Vekerdy Tamás keményen nekimegy a kormány iskolai terrorveszélyről szóló tervének: Marhaság, ostoba propagandafogás

  • narancs.hu
  • 2018. január 8.

Lélek

A pszichológus szerint egy országot felzaklat a kormány.

A múlt héten bejárta a teljes magyar sajtót, hogy az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) fél évet adott az iskoláknak és az óvodáknak, hogy készítsenek ún. HIT-et, azaz Honvédelmi Intézkedési Tervet. Ebben azt kell leírniuk az intézményeknek, hogy hogyan cselekednének egy váratlan helyzet, például egy terrortámadás vagy különleges jogrend esetén.

Ennek kapcsán kérdezte a Lánchíd Rádió Vekerdy Tamás gyerekpszichológust, mi pedig a beszélgetés legizgalmasabb részeiből idézünk:

  • Vekerdy szerint a dolog úgy marhaság, ahogy van, semmilyen formában nem igaz, amiről a kormány beszél. „Nem, a NATO nem kötelez erre senkit” – mondta, arra utalva, hogy a kormány először a NATO-ra hivatkozott, amikor arról kérdezték, miért van szükség egy ilyen tervre. Majd nem sokkal később az Észak-atlanti Szerződés Szervezete cáfolta a kormány kijelentését.
  • „Ez egyike a sok ostoba propagandafogásnak, amelyek egyrészt teljes hülyeségek, másrészt remekül működnek. Egy országot felzaklatnak azzal, hogy óvodásaink, iskolásaink élete veszélyben” – mondta Vekerdy.
  • Vekerdy úgy véli, a terv nem azt a célt szolgálja, hogy a gyerekeinket védenénk valamitől, hanem „valószínűleg a választási kampány egyik fogásáról van szó”.
  • A pszichológus bízik „az emberi rugalmasságban és slendriánságban”, és abban, hogy hamar kilábalunk ebből az állapotból.

Júniusban címlapos interjút készítettünk Vekerdy Tamással, a sok fontos megállapítást tartalmazó beszélgetés itt olvasható:

„A legfelső hadúr parancsára”

Évtizedek óta kritizálja a magyar oktatáspolitikát, de most úgy látja, minden eddiginél rosszabb irányba megyünk. Szerinte a Rákosi-rendszer mintájára alakították át az oktatást, az iskola pedig egyenesen megbetegíti a diákokat. A szülőknek azt tanácsolja: legyenek cinkosai a gyereküknek. Magyar Narancs: Meglepik még a kormány újabb és újabb oktatáspolitikai intézkedései?

(via mno.hu)

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.