Vlagyimir Putyin orosz elnök kedden jóváhagyta az orosz nukleáris doktrína megújítását, ami alapján Oroszország megfontolhatja a nukleáris fegyverek alkalmazását, ha egy atomhatalom által támogatott hagyományos rakétatámadás érné – írja a Reuters.
A hírrel kapcsolatban a Telex felidézte, Oroszország hivatalos nukleáris doktrínájának megújítása lényegében a Kreml válasza Joe Biden amerikai elnök azon döntésére, miszerint engedélyezi Ukrajnának, hogy amerikai nagy hatótávolságú rakétákat lőjön ki orosz területekre. A Putyin által jóváhagyott rendelet szerint
„bővült azon katonai fenyegetések listája, amelyek semlegesítése érdekében Moszkva megengedettnek tekinti nukleáris fegyverek alkalmazását”.
A megújított orosz doktrína a nukleáris fegyvereket „az ország szuverenitásának védelmére” szolgáló utolsó eszköznek nevezi. Az MTI összefoglalója szerint a dokumentumból kiderül: bővült az orosz nukleáris elrettentés hatálya alá tartozó államok és katonai szövetségek köre is. Ennek megfelelően bármely nem nukleáris állam által, de egy nukleáris ország részvételével vagy támogatásával elkövetett agresszió Oroszország elleni közös támadásnak minősül.
A frissített doktrína alapján a nukleáris válaszcsapás lehetségessé válik abban az esetben is, ha az orosz szuverenitást hagyományos fegyverek kritikus mértékben fenyegetik, vagy ha Fehéroroszországot, mint az orosz-fehérorosz Szövetségi Állam tagját támadás éri. A dokumentum korábbi változata konkrétan nem nevezte meg Oroszország egyetlen szövetségesét sem.
Putyin szeptember 25-én jelentette be, hogy módosítani fogják a legutóbb 2020-ban aktualizált orosz nukleáris doktrínát. Az orosz elnök szerint ehhez figyelembe kellett venni a változó katonai és politikai helyzetet, valamint az Oroszországot és szövetségeseit fenyegető új katonai veszélyforrások és kockázatok megjelenését. A rendelet közzététele után Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő azt mondta: a potenciális ellenfeleknek meg kell érteniük, hogy az Oroszország elleni agresszió esetén „elkerülhetetlen a megtorlás”.