Alumínium ládában költ a 2024-es év madara

  • narancs.hu
  • 2024. január 3.

Lokál

A kerecsensólyom állományát sikerült megvédeni az embertől és nyestektől.

A kerecsensólymot választotta a 2024-es év madarává a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület, amely 1974-es megalakulása óta nagyon odafigyel ennek a fajnak a védelmére.

Ez a ragadozómadár nagy termetű, széles szárnyú, az egerészölyvhöz hasonló méretű és színezetű. A legtöbb példány Ázsiában, főként Kína, Mongólia és Kazahsztán területén él, míg az európai állomány zöme Magyarországon és Ukrajnában.

Nyílt pusztákon vadászik, talajon élő, közepes termetű rágcsálókra specializálódott. Ha nincs elég ürge, hörcsög, földi mókus, az egeret is megfogja, vagy gond nélkül átszokik a seregélyekre, galambokra és a hasonló méretű madarakra „klasszikus sólyomként”.

Ahogyan a többi sólyomféle, ez a faj is a sziklafalak párkányain a holló fészkét, fészekmaradványát használja, vagy a csupasz párkány törmelékes talajába alakít ki a tojó egy sekély mélyedést a tojásoknak. Fás élőhelyeken más közepes és nagy testű madarak, elsősorban ölyvek és sasok üres fészkeibe költözik be. Évente egyszer költ.

Elterjedési területének túlnyomó részén vonuló madár, a déli és a közép-európai fészkelő állomány állandóan helyben marad. A fiókák utóbbi területeken is messzire elkóborolhatnak, illetve klasszikus vonuló viselkedést is mutathatnak.

A kerecsensólyom állományát a világon 1990-ben 17 400–28 800, 2013-ban 6100–14 900 párra becsülték, Európában ennek töredéke, mintegy 5 százakéka él.

Magyarországról az 1980-as években majdnem eltűnt, akkor az ismert kerecsensólyom-párok száma alig tíz volt. Az MME által szervezett természetvédő munkának köszönhetően napjainkban ez a szám már 150 pár.

A kerecsensólymok életére a solymászkodó emberek sem voltak jó hatással, hiszen kiszedték a tojásokat és a fiókákat. A sziklákon lévő fészkelőhelyekre a madártani egyesület önkéntesei vigyáztak. Az állomány kétharmada ma Magyarországon a nagyfeszültségű elektromos hálózat traverzeire szerelt alumínium költőládákat használja fészkelőhelynek, oda az emberek és a nyestek sem tudnak felkapaszkodni.

Az is számított a kerecsensólymok életében, hogy az ürgét, a ragadozómadár egyik legfontosabb táplálékállatát védetté nyilvánították.

 
 
Kerecsensólyom. Fotó: Csonka Péter / MME
 

 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyos valóságot arról, hogy nem, a nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésen.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Emlékfénybetörés

Reisz Gábor Van valami furcsa és megmagyarázhatatlan című filmjének nyitójelenetében a főszereplő azon gondolkodik, vajon feltűnne-e bárkinek is, ha egyszer csak összeesne és meghalna. Budapest különböző helyszíneire vizionálja a szituációt: kiterül a Nemzeti Múzeum lépcsőjén, a Blahán, a villamoson, egy zebra közepén, az emberek pedig mennek tovább, mintha mi sem történt volna.

Bácsirománc

Mintha csak időgépben röppennénk vissza a 80-as, 90-es évekbe. Semleges, visszatérő díszletek, élesen bevilágított terek, minden epizód végén fontos leckéket tanuló, mégis ismerősen stagnáló figurák és élőben kacagó közönség.

Nők, tájban

Januško Klaudia (1998) csak tavaly végzett a Képzőművészeti Egyetem festőművész mesterszakán, mégis izmos bibliográfiával, számos egyéni kiállítással és külföldi ösztöndíjjal büszkélkedhet – köztük az éppen csak „csírázó” életmű és a mostani egyéni kiállítás szempontjából a legjelentősebbel, a 2024-es izlandival, ahol az „ökofeminizmus szempontjából vizsgálta a lokális éghajlatváltozás hatásának és az izlandi nők társadalmi helyzetének metszéspontjait”.

Mari a Covidban

A groteszkre vett darabban Kucsera Viktória (Kárpáti Barbara) magyar–történelem szakos tanár a Covid-járvány alatt a színjátszó csoportjával ír drámát a díva életéről.

Itt a norma

Vannak alapvető bizonyosságai a szuverén magyar életnek, az egyik ilyen például az, hogy az anya nő, az apa férfi. A másik meg az, hogy az asszony nem ember. A harmadik, hogy a medve nem játék.

Járványkezelés 2.

Az Aphthovirus nemzetségbe tartozó FMDV vírus által terjesztett ragály, amely még március elején ütötte fel fejét egy kisbajcsi szarvasmarhatelepen, olyan országot talált telibe, amelyben nemcsak a beteg embernek, de a beteg állatnak sem könnyű a túlélés.