A 15 százalékos globális minimumadóról eredetileg nem tárgyalt volna az Európai Parlament, azonban a múlt pénteki magyar vétó miatt sürgősséggel vették napirendre a témát - írja a hvg.hu.
A tervet ugyanis, hogy az OECD javaslatára a 750 millió eurónál nagyobb bevételű cégekre kivessék ezt az adófajtát, egyedül Magyarország nem támogatta. A beszámoló miatt emiatt a csütörtök délelőtti EP-vitában számos komoly bírálatot kapott a magyar kormány. Ráadásul ez újra felélénkítette a vétójog eltörlésének szükségességéről szóló kérdést.
Erről nem született persze megállapodás, de a francia elnökség - több képviselő javaslatával egyezően - egy új megoldási javaslattal állt elő. Méghozzá azzal, hogy úgy terelnék a megerősített együttműködés felé a tagállamokat, hogy bizonyos kérdésekben a tagállamok köre úgynevezett megerősített együttműködés keretében kötelezettséget vállal magára. Jelen esetben ez azt jelentené:
a globális minimumadó bevezetését vállalhatja 26 tagállam - kihagyva ebből Magyarországot.
Erre a megoldásra az uniós alapszerződések lehetőséget adnak, Clément Beaune, a francia kormány európaügyi államtitkára pedig azt ígérte, hogy a témában még a féléves francia elnökség ideje alatt lesznek fejlemények, ami gyakorlatilag a következő hetet jelenti.
Arról, hogy mi az a minimumadó, és mi magyarázhatja a kormány ellenállását, alábbi cikkünkben írtunk részletesen:
Ujhelyi István európai parlamenti képviselő szerint a magyar vétó nem elvi alapon született: