Ukrajnában létesít gyárat a Rheinmetall

  • narancs.hu
  • 2023. július 10.

Külpol

Harckocsikat fognak majd itt gyártani. 

A Rheinmetall a következő 12 héten belül páncélozott járműveket gyártó üzemet nyit Ukrajnában – írja a CNN

Németország legnagyobb fegyvergyártója ukránokat is ki fog képezni az ország nyugati részén található gyárban gyártott harckocsik és más páncélozott járművek karbantartására – mondta Armin Papperger vezérigazgató a lapnak adott interjújában. „[Az ukránoknak] segíteniük kell magukon – ha mindig az európaiakra vagy az amerikaiakra [kell várniuk], hogy a következő 10 vagy 20 évben segítsenek nekik... az nem lehetséges” – mondta.

A vállalat az év elején a Rheinische Post című lapnak azt közölte, hogy reményei szerint 200 millió eurós (218 millió dolláros) harckocsigyárat szeretne nyitni Ukrajnában, amely évente mintegy 400 harckocsi gyártására lenne képes. Papperger közölte azt is, hogy a gyár dolgozói a Rheinmetall Fuchs páncélozott harckocsiját licenc alapján építik és javítják majd a létesítményben.

A Rheinmetall a gyárat az Ukroboronprom ukrán állami védelmi konszernnel partnerségben fogja üzemeltetni, amely egyben a létesítmény tulajdonosa is lesz. A vállalatok májusban jelentették be, hogy megállapodást kötöttek Ukrajna „védelmi technológiai kapacitásainak” fellendítéséről.

 
Armin Papperger, a Rheinmetall vezérigazgatója megrázza a kereskedés kezdetét jelző kisharangot a Frankfurti Értéktőzsdén 2023. március 20-án.
Fotó: Ronald Wittek / MTI/EPA/Ronald Wittek
 

Dmitrij Medvegyev volt orosz elnök, Vlagyimir Putyin közeli szövetségese azt mondta, hogy Oroszország megtorlásként csapást mérne a Rheinmetall Ukrajnában létesített létesítményeire. Papperger szerint viszont a gyárat meg lehetne védeni egy orosz támadástól.„Jelenleg sok olyan gyár van, amely katonai termékeket gyárt [Ukrajnában]. Ez csak egy újabb – és azt is meg tudjuk védeni” – mondta.

2022 októberében részletesen foglalkozotunk a Rheinmetallal: Magyarország kiemelt német hadiipari partnere 2014-ben hivatalosan berekesztett orosz katonai beruházásból is kivette a részét, és közvetve segíthette az orosz agressziót.  

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.

Egy fölényeskedő miniszter játékszere lett a MÁV

A tavalyi és a tavalyelőtti nyári rajtokhoz hasonlóan a vasúttársaság most sem tudott mit kezdeni a kánikula, a kereslet és a körülmények kibékíthetetlen ellentétével, s a mostani hosszú hétvégén ismét katasztrofális állapotok közt találhatták magukat az utasok.

A botrány határán

A Nádas-életműsorozat leg­újabb kötetét a színházi világnap alkalmából mutatták be az Örkény Színházban. Hogy hazai színházi életünk hogyan viszonyul ezekhez a magyar drámahagyományból kilógó művekhez, arra éppen egy Örkény-dráma, a Kulcskeresők címével válaszolhatunk.