról szóló tárgyalását megkönnyítse” – vélelmezi Ujhelyi. Szerinte célszerűbb lenne kompromisszumot kötni, és csatlakozni az Európai Ügyészséghez.