Vlagyimir Putyin nagyon fél, hogy Amerika beavatkozik az orosz elnökválasztásba

  • MTI/narancs.hu
  • 2017. november 9.

Külpol

Lehet, hogy inkább ő maga avatkozik majd be.

„Az Egyesült Államok problémákat akar teremteni az orosz elnökválasztáson. Válaszul az ő választásaikba való vélt beavatkozásunkra, problémákat akarnak teremteni Oroszország elnökválasztásán” – mondta Vlagyimir Putyin orosz elnök munkásoknak csütörtökön, egy cseljabinszki kompresszorgyár-látogatás során.

Érdekes, hogy Putyin ezt egy nappal azelőtt jelentette ki, hogy a Kreml szerint Vietnamban találkozik Donald Trump amerikai elnökkel az Ázsiai és Csendes-óceáni Gazdasági Együttműködés (APEC) szervezetének csúcsértekezletén.

false

 

Fotó: MTI/EPA Pool/Szputnyik/Kreml/Alekszej Nyikolszkij

Putyin arra célzott, hogy a nyomásgyakorlás eszköze a márciusi elnökválasztás előtt megtartandó, februárban kezdődő phjongcshangi téli olimpia lehet, amelyről a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) a droghasználatra hivatkozva eltilthatja az orosz sportolókat. A The New York Times egy nemrégiben közölt értesülése szerint az is felmerült, hogy a téli játékokon megtiltsák az orosz himnusz használatát.

„Ami engem nyugtalanít, az az, hogy az olimpiának februárban kell elkezdődnie, és mikor lesz nálunk az elnökválasztás? Márciusban. Nagyon erős a gyanú, hogy mindent elkövetnek azért, hogy létrehozzanak egy valaki számára szükséges olyan helyzetet, amelyben a sportkedvelők és a sportolók elégedetlenek amiatt, hogy az államnak állítólag köze volt a szabálysértésekhez, és felelős is azokért” – mondta Putyin, aki ismételten tagadta, hogy Oroszországban államilag támogatott doppingrendszer működne.

Megfigyelők szerint befolyást gyakorolhat az orosz elnökválasztásra az a várhatóan februárban publikálandó amerikai kongresszusi jelentés is, amelynek célja azt összegezni, hogy

az orosz oligarchák és állami felső vezetők milyen rejtett eszközökkel befolyásolják a külpolitikát.

A dokumentum várhatóan tárgyalja majd az orosz üzletemberek és családtagjaik Putyinhoz való közelségét, vagyonuk és a külföldre kimenekített kintlévőségeik nagyságát, valamint azt, hogy közük van-e a korrupcióhoz. A jelentés által megnevezendő személyek a várakozások szerint szankciós listára kerülnek majd.

Putyin először júliusban, a G20-csoport hamburgi csúcsértekezletén találkozott Trumppal. Akkor arról biztosította hivatali partnerét, hogy nem történt orosz beavatkozás a tavalyi amerikai választásokba. A kapcsolatok azóta ennek ellenére tovább romlottak. Washington tovább szigorította az ukrajnai beavatkozás miatt bevezetett szankciókat, Oroszország nagy számban küldött haza amerikai diplomatákat, amire az Egyesült Államok orosz képviseletek bezárásával válaszolt.

Az orosz elnökválasztás 2018 márciusában lesz.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.