helyrajzi szám

Csengery utca 68. – Fáklya Klub

Lokál

Úgy vették birtokba 1945-ben a kommunisták a Magyar Vasúti és Hajózási Klub addigra lelakott és kifosztott épületét, mintha ők lettek volna az örökösök, ám 1949-ben, az egypártrendszer beköszöntével a terézvárosi bástya feleslegessé vált, úgy vélték, a Magyar Dolgozók Pártja különbet érdemel.

A Csengery utcai házat egy friss képződmény, az 1950-ben létrehozott Közlekedési és Szállítási Dolgozók Szakszervezete kapta meg. A ház vezetése a munkaidő leteltével szórakozási lehetőséget is biztosított, és ilyenkor néha elszabadultak az indulatok. „Örömmel mentünk a Közlekedési és Szállítási Dolgozók kultúrotthonába. Nagy volt azonban a meglepetésünk, amikor a táncterembe léptünk. Pepita ing… csőnadrág… és táncoló jampecek nyújtottak először mulatságos, de aztán bosszantó látványt számunkra” – panaszolta 1952 márciusában Mészáros XVI. József kocsivezető a Közlekedés cí­mű lapban, külön is kifogásolva, hogy a jampecek nem táncoltak, hanem eszeveszetten vonaglottak, és még dohányoztak is. A munkáslevelezőnek a lap munkatársától kellett megtudnia, hogy „szívós, kitartó, felvilágosító és szervező munka szükséges kultúrotthonaink további megerősítéséhez”, és hogy „ez a munka Mészáros elvtársra, és még sok-sok Mészáros elvtársra” vár.

De a sok-sok Mészáros elvtárs csak évekkel később, 1956. október 15-én vehette birtokba az épületet, amelyet Közlekedési Klub néven kizárólag közművelődési célokra kívántak felhasználni. „Ennek megoldása azonban elképzelhetetlen anélkül, hogy a MÁV végre kivonja irodáit a Csengery utcai központunk két emeletéről! Közlekedési Klubunknak, tagjaink szórakozásának, művelődésének és műszaki fejlődésének emel gátat a jelenlegi – remélhetőleg egyszer mégiscsak megoldásra kerülő – áldatlan helyzet” – nyilatkozta az intézmény vezetője 1957 szeptemberében a következő évad előadásairól, „amelyen, nagyon népszerű, nagyon érdekes, színes formában tárgyalnak meg különböző kérdéseket, a társadalmi alapfogalmaktól a kozmetikáig”. Valószínű, hogy a vasutasok kiebrudalása sikerrel járt, ugyanis 1960-ban már azt írta az Élet és Irodalom, hogy a Közlekedési Klubban „két és fél esztendő alatt 1878 különböző előadást rendeztek, ezeken csaknem félmillióan vettek részt”.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”

Kamukéró

A lakástámogatási program a Fidesz-kormányok nagy találmánya. Ha az embereknek nincs pénzük lakást venni, akkor adjunk nekik támogatott hitelt – nagyjából ez a minta huszonöt éve.

„Így változik meg a világrend”

Miért tört előre a populista jobboldal a nyugati világban, és hogyan alakította át Kelet-Európát? Milyen társadalmi változások, milyen félelmek adták a hajtóerejét, és milyen tartalékai vannak? És a liberális demokráciának? A tájhaza egyik legeredetibb politikai gondolkodóját kérdeztük.

Nemtelen helyzetben

Egy hónapja éhségsztrájkol a vizsgálati fogságban Budapesten a német szélsőbaloldali aktivista, Maja T. A német média kifogásolja az ellene folyó eljárás és fogva tartásának körülményeit.