Venezuelában akkora az infláció, hogy öt nullát levágtak az ország pénzneme, a bolivar végéről

  • MTI/narancs.hu
  • 2018. augusztus 20.

Külpol

A kritikusok szerint a válságot hozzá nem értésével és korrupciójával maga a kormány idézte elő.

A gazdasági csőd szélén álló Venezuelában, ahol a szakértők szerint az év végén akár 1 millió százalékos lehet az infláció, hétfőn öt nullát vágtak le a helyi pénznem végéről.

A kormány arról is döntött, hogy a minimálbért több mint 3 ezer százalékkal, feketepiaci árfolyamon számolva 30 dollárnak megfelelő összegre emeli. Azt egyelőre nem tudni, hogy utóbbi intézkedés mikor lép életbe.

Az infláció júliusban – nem hivatalos adatok szerint – elérte a 83 ezer százalékot, ami csaknem a duplája a júniusi 46 ezer százaléknak. Hivatalos inflációs adatot évek óta nem közöl a venezuelai kormány.

A „régi” bolivar legnagyobb címlete a feketepiacon kevesebb mint 3 amerikai centet ért. Egy csésze kávé több mint 2 millió „régi” bolivarba került.

Alejandro Werner, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) térségért felelős illetékese korábban azt mondta, hogy a venezuelai inflációt csak ahhoz lehet hasonlítani, ami Németországban az első és második világháború után, illetve Zimbabwéban az előző évtized végén volt.

Venezuela júniusban három nullával akarta megkurtítani bankjegyeinek címleteit, de ezt akkor elhalasztották a bankszektor irányítóinak kérésére, akik szerint erre még nem állt készen az ország pénzügyi rendszere. A bankok hétfőn zárva vannak, hogy átálljanak az új pénz forgalmazására.

Az új venezuelai fizetőeszköz neve „szuverén bolivar”, a legkisebb névértékű a 2 szuverén bolivar lesz – érme formájában –, a legnagyobb névértékű pedig az 500 szuverén bolivar.

A legkisebb névértékű régi bolivar a 200 ezres, a legnagyobb az 50 milliós volt.

A hatalmas olajkészletekkel rendelkező, de szinte semmi mást nem exportáló Venezuela gazdasága az olajár esése miatt az elmúlt években gyakorlatilag összeomlott, számos venezuelai szenved élelmiszerek, valamint gyógyszerek hiányától.

A szocialista kormány kritikusai szerint a caracasi vezetés a válságot hozzá nem értésével és korrupciójával maga idézte elő. Nicolás Maduro államfő ugyanakkor a Nyugatot teszi felelőssé a gazdasági bajokért.

Figyelmébe ajánljuk