A rendőrség is vizsgálja Boris Johnson Downing Street-i bulijait

  • narancs.hu
  • 2022. január 25.

Külpol

Egyre többen követelik a miniszterelnök távozását.

Cressida Dick, a Scotland Yard főparancsnoka elmondta, az elmúlt két évre visszamenőleg vizsgálják, hogy a Downing Streeten és más kormányzati hivatalokban tartottak-e olyan bulikat, amelyek megsértették a kormány járványügyi előírásait. A vizsgálat megindításáról szóló döntés egyrészt a kormány kabinetirodájának vizsgálati stábja által átadott információk, másrészt a Scotland Yard saját helyzetértékelése alapján született.

Egymás után kerülnek nyilvánosságra hírek arról, hogy Boris Johnson hivatalában a járványügyi intézkedések alatt több kerti partit és összejövetelt tartottak. Kedden derült ki, hogy 2020. június 19-én születésnapi ünnepséget rendeztek a miniszterelnök tiszteletére a kormányzati ülésteremben. Mindez azért érdekes, mert az akkori angliai járványellenes korlátozások értelmében kettőnél több, nem egy háztartásban élő ember szabadtéren sem tartózkodhatott egymás társaságában, és a nem együtt élő családtagok, ismerősök otthonukban sem látogathatták egymást.

Lapunk is beszámolt arról, hogy nem sokkal korábban, májusban is tartottak egy közel harmincfős kerti partit a Downing Streeten, a meghívottakat pedig arra kérték, hozzanak magukkal italt is. A miniszterelnök később elnézést kért, egyenes utalást azonban nem tett arra vonatkozóan, hogy távozik-e hivatalából elmarasztaló vizsgálati jelentés esetén. Egy másik bulit Fülöp edinburghi herceg temetése előtti éjszakán tartották, Boris Johnson nélkül, viszont nemzeti gyász idején. A kormányfői hivatal később elnézést kért a királynőtől. 

Angela Rayner, a Munkáspárt egyik vezető politikusa kedden lemondásra szólította fel a miniszterelnököt: „Mivel Boris Johnson Downing Streetjén jelenleg is rendőrségi nyomozás folyik, hogy a fenébe gondolhatja, hogy továbbra is miniszterelnök maradhat? Boris Johnson nemzeti elmebaj.” Egyre többen követelik a Konzervatív Párt padsoraiból is, hogy a miniszterelnök távozzon tisztségéből, Boris Johnson nem zárta ki ennek lehetőségét. A vizsgálatokat a Metropolitan Police egyik különleges csoportja fogja végezni, Jane Connors rendőrfőkapitány-helyettes vezetésével, aki a covid intézkedések betartásáért is felelős - írja a Guardian.

brit napilap egy másik cikke szerint egy elhúzódó nyomozás akár arra is sarkallhatja a képviselőket, hogy bizalmatlansági szavazást tartsanak. Ha egy lehetséges titkos szavazáson 180 vagy annál több képviselő voksolna Boris Johnson ellen, a miniszterelnöknek távoznia kellene hivatalából.

Kedves Olvasónk!

Elindult hírlevelünk, ha szeretné, hogy önnek is elküldjük heti ajánlónkat, kattintson ide a feliratkozásért!

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők! De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.

Séta a Holdon

A miniszterelnök május 9-i tihanyi beszédével akkora lehetőséget kínált fel Magyar Péternek a látványos politikai reagálásra, hogy az még a Holdról is látszott.

Önkénytörvény

Jön a Szuverenitásvédelmi Hivatal, és rábök bárkire vagy bármire, újságra, szervezetre, vállalkozásra, aki vagy ami 1.) „külföldről finanszírozott”, és olyan tevékenységet végez, amely 2. a) alkalmas a „közélet befolyásolására” és 2. b) az alaptörvény öt, a tervezetben megjelölt bekezdésében megfogalmazott értékét „sérti, negatív színben tünteti fel, vagy az azok elleni fellépést támogatja”.

Elengedték őket

Ukrajna belső, háború sújtotta vagy veszélyeztette területeiről rengetegen menekültek Kárpátaljára, főleg a városokba, az ottani magyar közösség emiatt szinte láthatatlanná vált sok helyen. A napi gondok mellett a magyar kormány hülyeségeire senkinek nincs ideje figyelni.

„Erdélyi magyarként ideje elszakadni attól a hagy­mázas úttól, amelyen Magyarország masírozik”

A román elnökválasztás második fordulójában sikerült fordítania a függetlenként indult Nicuşor Dannak az első fordulóban az élen végzett szélsőjobboldali George Simionnal szemben. Az elképesztő fordításról, a kiugró részvételi arányról és Orbán Viktor zavarórepüléséről is beszélgettünk Eckstein-Kovács Péter egykori kisebbségügyi miniszterrel.