A fideszesek és a momentumosok szerint is a férfi dolga a pénzkeresés, a nőnek a háztartás vezetése

  • narancs.hu
  • 2020. május 29.

Lélek

Egy felmérés szerint a nők nagy része is egyetért ezzel.

A magyarok 39 százaléka egyetért azzal, hogy a férfiak dolga a pénzkeresés, a nők dolga a háztartás vezetése és a gyerekekkel foglalkozás - derül ki a Republikon Intézet elemzéséből, amelyet a hvg.hu ismertet.

Elemzésében az intézet a női választók részvételi szokásait, politikai attitűdjeiket és pártpreferenciájukat vizsgálta meg, azt tanulmányozva, hogy melyek az uralkodó női szerepfelfogások, milyen részvételi hajlandóság jellemzi a nőket, és milyenek a politikai preferenciáik. A tanulmány alapjául szolgáló kutatást a Republikon Intézet megbízásából a Závecz Research készítette 2000 fő személyes megkérdezésével januárban.

Kiderült, politikai attitűdök és a választási részvétel tekintetében nincsen jelentős különbség férfiak és nők között, de minden más politikai részvételi forma tekintetében passzívabbak a nők. Azonban míg a többség a női munkavállalás tekintetében progresszív nézetet vall, addig a gyereknevelés kapcsán inkább a konzervatív szemlélet az uralkodó.

Azzal a kérdéssel, hogy a férfi dolga az, hogy pénzt keressen, a feleségeknek a háztartással és a gyerekekkel kellene foglalkoznia, az összes válaszoló 39 százaléka értett egyet, 29 százalék is-is, 31 százalék pedig nem tudott azonosulni.

Kiderült, hogy a nők többsége is egyetért ezzel (37 százalék), 28 százalék is-is, 34 százalék pedig nem.

Az átlagnál magasabb volt a kijelentéssel egyetértők aránya a Momentum (43 százalék), a Fidesz-KDNP (42 százalék) és a Párbeszéd (42 százalék) szavazói között. Az MSZP-sek és a jobbikosok között ez a szám 38 százalék, a DK-soknál 36, az LMP-szavazók között 31, és csak ez utóbbi két pártnák vannak többségben azok, akik nem értenek egyet az állítással - a DK-sok 37, az LMP-sek 34 százaléka nem ért egyet az állítással.

A kutatásból az is kiderült, hogy a nők jellemzően kevésbé konfliktusos világnézeti kategóriák (hívő ember, zöld, környezetvédő) segítségével jellemezték értékválasztásaikat, míg a férfiak között jóval többen voltak, akik például nemzeti érzésűként jellemezték magukat.

Vizsgálták azt is, hogy az egyes pártok választói között mekkora a nők felülreprezentáltsága: kiderült, hogy a Párbeszéd szavazói között jóval több a nő, mint a társadalomban, de az LMP és az MSZP esetében is felülreprezentáltak, míg a Momentumnak és a DK-nak is több a férfi szavazója, a Jobbik esetében pedig kiugró ez a szám.

Figyelmébe ajánljuk

Magyar Péter szupersztár

Napok alatt tökéletesen összeállt a Tisza Párt által koordinált zarándokút, Magyar Péter speciális országjárás keretében gyalogol el Budapestről Nagyváradra. De miért nem a sajtószabadsággal foglalkozik? Elmondta.

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.