Étel helyett pénz a szegények gyorséttermében – Íme, az embertelen humánum

Lokál

Hunger King néven új gyorsétterem nyílt tegnap este Budapesten, a Hajós utcában. A pop-up étteremben kifejezetten a hajléktalanokat várják, és étel helyett pénzt szolgálnak fel a burgeresdobozban. Ott voltunk a megnyitón.

Látszatra gyorsétterem szegényeknek, legfőképp hajléktalanoknak. Közelebbről egy finn művész, Jani Leinonen szociális töltetű projektje, amely a finn intézet kortárs galériája, a Luukku Atelier szervezésében jött létre. Leinonentől legutóbb azért volt hangos a világsajtó, mert a másik híres gyorsétteremlánc figuráját, Ronaldot nemcsak elrabolta, de házi guillotine-ján ki is végezte. E mostani akciójával – persze, egyfajta misszióként – a magyarországi hajléktalanok kriminalizálása ellen tüntet, egyben segítséget is nyújt a rászorulóknak, „azoknak, akik nem tudják megvédeni magukat”.

false

 

Fotó: Németh Dániel

Az operaház mögötti üzlethelyiséget, galériát kívülről a Burger King másának álcázzák, belülről egy rendelést felvevő pult és a mögötte lévő sajátos kínálat látszik papírból. Csupa magyar specialitás a hamburger fantázianevek között: devizaalapú jelzálog, pénzügyi támogatás, családi adókedvezmény és így tovább. A megnyitón pezsgőt és bort szervíroztak, volt bárszék, meg támasztéknak szolgáló asztal, vonószenekar húzta a klasszikus talpalávalót, míg a falakon bármely utca bármely szegletén kéregetők kreatív – látszólag használt – táblái lógtak aranykeretben. Az álétterem előtt tábla igazította el pénztárcájuk szerint az érkezőket: vörös szőnyeg várta a tehetőseket, míg sorban állás a rászorulókat. A finn művész fehér limuzinnal érkezett, ügyet sem vetve a sorban álló hajléktalanokra, s miközben az általa kreált szituációt videózta, berobogott a kamukajáldába, és „megnyitotta” a kiállításnak nehezen nevezhető, mondjuk úgy – pongyolán – performanszt…

Jani Leinonen azt mondta, a cél az, hogy rávegye az embereket, bárkit, hogy csináljanak valamit, tegyenek az ellen, ami nem tetszik nekik: üzenjenek politikusoknak, szóljanak be, nyújtsanak segítő kezet, vagy csak érezzenek együtt másokkal. A Hajós és – ah, micsoda véletlen! – a Lázár utca sarkán ezúttal legális lesz a sorban állás, még a rendőrség által ilyenkor nagy kedvvel vegzált otthontalanoknak is, a mintát ugyanis az újonnan nyíló üzletek, bevásárlóközpontok adták, ahol egyes vásárlók akár éjszakázni is képesek azért, hogy egy-egy akciós vagy új termékhez jussanak. Most viszont a napi betevőért fognak ácsorogni.

false

 

Fotó: Németh Dániel

A megnyitó napján, ha minden igaz, 50 ember kapott 3400 forintot. Ez a napi minimálbér összege. Míg ezután három héten keresztül a kiállítótér nyitva tartási idejében, tizenegytől este hétig kell majd ott lenniük azoknak, akik részesülni szeretnének a pénzbeli segítségből. Csak hogy világos legyen, a finn alkotó gyakorlatilag napi nyolc órában fogja foglalkoztatni a hajléktalanokat, a munka, vagyis a feladat pedig nem más, mint a várakozás, a sorban állás. Leinonen részéről ez egy karitatív dolog is, míg a Finnagora művészeti projektként értékeli az eseményt. Aki bírja a strapát, valószínűleg többszöri napi regisztrációt követően juthat majd a majdnem három és fél ezer forinthoz.

Kígyózó sor volt már a nyitás estéjén is, nemcsak hajléktalanok, de olyanok is beálltak a sorba, akik például a számláikat szeretnék kivételesen könnyebben befizetni. Akadt, aki a Facebookon látta az eseményt, és volt olyan is, akit a Finnagorával együttműködő segítő szervezet informált a lehetőségről.

Bizonytalanság és némi kétségbeesés érződött a várakozókon, akik az ünnepélyes megnyitó előtt még nem tudták pontosan, hogy is működik majd a „rendszer”.  Nyolc órát állni – szinte egy helyben – konkrétan fizikai teljesítmény. Nekünk Marina Abramovic jutott hirtelen eszünkbe, aki 2010-ben a MOMA-ban ült (!) végtelenül hosszan, most meg, épp egy napon a Hunger King megnyitójával, valami hasonlót művel Londonban.

Leinonen használja és kihasználja a magyar valóságot. Beszól a kormánynak, ugyanakkor szerfelett visszás, ahogy kiszolgáltatott helyzetben lévő embereket használ fel egy nagyobb jó érdekében, akkor is, ha fáradtságukat honorálja, vagy ha ez az egész végtére is róluk szól. Csakhogy róluk, de nem nekik, hiszen az akció során csupán alkotói eszköz a hosszan ácsorgó klosár, afféle biodíszlet, aki a politikai esztétikumot illusztrálja.

Summa summarum: termékeny provokáció, maga az embertelen humánum.

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.

Presztízskérdés

A magyar kormányzat hosszú ideje azt kommunikálja, hogy csökkent a szegénység Magyarországon, az MCC-s Sebestyén Géza pedig odáig jutott, hogy idén februárban bejelentette a szegénység eltűnését is. A kormány helyzetértékelése eddig is vitatható volt, és a KSH szegénységi adatai körül felfedezett furcsaságok tovább bonyolítják ezt az így is zavaros ügyet.

„Lövésük sincs róla”

Magyarországon nem az illegális kábítószerek okozzák a legnagyobb problémát a fiatalok körében. A hazai 16 évesek élen járnak az alkohol, a cigaretta és e-cigaretta kipróbálásában, és kilátástalannak érzett helyzetük miatt sokan a serkentők felé fordulnak.