Új országos tetoválószövetség alakult: Sárkányok harca

  • Eörsi Sarolta
  • 2005. február 3.

Lélek

Január közepén alakult meg a Magyar Tetoválómûvészek Társasága (MTMT). Az alapítók célja nem kevesebb, mint hogy az igényesség és a mûvészi színvonal nagyobb figyelmet kapjon.

Január közepén alakult meg a Magyar Tetoválóművészek Társasága (MTMT). Az alapítók célja nem kevesebb, mint hogy az igényesség és a művészi színvonal nagyobb figyelmet kapjon.

Az MTMT alakuló ülésén 40 tetováló vett részt húsz szalon képviseletében. Közülük legtöbben a Magyar Tetoválók Szövetségéből (MTSZ) váltak ki, amely öt éve alakult meg, ám hivatalosan csak 2003-ban jegyezték be, és mostanáig 50 tagot számlált. Vadócz Edina, az MTMT elnöke szerint az MTSZ nem volt elég nyitott, sokan hiányolták a szakmai fórumokat, és nem volt rálátásuk az egyesület működésére sem. "De a tetoválás mint szakma jogi és társadalmi elismertetése is várat magára" - tette hozzá. Az elnökség tagjai egyébként jórészt nem tetoválók, hanem a szakma holdudvarában mozgó emberek: Vadócz Edina ismeretségek, illetve tetováló férje révén került képbe, néhány éve a témában írta szakdolgozatát. A titkár, Hay Dávid fotós, Mészáros "Chris" Miklós alelnök pedig egy tetoválószalon tulajdonosa tíz éve, de ő maga soha nem táplált művészi ambíciókat, őt

"a rock and roll, a motoros életforma"

tartja tűzközelben. Maguk a tetoválók inkább a szakmai bizottságokban vállaltak tisztséget: a nemzetközi tekintélynek számító Sárközi Zsolt szerint a szervezetben az a tetováló dolga, hogy szakmai kérdésekben hozzon döntéseket, de persze tanácsadásra és segítségnyújtásra is vállalkoznak.

Noha a tetoválásról világszerte könyvtárakat írtak össze, a magyar nyelvű irodalom igen szegényes. "Egy éven át csak fordítottam - mondja Vadócz Edina. - Pedig a tetoválás Magyarországon létezett már az Újvilág felfedezése előtt is. Ugyanakkor túlzás lenne azt állítani, hogy a Kárpát-medencében olyan >>hagyománykövető magatartása paradigmaváltás, amikor Samuel O'Reilly feltalálta az elektromos tetoválógépet. Magyarországon azonban a 20. század második feléig szinte csak a tűvel és festékkel vagy korommal, tintaceruzával, esetleg megolvasztott cipőtalppal folytatott eljárást alkalmazták, ami már csak a higiénia tekintetében is kívánnivalókat hagyott maga után. A tetoválás hazai megítélésében és a technikai fejlettségben a rendszerváltás volt a fordulópont; ekkor - 1988-ban - nyílt meg az első tetoválószalon, és ekkor kezdtek hódítani a gépesített eljárások. Az előítéletek persze ma is élnek, de sok esetben érthető is, hogy a tetoválást a megbélyegzés eszközének tekintik, elég a börtönökben hódító szimbólumrendszerre vagy akár a második világháború koncentrációs táborainak azonosító eljárására gondolnunk."

A tetoválás mint szakma ma sem szerepel vállalkozói tevékenységként a TEÁOR-listán, egy új szalon nyitásakor csak a higiéniai feltételeket ellenőrzik, amelyek nagyjából egybevágnak

a kozmetikai szalonok

kritériumaival. A helyi ÁNTSZ-ember a meglévő szabályzat alapján ugyan, de szóban határozza meg ezeket, így szinte minden körzetben más követelményekkel kell szembesülni. "Jó lenne, ha addig is, amíg nem tudunk tetoválóként vállalkozni, kialakulna valamilyen együttműködés az ÁNTSZ-szel, hogy egységes legyen a higiéniai normarendszer." A szakmaként történő elismertetéshez azonban akkreditált képzésre lenne szükség; az MTMT alapítói szerint legalább kétéves tanfolyamot kell elvégeztetni a jelöltekkel - ehhez képest hallottak már két hónaposról is.

Az akkreditáció reményeik szerint egy-két év alatt megszerezhető, addig igyekeznek beindítani az információáramlást az egyébként - különösen vidéken - elszigetelt szakemberek között. Itt elsősorban a technikai kérdésekre érdemes gondolni: a legtöbb tetováló folyamatosan gyakorol kézi vagy számítógépes grafikával, kísérletezik alapanyagokkal (ami nagyon sokféle lehet, növényi vagy szintetikus eredetű), állítgatja a gépet, változtatja a tű méretét, próbál-gatja, akár saját magán is, melyik hámrétegbe érdemes festéket juttatni ahhoz, hogy a bőr minél gyorsabban regenerálódjon, de a színek is tartósak maradjanak. Mivel a technika nagyon gyorsan fejlődik, és így maga az eljárás is egyre gyorsabb (bár "az se jó, ha túl gyors"), egyetlen tetováló sem engedheti meg magának, hogy "hátradőljön egy bizonyos szint után". A technikai tudás természetesen nélkülözhetetlen alapja a művészi innovációnak, amely az MTMT elképzelése szerint a széles körű elismertetés záloga lehet.

"Még a tetováltak körében is csak az elmúlt évekre jutottunk el odáig, hogy ne a tetoválás megléte legyen érdekes, hanem a minőség. A szándék sokféle lehet. Van, aki csak bemegy az első tetoválószalonba, fellapozza a portfoliót, és felrakat egy kínai betűt vagy egy >>nonfit

munkáknál vendég

és tetováló egyformán fontos szerepet játszik a mű létrejöttében. Sárközi Zsolt megválogatja a vendégeit, jobban szereti, ha nem mintát, inkább valamilyen ötletet hoznak, a végleges koncepció hosszas konzultáció során alakul ki. Vadócz Balázs is hasonló elvek alapján dolgozik: nagy minták esetében akár hónapokba is beletelhet, amíg a vendéggel való beszélgetések, sörözések során elkezd körvonalazódni a műalkotás. Mondanunk sem kell, hogy az MTMT tagjai elképzeléseiket - főleg ami a "műhelymunkát" illeti - összejárós-bulizós formában szeretnék megvalósítani: fontosnak tartják, hogy a pezsgő szakmai élet mellett a "szubkultúrafíling" is megmaradjon.

Eörsi Sarolta

(Köszönöm Horváth Gergő közreműködését.)

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.