USA: 2002 óta ez volt az első március iskolai lövöldözés nélkül
K_EPA20180520065_top_story_lead.jpg
Félárbócra eresztették az amerikai zászlót a texasi Santa Fé városban 2018. május 19-én. Előző nap egy 17 éves diák 10 embert agyonlőtt és tíz másikat pedig megsebesített az iskolában. A gyanúsított robbanószerkezeteket is elhelyezett a létesítményben és környékén.

USA: 2002 óta ez volt az első március iskolai lövöldözés nélkül

  • narancs.hu
  • 2020. április 17.

Külpol

A járvány egyik ritka, pozitív hozadéka.

Március eleje óta az Egyesült Államokban is zárva tartanak az iskolák a koronavírus miatt - a járványügyi mellett azonban mindennek egyéb következményei is vannak: közel két évtizede ez az első március, amikor nem történt iskolai lövöldözés vagy ahhoz köthető bűncselekmény az országban. 2002 márciusában egy 13 éves diák fegyverrel, valamint kivégzési listával érkezett az iskolába - szerencsére sikerült még azelőtt megállítani, hogy lövöldözni kezdett volna.

Ez nem jelenti azt, hogy idén márciusban minden fegyver a fiókban maradt volna Amerikában - volt rá példa, hogy véletlen sült el egy puska az egyik kampusz területén, sőt, egy középiskola focipályáján is történt lövöldözés. Mindezek azonban a hivatalos szervek adatai szerint nem tartoznak az iskolai lövöldözések közé, például mert nem diákok, hanem felnőttek követték el őket.

Egy 2018-as tanulmány szerint at autóbalesetek mellett a fegyverek felelősek a legtöbb fiatalkorú haláláért Amerikában. Habár a lövöldözések száma csökkent a járványhelyzet alatt,a  fegyvereladások az egekbe szöktek: az egész országban fegyverkezni kezdtek az emberek a karantén miatt.

Via CBS

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.