Videókapcsolaton keresztül tárgyal pénteken Putyin és Hszi

  • narancs.hu
  • 2022. december 30.

Külpol

Az ukrajnai háború egyre nagyobb próba elé állítja az orosz-kínai kapcsolatokat.

Vlagyimir Putyin és Hszi Csin-ping a két ország kapcsolatairól tárgyal ma, illetve megosztják egymással nézeteiket különböző regionális kérdésekről és a stratégiai partnerségi viszonyról is – jelentette be Dmitrij Peszkov, az orosz elnöki hivatal szóvivője a CNN tudósítása szerint.

A két ország egyre szorosabbra fűzte kapcsolatait az elmúlt évek során, olyannyira, hogy néhány héttel az ukrajnai háború kitörését megelőzően a két vezető bejelentette, hogy Oroszország és Kína korlátlan partneri viszonyba lépett egymással.

Ezt követően Kína nem volt hajlandó elítélni az orosz agressziót, és amikor megszólalt az ukrajnai háború kérdéséről, igyekezett a háborúért való felelősséget a NATO-ra áthárítani. Az orosz támadás óta eltelt 10 hónap alatt azonban sok minden megváltozott a világban. Szakértők szerint ez hatással lehet a két ország kapcsolatára is, hisz'

az elvárt, villámháborús győzelem helyett Moszkva a katonai kudarcai következtében egy elhúzódó konfliktussal kénytelen szembenézni, miközben Peking érdekeit leginkább a béke szolgálná.

Már csak azért is, mert a távol-keleti nagyhatalom egyre inkább izolálódik az orosz szövetség hatására, amit a CNN szerint jól mutat, hogy az indiai miniszterelnök is elkezdett (óvatosan) kihátrálni az oroszok mögül.

A lap megjegyzi, Kína türelmetlenségét jelzi, hogy már a legutóbbi, szeptemberi személyes Putyin-Hszi találkozót követően is az orosz elnök kénytelen volt elismerni, hogy Pekingnek "kérdései és fenntartásai" vannak az invázióval kapcsolatban.

Szakértők szerint mindezt a kínai belpolitikai változások csak fokozták, hisz' a zéró tolerancián alapuló járványügyi intézkedésekkel szemben kirobbant tiltakozások láthatóan aláásták Hszi hazai támogatottságát, ami végső soron azt is jelenti, hogy a kínai vezető még az eddigieknél is sokkal korlátozottabban lesz képes Oroszországot támogatni háborújában, ha akarja egyáltalán.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

A bűn nyomora és a nyomor bűne Vadkeleten

Hogy milyen nyomor vezethet el a bűnhöz, amelyben csak némi élelmet vagy egy fél minimálbért sikerül zsákmányolni? Kik az áldozatok és miért hallgatnak? A leszakadó kistérségek sajnos kiváló terepet jelentenek, hogy egy pillantást vessünk a kétségbeejtő helyzetre. 

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.