A teljesítménykényszer miatt terjed az "okosdrogok" használata

  • narancs.hu
  • 2024. február 4.

Lélek

A mentális és fizikai kimerültség elleni szerek nem veszélytelenek – figyelmeztet Zacher Gábor toxikológus.

A „smart drug”-nak, vagy okosdrogoknak nevezett anyagok a központi idegrendszerre gyakorolt hatással növelik a koncentrációt, a memóriát, a terhelhetőséget. Hogy ezek nem csodaszerek és végképp nem veszélytelenek, arról Zacher Gábor toxikológus beszélt az rtl.hu-nak.

A toxikológus szerint azért terjed egyre gyorsabban az okosdrogok használata a világban, mert a felgyorsult világnak köszönhetően fokozott teljesítménykényszerben élnek az emberek – írja összefoglalójában a hvg.hu.

Emiatt bevállalnak olyan feladatokat is, amik éjszakázással, túlórával járnak, de elvonják az időt a családi élettől és a feltöltődéstől. Utóbbi következtében az egyébként is nehéz feladatot fáradtan, stresszesen próbálják megoldani, amitől az még nehezebbé válik. Ezért sokan próbálnak olyan stimulánsokhoz nyúlni – akár legális, akár illegális módon –, amikkel fel tudják „spannolni” magukat.

A különböző hiányosságokra különböző szerekkel állt elő a piac.

Léteznek kifejezetten memória javítók, érzelmiállapot-javítók, mozgásjavítók, de akadnak a stresszel való jobb megküzdést segítő adaptogének, a kognitív funkciókat javító nootropikumok és az éberséget, energiaszintet fokozó stimulánsok.

Az ilyen okosdrogok azonban nem csak gyógyszertári tablettaként beszerezhetőek, hanem számos természetes módon is. A koffein és a nikotin a két legtermészetesebben jelenlévő okosdrog az emberiség történetében. De fontos szerepet játszanak az agy működésében az omega-3 zsírsavak és a B-vitamin is. Illetve számos olyan gyógynövényt ismerünk, aminek pozitív hatása van a memóriára és a kognitív funkciókra.

Az okosdrognak tekinthető ételek és italok piacán az energiaitalok szabályozása váltott ki heves vitákat az elmúlt hónapokban. Ezeket egy törvényjavaslat szerint csak 18 év felettiek vásárolhatnának a jövőben. Zacher azonban úgy gondolja, 

ha nem a tiltással operálnánk, hanem elmagyaráznánk a fiataloknak a miérteket, és megismertetnénk velük a rendszeres fogyasztás rizikóját, előbbre jutnánk”.

 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk