Miután tegnap és ma is tele volt az internet furábbnál-furább történetekkel, amelyek arról szóltak, hogy csomó magyar állampolgárt úgy hívogatnak egyesek Afrikából, vagy Oroszországból, hogy rendre csak megcsörgetik, természetesen elkezdődtek a találgatások is, hogy mégis kik ezek? Mármint akik hívnak. Oroszok? Titkosszolgák? Akik ijesztgetni akarják a magyar állampolgárokat? Esetleg sima csalók? Akik arra játszanak, hogy gyanútlanul visszahívják a számukat, és ezzel megnyílik a pénzcsap nekik?
|
Nos, vélhetően utóbbiról van szó.
A magyar telefonszolgáltatóknál lévő ügyfelek azonban most hivatalos tájékoztatást is kapnak, miután a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság, a Magyar Telekom, a Telenor Magyarország és a Vodafone Magyarország közös közleményt adott ki.
Ebben azt írják először is, hogy nem éri anyagi kár, ha véletlenül felveszi a gyanús külföldi hívást, visszahívástól azonban óva intenek. „Amennyiben a mobiltelefont használó figyelmetlen vagy kíváncsi, és visszahívja a gyanús külföldi számot, akkor viszont adódhatnak problémái: felmerülhetnek pluszköltségek, de később érkezhetnek különböző üzleti jellegű ajánlatok is.”
Általánosságban pedig azt írják: „a jelenség vélhetően egy újabb ún. wangiri, vagy más néven scam hullám, melynek lényege, hogy csalók nemzetközi telefonszámról tömegesen próbálnak embereket rávenni arra, hogy az adott - vélhetően emeltdíjas - számot a fogadó fél visszahívja.”
A szolgáltatóknak arra is van tippük, hogy juthattak magyar állampolgárok telefonszámához a csalók. „A telefonszámokat az eddigi tapasztalatok alapján véletlenszerűen egy szoftver generálhatja, így természetesen bármilyen szám hívását megkísérelhetik. A hazai szolgáltatók folyamatosan figyelve a külföldi számokról hazai hívószámra érkező tömeges híváskezdeményezéseket, valamint az ügyfélszolgálatokra érkező bejelentések nyomán egyesével megvizsgálva folyamatosan tiltják le az érintett és már ismert számokat, hogy azok ne is legyenek visszahívhatók.”