Zelenszkij egy háborúellenes koalíció létrehozását szorgalmazza

  • MTI/narancs.hu
  • 2022. március 26.

Külpol

Szerinte olyan mechanizmusokra van szükség, amelyek biztosítják, hogy a nagy országok ne tehessenek meg bármit.

A nemzetközi intézmények reformjára szólított fel Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szombaton a dohai fórumon, előre be nem jelentett videóüzenetében.

 Zelenszkij azzal érvelt a változtatások szükségessége mellett, hogy ezek az intézmények képtelenek voltak megakadályozni az orosz inváziót.

"A nemzetközi intézmények valódi reformjára van szükségünk, hogy egy ország ne tehessen meg bármit, amit akar" - hangsúlyozta az ukrán elnök a fórum megnyitóján, amelyen a világ vezetői foglalkoznak a legégetőbb globális problémákkal.

Az esemény résztvevőihez intézett beszédében Zelenszkij azt mondta: a történtekből a nemzetközi közösség azt a tanulságot vonhatja le, hogy "minden országnak szüksége van nukleáris fegyverekre, hogy meg tudja védeni magát egy invázióval szemben".

"A nukleáris fegyverekkel fenyegetőzés veszélyt jelent az egész bolygó számára" - tette hozzá.

Megjegyezte: olyan mechanizmusokra van szükség, amelyek biztosítják, hogy a nagy országok se tehessék azt, amihez kedvük szottyan.

Emlékeztetett a Krím félsziget 2014-es orosz annektálására, és rámutatott: Oroszországot akkor nem büntették meg azért, amit tett.

"Biztosítanunk kell, hogy egy ország ne használhassa fel nukleáris képességeit arra, hogy igazságtalanságot kövessen el más nemzetekkel szemben" - hangsúlyozta az ukrán vezető, aki szerint a nemzetközi közösség által bevezetett szankciók ellenére "Oroszországot még nem büntették meg azért, amit Ukrajnában tett".

Zelenszkij szerint "egyetlen ország sem használhatja az energiát fegyverként a világ zsarolására". Egyúttal felszólította a fórum házigazdáját, Katart, hogy növelje az olaj és a gáz kitermelését.

Az ukrán elnök egy háborúellenes koalíció létrehozását szorgalmazta, emlékeztetve, hogy sok muszlim él az ukrán városokban, például Mariupolban. Zelenszkij az orosz csapatok által romba döntött szíriai városhoz, Aleppóhoz hasonlította Mariupolt.

"Meg kell védenünk a nemzetközi rendet, nemcsak Ukrajna, hanem Afganisztán, Szíria, Jemen és Szomália, a világ minden népe számára. A béke érdekében" - szögezte le.

Kedves Olvasónk!

Elindult hírlevelünk, ha szeretné, hogy önnek is elküldjük heti ajánlónkat, kattintson ide a feliratkozásért!

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők! De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

 

Figyelmébe ajánljuk

„A Száraz november azoknak szól, akik isznak és inni is akarnak” – így készítették elő a Kék Pont kampányát

Az idén már kilencedik alkalommal elindított kampány hírét nem elsősorban a plakátok juttatják el az emberekhez, hanem sokkal inkább a Kék Pont önkéntesei, akik a Száraz november nagyköveteiként saját közösségeikben népszerűsítik a kezdeményezést, sőt, néhány fővárosi szórakozóhely pultjaira „száraz” itallapokat is visznek.

Állami támogatás, pályázatírás, filozófia – Kicsoda a halloweeni tökfaragást megtiltó zebegényi polgármester?

Ferenczy Ernő még alpolgármesterként tevékenyen részt vett abban, hogy az előző polgármester illetményét ideiglenesen felfüggesszék. Közben saját vállalkozása tetemes állami támogatásokban részesült. Zebegény fura urát úgy ismerik, mint aki alapvetően nem rosszindulatú, de ha elveszíti a türelmét, akkor stílust vált. 

Fiúk a barakkból

Andy Parker sorozata sokáig megtéveszt a cukiságával, és csak lassan virrad a nézőre, hogy más üzenet rejlik itt. Az érzékeny és nagyon is meleg Cameron Cope (a valós koránál jóval hamvasabbnak és naivabbnak tetsző Miles Heizer) rejtélyes indíttatásból úgy dönt, hogy nehéz természetű édesanyját azzal tudná a legjobban kiborítani, ha csatlakozna a tengerészgyalogsághoz.