Ukrajna: a NATO tagországok készenlétbe helyezik erőiket

  • narancs.hu
  • 2022. január 24.

Külpol

Az orosz elnöki szóvivő szerint mindez fokozza a feszültséget, egyben nem zárta ki, hogy Vlagyimir Putyin és Joe Biden újra felveszi a kapcsolatot Ukrajna ügyében.

Az elrettentés és a védelem fokozására a NATO tagországok hajókkal és vadászgépekkel erősítik meg a szövetség kelet-európai szárnyát – jelentette ki Jens Stoltenberg, a szervezet főtitkára.  Minderre azért van szükség, mert Oroszország folytatja a katonai csapatmozgását az ukrán határ közelében - tette hozzá.

A tájékoztatás szerint

  • Dánia fregattot küld a Balti-tengerre és négy F-16-os vadászgépet telepít Litvániába;
  • Spanyolország hajókat küld a NATO különböző haditengerészeti erőihez, de fontolgatja vadászgépek telepítését is Bulgáriába;
  • Franciaország akár csapatokat is küldene Romániába;
  • Hollandia két F15-ös vadászgépet küld Bulgáriába, továbbá egy hajót is felajánlott
  • és az Egyesült Államok is növelné katonai jelenlétét.

A bejelentést a Kreml „nyugati hisztériának” nevezte. Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő hétfőn újságíróknak úgy nyilatkozott, hogy a NATO keleti szárnyának megerősítése csak a feszültséget fokozza a biztonság szférájában. Felhívom a figyelmet arra, hogy mindez nem amiatt történik, amit mi, Oroszország teszünk. Mindez amiatt történik, amit a NATO, az Egyesült Államok tesz, és az általuk terjesztett információk miatt" - tette hozzá Peszkov.

Nem zárta ki annak lehetőségét, hogy Vlagyimir Putyin orosz és Joe Biden amerikai elnök szükség esetén ismét kapcsolatba lépjen egymással. 

Véleménye szerint Oroszország "agresszív környezetben" él, és a NATO-országok részéről "barátságtalan" kijelentések hangzanak el irányában. A Kreml szóvivője megerősítette, hogy Moszkva a héten várja az Egyesült Államok és a NATO írásba szedett válaszát a biztonsági garanciákat sürgető javaslataira. A nemzetközi biztonsági garanciákra vonatkozó orosz javaslatok között szerepelt a NATO-erők Romániából és Bulgáriából történő kivonása; a moszkvai diplomáciai tárca szerint így lehetne visszatérni az Oroszország és a NATO közötti alapmegállapodás előtti felálláshoz. 

A nap folyamán a Fehér Ház és a Downing Street bejelentette, hogy Ukrajna elhagyására szólították fel diplomatáikat és az országban élők állampolgáraikat. Szintén hétfőn az EU 27 tagállamának külügyminiszterei vitatták meg az orosz-ukrán válságot Antony Blinken amerikai külügyminiszterrel. Nyilatkozatban tették világossá, hogy Oroszország mozgósítása veszélyt jelent az európai kontinens békéjére és stabilitására. Az Európai Unió Külügyi Tanácsa kijelentette, hogy a befolyási övezetek fogalmának nincs helye a 21. században - írja a Guardian.

Mint arról lapunk korában beszámolt, Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke bejelentette: az Európai Unió 1,2 milliárd eurós hitelt és támogatást nyújt Ukrajnának a konfliktus pénzügyi költségeinek fedezésére. Boris Johnson brit miniszterelnök pedig a BBC tudósítása szerint figyelmeztette Oroszországot, hogy Ukrajna megszállása "fájdalmas, katasztrofális, erőszakos és véres lépés lenne". Hozzátette, az Egyesült Királyság gazdasági-pénzügyi szankciókkal is sújtaná Oroszországot.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfőn közölte, hogy Magyarország minden intézkedést ellenez, amely élezi az ukrajnai helyzetet, ezzel szemben viszont minden olyat támogat, amely segíti a konfliktus tárgyalásos rendezését. A miniszter egy újságírói kérdésre válaszolva arról számolt be, hogy

egyelőre nem tervezik evakuálni sem a kijevi magyar nagykövetség diplomatáit, sem a családtagjaikat,

és az utazási tanácsok módosítása sincs jelenleg napirenden.

Oroszország hétfőn folytatta a haditengerészeti gyakorlatok előkészületeit, februárban pedig Fehéroroszországgal tart közös gyakorlatot. Aljakszandr Lukasenka belarusz elnök hétfőn azt mondta, hajlandó bevetni a teljes hadsereget az ukrán határon, mert az ukránok is csapatokat telepítenek a térségben.

Az orosz-ukrán konfliktus magyarországi fejleménye, hogy az ellenzék felszólította Orbán Viktort, a jelenlegi helyzet miatt ne találkozzon Vlagyimir Putyin orosz elnökkel február 1-jén.

(Címlapképünkön: Az ukrán fegyveres erők önkéntes területvédelmi egységének tagjai gyakorlatoznak egy kijevi parkban 2022. január 22-én. Az elmúlt hetekben civilek tucatjai csatlakoztak az ukrán hadsereg tartalékosaihoz az orosz inváziótól tartva. Fotó: MTI/AP/Efrem Lukackij)

Kedves Olvasónk!

Elindult hírlevelünk, ha szeretné, hogy önnek is elküldjük heti ajánlónkat, kattintson ide a feliratkozásért.

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők. De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

 

Figyelmébe ajánljuk

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.

Séta a Holdon

A miniszterelnök május 9-i tihanyi beszédével akkora lehetőséget kínált fel Magyar Péternek a látványos politikai reagálásra, hogy az még a Holdról is látszott.

Elengedték őket

Ukrajna belső, háború sújtotta vagy veszélyeztette területeiről rengetegen menekültek Kárpátaljára, főleg a városokba, az ottani magyar közösség emiatt szinte láthatatlanná vált sok helyen. A napi gondok mellett a magyar kormány hülyeségeire senkinek nincs ideje figyelni.