rés a présen

A löszfalat kell látni – Horváth László szervező

  • rés a présen
  • 2014. augusztus 4.

Lokál

rés a présen: Milyen ötlettől vezérelve indítottátok anno a Dombosfesztet a vajdasági Kishegyesen?

Horváth László: A Dombosi történetek (Aaron Blumm-Szerbhorváth György-Mirnics Gyula) abszurd novellakötetet szerettük volna tovább éltetni az írókkal, így jött a fesztivál ötlete. Az elmúlt 13 évben a magyar kultúra színe-java megfordult itt. A falu lakói akkora dózist kaptak művészetből, hogy talán már mérgezésük is van. Abban a közegben, ahol a munkanélküliség, a segélyen élés, a kilátástalanság, az elvándorlás mindennapos, nem biztos, hogy a művészet a gyógyír mindenre. Mindenesetre reménykedünk, hogy van több ezer ember, akinek a kultúra is élmény, érték - ezért csináljuk.

rap: Mára hogyan értékeled a rendezvényt?

HL: Volt egy 6-8 éves töretlen fejlődés, az újdonság erejével hatott minden; koncertek, építkezések, felolvasások, a szintén kishegyesi Rúzsa Magdi sikere, azóta meg egy helyben toporgunk, képtelenség kellő támogatást kapni rá, így fejlődni sem tudunk. A könnyűzene irányában nem akarunk nyitni, így megmaradtunk afféle értékközpontú zenei fesztiválként, ahová az exjugó meg a magyar népzenei, világzenei és dzsesszzenekarok hazajárnak. A hangulat páratlan, a helyszín dobogós, a küldetés megkérdőjelezhetetlen, a jövő bizonytalan, ezért az idei mottó is: lösz vagy nem lösz.

rap: Milyen támogatásokkal működik a rendezvény?

HL: 90 százalékban alapítványi pénzekből valósul meg, 10 a közönség hozzájárulása. Olyan területet vállaltunk fel, amire a tíz éve adott pénzeknek a fele jár mostanság. Régen a vajdasági tartomány kormányának meg az NKA-nak köszönhettünk sokat, ma meg csak kérdéseket tehetünk fel a délvidéki kultúrát pórázon tartó Magyar Nemzeti Tanácsnak meg az NKA fesztiválkollégiumának: biztos, hogy egyet gondolunk a nemzeti együttműködésről?

rap: Mik lesznek idén a fontosabb programok?

HL: Július 3-tól 9-ig olyan énekesnők hangjában gyönyörködhetünk, mint a vajdasági származású, Páva-győztes Csizmadia Anna, a dzsessz határait megszépítő Harcsa Veronika, az energiáit színpadon levezető Palya Bea vagy a Parfüm klipjével a fél világot meghódító Csemer Boglárka. A férfinépet pedig a szintén Páva-győztes Berecz István táncos, Kishegyes új díszpolgára, Lajkó Félix, a magyar dzsessz emblematikus alakja, Dresch Mihály, valamint a fergeteges Fanfara Complexa képviseli. Lesz egy igazán izgalmas folknapunk is, ahol bebizonyítjuk, hogy a népzene frissessége soha nem kopik el, főképpen, ha oly avatott produkciók kezében van, mint: Papó zenedéje, a Góbé, a Bazseva, a Budapest Nufolk Revolution vagy a bosnyák szevdah stílust megújító Divanhana.

rap: Kik a fellépők közül a személyes favoritjaid?

HL: Mindenki! A Fonóból és az elmúlt 13 évből olyan produkciókat hívtam vissza, amelyek előadói művészileg soha senkit nem hagynak cserben.

rap: Mik a különböző helyszínek sajátosságai?

HL: A löszfalat kell látni, megérezni az erejét, pláne, ha a fényfestészet ismét megjelenik rajta. Páratlan élmény - ezért érdemes elindulni! Na, meg a vajdasági magyar falusi létbe belekóstolni. Olyan túlélő életmód ez, aminek van egy bája, egyszerű varázsa. Viszont végtelen szomorúsággal tölt el, hogy szinte reménytelen.

rap: Ha hirtelen óriássá változnál, és fel tudnád emelni a szülőfaludat, hol tennéd le?

HL: Egy külön szigetet érdemelne az Adrián, valahol a Korcsula és Hvar környékén! A Pannon-tenger fenekéről hozott életérzések ott is hitelesek lennének, meg a nyelvet is beszéljük szerencsére, olyan nagy bajunk nem lenne.

Figyelmébe ajánljuk

Nagyon balos polgármestert választhat New York, ez pedig az egész Demokrata Pártot átalakíthatja

Zohran Mamdani magát demokratikus szocialistának vallva verte meg simán a demokrata pártelit által támogatott ellenfelét az előválasztáson. Bár New York egész más, mint az Egyesült Államok többi része, az identitáskeresésben lévő demokratáknak minta is lehet a 33 éves muszlim politikus, akiben Donald Trump már most megtalálta az új főellenségét.

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.