Zelenszkij több gázt kér Norvégiától Ukrajnának és az EU-nak

  • MTI/narancs.hu
  • 2022. március 30.

Külpol

Fegyvert már küld Norvégia, de az ukrán elnök azt szeretné, ha jelentősebben járulnának hozzá Európa energiabiztonságához. 

Oslo szállítson több földgázt Kijevnek és az Európai Uniónak - szólította fel Norvégiát Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szerdán a norvég parlamenthez intézett, videókonferencián közvetített beszédében.

Az ukrán államfő a Stortingban ülésező parlamentben azt fejtegette, hogy Norvégia "jelentősen hozzájárulhat Európa energiabiztonságához azzal, ha megfelelő mennyiségű energiát szállít az Európai Unió tagországainak és Ukrajnának." Hozzátette, szóban már mintegy ötmilliárd köbméter földgáz szállításáról tárgyalt a jövő téli, hideg időszakra.

A parlament üléstermében nem csak a képviselők, hanem a kormány tagjai is jelen voltak, hírügynökségi jelentések szerint Zelenszkijt állva tapsolták meg.

Beszédében az ukrán elnök úgy vélekedett, hogy "orosz hajóknak nem szabadna használniuk a szabad világ kikötőit". Majd hozzátette, reméli, hogy Norvégia is megtiltja, hogy orosz hajók európai kikötőket használhassanak.

Az ukrajnai háború előtt Norvégia az Európai Unió és az Egyesült Királyság földgázszükségletének 20-25 százalékát biztosította, míg ugyanez a térség Oroszországból importálta a földgáz 40-50 százalékát.

Oslo már megtette a szükséges intézkedéseket annak érdekében, hogy gázkitermelését nyáron - amikor általában karbantartási munkálatokat folytatnak a tengeri gázkiterelőknél - az idén a maximális szinten tartsa.

"A maximumot fogjuk kitermelni" - nyilatkozott szerdán a norvég közszolgálati médiának Jonas Gahr Störe kormányfő.

A norvég törvényhozókhoz intézett beszédében Zelenszkij - mint korábbi megnyilatkozásaiban mindig - újabb fegyverszállítmányokat követelt. A norvég kormány egyébként éppen szerdán jelentette be, hogy kétezer M72-es típusú tankelhárító rakétát, ezenkívül sisakokat és golyóálló mellényeket küld Ukrajnának.

A Reuters hírügynökség megjegyezte: Norvégia e döntésével felrúgja az 1950-es évek óta érvényben lévő politikáját, miszerint nem szállít fegyvert olyan országba, amely háborúban áll.

"Norvégiának szigorú szabályai vannak a katonai felszerelések exportját illetően, ám Ukrajna rendkívüli körülményekkel néz szembe" - jelentette ki Jonas Gahr Störe miniszterelnök.

Kedves Olvasónk!

Elindult hírlevelünk, ha szeretné, hogy önnek is elküldjük heti ajánlónkat, kattintson ide a feliratkozásért!

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők! De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

Móricka evangéliuma

Semmi nem áll távolabb a keresztény szellemiségtől, mint a magas áhítatossági kvóciensű elmélkedések magáról a Történetről, de talán egyetlen kifejezésforma sem produkált annyi fércművet, mint a film.

Rap-szódia

Misztikus hangulat, a forgószínpadon egy kettéhasított vár, eleve ferde elemekkel, amelyek épp eldőlni készülnek. A látvány (díszlet: Horesnyi Balázs) rögtön megteremti az alapérzetet: minden szétesni látszik Veronában a két család viszálya miatt. Egy cseppnyi költőiség még így is kerül mindennek a tetejébe: égi jelenségként érkezik Júlia ágya, ahol újdonsült férjével, Rómeóval elhálhatják a nászéjszakát.

Szegvár, retúr

Még előző kötetében, a Lányos apában írta Grecsó Krisztián, hogy két évtizede az édes­apjáról szeretne írni. „Gyakoroltam, készültem, megbocsátottam, fejlődtem, aztán felejtettem, kidobtam mindent, gyűlöltem, visszaestem.”

Vissza a kenguruhoz

„Mi az a gondolati, szemléleti újdonság, amely a csalogató, modern kísérőzenén, a színes képeken, a megvalósult filmben átsugárzik? Sajnos nem több, mint hogy a Levi’s vagy a Lee Cooper márkájú farmerdzseki alatt is doboghat becsületes munkásszív” – írták találóan A kenguru című filmről 1976-os bemutatója után a Filmvilágban.

Tájékozódunk

Egy héttel azután, hogy az Egyesült Államok pénzügyminisztériumának illetékes szerve szankciós listára tette Rogán Antalt a magyarországi rendszerszintű korrupcióban betöltött szerepe miatt, összeült az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága.

A harmadik köztársaság kapujában

Száz napot kellett várnia a kormányalakítási felkérésre a pártvezető Herbert Kicklnek, noha az Osztrák Szabadságpárt az élen végzett a tavaly szeptemberi választáson. Az államelnök Alexander Van der Bellen mindent megtett, mégsem tudta elkerülni a szélsőjobboldal kormányba hívását.

Elveszett eszmények

  • Bretter Zoltán

Tudtuk, nem tudtuk, az elmúlt több mint kétszáz évben a következő gondolat szabta meg életünket: „A felvilágosodás az ember kilábalása maga okozta kiskorúságából. Kiskorúság az arra való képtelenség, hogy valaki mások vezetése nélkül gondolkodjék. Magunk okozta ez a kiskorúság, ha oka nem értelmünk fogyatékosságában, hanem az abbeli elhatározás és bátorság hiányában van, hogy mások vezetése nélkül éljünk vele. Sapere aude! Merj a magad értelmére támaszkodni! – ez tehát a felvilágosodás jelmondata.” (Immanuel Kant: Válasz a kérdésre: mi a felvilá­gosodás?)

Nem lehetetlen lekerülni az amerikai szankciós listáról, de bajos lesz a Rogán elleni szankció visszavonatása

Egy nappal azután, hogy az Egyesült Államok szank­ciós listára helyezte Rogán Antalt, a Miniszterelnöki Kabinetiroda miniszterét, a magyar kormány sajtója „David Pressman kicsinyes bosszújaként” igyekezett beállítani a történteket. Lázár János miniszter egye­nesen megfenyegette a nagykövetet: a későbbiekben „kerülje el ezt az országot”.

Hatvan, hetven, nyolcvan, száz puszta

Az autoriter rendszerek kiépülésének egyik legbiztosabb jele, hogy a vezető mellől lassan eltűnnek az egykori harcostársak. Ez általában az autoriter vezető hatalmának megszilárdulásával és korlátlanságának növekedésével egy időben történik. Helyüket a klán tagjai veszik át.