Wisconsinban és Michiganben átvette a vezetést Biden, egyre jobbak az esélyei

  • narancs.hu
  • 2020. november 4.

Külpol

Jó pár függőben lévő államban viszont nem lesz ma eredmény.

Magyar idő szerint délután fél 5-ös állásnál a CNN kalkulációja szerint 224-213-ra vezet az elektori szavazatokban Joe Biden demokrata elnökjelölt Donald Trump előtt. Kilnec államban a szoros állás vagy az alacsony feldolgozottság miatt még nem lehet biztosat mondani, de Biden két olyan csatatérállamban is átvette a vezetést, ahol a szerda reggeli eredmények szerint még Donald Trump állt jobban.

Wisconsinban a szavazatok 97 százalékos feldolgozottságánál valamivel több mint 20 ezer szavazattal vezet a demokrata jelölt. Ez százalékos arányban jelen állás szerint 49,4:48,8 Biden javára. Michiganben 90 százalékos feldolgozottság mellett 0,2 százalékponttal, 10 ezer szavazattal áll most jobban Joe Biden Donald Trumpnál. Itt 49,3:49,1 az állás. Hozzá kell azonban tenni, hogy az államban sokan választották a levélszavazást, ráadásul az így voksolók többsége inkább demokrata érzelmű. E mellett az is számít, hogy Michigannak épp az a megyéje és legnagyobb városa (Detroit) van hátra a szavazatszámlálás szempontjából, ahonnan - elvileg - Biden reménykedhet több voksban, tekintve, hogy a nagyváros és környéke általában a demokratákhoz húz. Persze ebben az esetben sem lehet azt állítani, hogy lefutott lenne a meccs.

Wisconsinnak 10, Michigannek 16 elektori szavazata van, ha Biden mindkettőt behúzza, 250 elektornál tartana.

A demokrata jelölt esélyei Arizonában még jobbak, 86 százalékos feldolgozottságnál több mint 90 ezer szavazattal vezet. Arizona után 11 elektor jár.

Biden kevéssel vezet Nevadában (6 elektor), meggyőzően Maine-ben (4 elektor). Ha ezeket mind megnyeri, meglesz a szükséges többsége (legalább 270 elektori szavazat).

A még nyitott államok közül Trump vezet Pennsylvaniában, Észak Karolinában, Georgiában és Alaszkában, de a Wisconsin-Michigan-Arizona-Nevada négyesből is vinnie kellene legalább egyet, hogy esélye legyen nyerni. Georgiában magyar idő szerint szerdán lehet még eredmény.

Pennsylvaniában, Nevadában és Észak-Karolinában azonban valószínűleg nem lesz, az ugyancsak csatatér államnak számító Pennsylvania csak péntekre ígéri a szavazatok összesítését. Így biztos végeredmény sem várható, bár kommentárok szerint a később megszámolt levélszavazatokban inkább Biden jobb szereplése várható.

Figyelmébe ajánljuk

Szól a jazz

Az ún. közrádió, amelyet egy ideje inkább állami rádiónak esik jól nevezni, új csatornát indított. Óvatos szerszámsuhintgatás ez, egyelőre kísérleti adást sugároznak csupán, és a hamarosan induló „rendes” műsorfolyam is online lesz elérhető, a hagyományos éterbe egyelőre nem küldik a projektet.

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.

Hálók és halászok

Harmincnégy év telt el a rendszerváltás egyik meghatározó mozzanata, a Dunagate-botrány, azaz a Kádár-kor belső elhárításának dekonspirálódása óta. A közvélemény érdeklődése azóta sem lankadt, az izgalom fenntartásáról pedig rendre gondoskodtak az ancien régime állambiztonsági hagyatékát ellentmondásos módon kezelő kormányzatok.