Zelenszkij nem erősítette meg, hogy amerikai rakétákkal támadtak oroszországi célpontokat

  • Narancs.hu/MTI
  • 2024. november 19.

Külpol

Lavrov szerint amerikai segítség nélkül nem valósulhatott volna meg az ATACMS-rakétacsapás.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök nem erősítette meg kedden, hogy az oroszországi Brjanszk melletti orosz lőszerraktár elleni támadást amerikai ATACMS rakétával hajtotta végre az ukrán hadsereg, de biztosított afelől, hogy Ukrajna rendelkezik nagy hatótávolságú képességekkel, amelyeket be fog vetni.

„Fölösleges részletek nélkül: Ukrajnának vannak saját gyártású nagy hatótávolságú drónjai, van nagy hatótávolságú Neptun rakétánk, több is. Van ATACMS rakétánk is. Mindezeket be fogjuk vetni” – jelentette ki az ukrán államfő Mette Fredriksen dán miniszterelnökkel tartott közös kijevi sajtótájékoztatóján újságírói kérdésre válaszolva.

Ahogy arról korábban mi is beszámoltunk, az ukrán vezérkar kedden megerősítette, hogy előző éjjel ukrán erők csapást mértek az orosz csapatok 1046-os logisztikai arzenáljára a brjanszki régióban található Karacsev városnál. A Kreml szerint az ukrán erők hat ATACMS ballisztikus rakétával mértek csapást Brjanszk megyében.

Szergej Lavrov orosz külügyminiszter ezzel kapcsolatban Rio de Janeiróban, a G20-csúcs alkalmából tartott sajtótájékoztatóján arról beszélt: az ukrán hadseregnek az oroszországi brjanszki régióra ATACMS rakétákkal mért csapása az Egyesült Államok részvétele nélkül nem valósulhatott volna meg. Mint hozzátette, nem tudja megerősíteni azokat az értesüléseket, amelyek szerint az Egyesült Államok hozta meg a döntést az ATACMS rakétákkal Oroszország belsejébe mért csapások ügyében.

„Az, hogy az ATACMS-ot ma éjjel nem egyszer bevetették Brjanszk megyében, természetesen annak a jele, hogy eszkalálni akarják a helyzetet”

– fogalmazott Lavrov, hozzátéve, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök már sokszor elmondta, hogy „lehetetlen ezeket a csúcstechnológiai rakétákat az amerikaiak nélkül használni.”

Az orosz külügyminiszter ezek után arról beszélt, reméli, hogy a Nyugat teljes egészében „el fogja olvasni” Oroszország aktualizált nukleáris doktrínáját. Mint mondta, Moszkva ennek megfelelően fog reagálni Amerika döntéseire.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

A bűn nyomora és a nyomor bűne Vadkeleten

Hogy milyen nyomor vezethet el a bűnhöz, amelyben csak némi élelmet vagy egy fél minimálbért sikerül zsákmányolni? Kik az áldozatok és miért hallgatnak? A leszakadó kistérségek sajnos kiváló terepet jelentenek, hogy egy pillantást vessünk a kétségbeejtő helyzetre.

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.