Azért jöttünk, hogy megvédjük Magyarországot – jelentette ki Varga Judit igazságügyi miniszter Brüsszelben az uniós miniszterek tanácskozására érkezve, amelyen a szakminiszterek a Magyarországgal szemben indított 7. cikk szerinti eljárásról folytatnak meghallgatást hétfőn.
Varga Judit újságírói kérdésre válaszolva reményét fejezte ki, hogy a tagállamok a törvényi alapokon maradnak Magyarország bírálatakor, távol maradnak a kettős mérce alkalmazásától, valamint, hogy az eljárás nem politikai jellegű.
"Remélem, hogy tisztességes és bizonyítékokon alapuló megbeszélés lesz" – tette hozzá az igazságügyi miniszter.
Az Európai Parlament 2018 szeptemberében állásfoglalást fogadott el, amelyben azt javasolta, hogy a tanács az Európai Unióról szóló szerződés 7. cikkének 1. pontja alapján állapítsa meg, hogy Magyarországon fennáll az egyértelmű veszélye annak, hogy sérülnek az EU alapértékei. A Sargentini-jelentést és annak elfogadását a magyar kormány politikailag motivált bosszúnak nevezte, amivel az Európai Parlament bevándorláspárti többsége Magyarországot büntette a migrációval és a kötelező kvótával kapcsolatos elutasító álláspontja miatt.
Varga Juditnak az európai kollégái előtt kell beszámolnia hétfőn a magyar jogállamiságról. Ezzel új szakaszba lép a Magyarországgal szemben indított 7. cikk szerinti eljárás.
A találkozót a finn uniós elnökség jelentette be, ahogy korábban a finn nagykövet lapunknak elmondta, várható volt, hogy az EU Tanácsa napirendre veszi a magyar jogállamiság kérdését.
Finn nagykövet a Narancsnak: „Kötelességünk lépni a jogállamiság ügyében"
Az EU Tanácsa a következő fél évben napirendre veheti a magyar jogállamiság kérdését - mondja az unió soros elnökségét frissen átvevő Finnország nagykövete. Helsinki figyelemmel fogja kísérni a sajtószabadság és a civil szervezetek helyzetét Magyarországon, különös tekintettel a 7-es cikk szerinti eljárásra.