rés a présen

A löszfalat kell látni – Horváth László szervező

  • rés a présen
  • 2014. augusztus 4.

Lokál

rés a présen: Milyen ötlettől vezérelve indítottátok anno a Dombosfesztet a vajdasági Kishegyesen?

Horváth László: A Dombosi történetek (Aaron Blumm-Szerbhorváth György-Mirnics Gyula) abszurd novellakötetet szerettük volna tovább éltetni az írókkal, így jött a fesztivál ötlete. Az elmúlt 13 évben a magyar kultúra színe-java megfordult itt. A falu lakói akkora dózist kaptak művészetből, hogy talán már mérgezésük is van. Abban a közegben, ahol a munkanélküliség, a segélyen élés, a kilátástalanság, az elvándorlás mindennapos, nem biztos, hogy a művészet a gyógyír mindenre. Mindenesetre reménykedünk, hogy van több ezer ember, akinek a kultúra is élmény, érték - ezért csináljuk.

rap: Mára hogyan értékeled a rendezvényt?

HL: Volt egy 6-8 éves töretlen fejlődés, az újdonság erejével hatott minden; koncertek, építkezések, felolvasások, a szintén kishegyesi Rúzsa Magdi sikere, azóta meg egy helyben toporgunk, képtelenség kellő támogatást kapni rá, így fejlődni sem tudunk. A könnyűzene irányában nem akarunk nyitni, így megmaradtunk afféle értékközpontú zenei fesztiválként, ahová az exjugó meg a magyar népzenei, világzenei és dzsesszzenekarok hazajárnak. A hangulat páratlan, a helyszín dobogós, a küldetés megkérdőjelezhetetlen, a jövő bizonytalan, ezért az idei mottó is: lösz vagy nem lösz.

rap: Milyen támogatásokkal működik a rendezvény?

HL: 90 százalékban alapítványi pénzekből valósul meg, 10 a közönség hozzájárulása. Olyan területet vállaltunk fel, amire a tíz éve adott pénzeknek a fele jár mostanság. Régen a vajdasági tartomány kormányának meg az NKA-nak köszönhettünk sokat, ma meg csak kérdéseket tehetünk fel a délvidéki kultúrát pórázon tartó Magyar Nemzeti Tanácsnak meg az NKA fesztiválkollégiumának: biztos, hogy egyet gondolunk a nemzeti együttműködésről?

rap: Mik lesznek idén a fontosabb programok?

HL: Július 3-tól 9-ig olyan énekesnők hangjában gyönyörködhetünk, mint a vajdasági származású, Páva-győztes Csizmadia Anna, a dzsessz határait megszépítő Harcsa Veronika, az energiáit színpadon levezető Palya Bea vagy a Parfüm klipjével a fél világot meghódító Csemer Boglárka. A férfinépet pedig a szintén Páva-győztes Berecz István táncos, Kishegyes új díszpolgára, Lajkó Félix, a magyar dzsessz emblematikus alakja, Dresch Mihály, valamint a fergeteges Fanfara Complexa képviseli. Lesz egy igazán izgalmas folknapunk is, ahol bebizonyítjuk, hogy a népzene frissessége soha nem kopik el, főképpen, ha oly avatott produkciók kezében van, mint: Papó zenedéje, a Góbé, a Bazseva, a Budapest Nufolk Revolution vagy a bosnyák szevdah stílust megújító Divanhana.

rap: Kik a fellépők közül a személyes favoritjaid?

HL: Mindenki! A Fonóból és az elmúlt 13 évből olyan produkciókat hívtam vissza, amelyek előadói művészileg soha senkit nem hagynak cserben.

rap: Mik a különböző helyszínek sajátosságai?

HL: A löszfalat kell látni, megérezni az erejét, pláne, ha a fényfestészet ismét megjelenik rajta. Páratlan élmény - ezért érdemes elindulni! Na, meg a vajdasági magyar falusi létbe belekóstolni. Olyan túlélő életmód ez, aminek van egy bája, egyszerű varázsa. Viszont végtelen szomorúsággal tölt el, hogy szinte reménytelen.

rap: Ha hirtelen óriássá változnál, és fel tudnád emelni a szülőfaludat, hol tennéd le?

HL: Egy külön szigetet érdemelne az Adrián, valahol a Korcsula és Hvar környékén! A Pannon-tenger fenekéről hozott életérzések ott is hitelesek lennének, meg a nyelvet is beszéljük szerencsére, olyan nagy bajunk nem lenne.

Figyelmébe ajánljuk

Népi hentelés

Idővel majd kiderül, hogy valóban létezett-e olyan piaci rés a magyar podcastszcénában, amelyet A bűnös gyülekezet tudott betölteni, vagy ez is olyasmi, ami csak elsőre tűnt jó ötletnek.

A hiány

László Károly, a háborút követően Svájcban letelepedett műgyűjtő, amikor arról kérdezték, miért nem látogat vissza Auschwitzba, azt válaszolta, hogy azért, mert nem szereti a nosztalgiautakat.

Fagin elsápad

Pong Dzsun Ho társadalmi szatírái, Guillermo del Toro árvái, vagy épp Taika Waititi szeretnivalón furcsa szerzetei – mindegy, merre járunk, a kortárs filmben lépten-nyomon Charles Dickens hatásába ütközünk.

Vörös posztó

Ismertem valakit, aki egy stroke-ból kigyógyulva különös mellékhatással élt tovább: azt mondta, amit gondolt. Jót, rosszat, mindenkinek bele a szemébe, rosszindulat, számítás és óvatoskodás nélkül. Nehéz volt vele találkozni, mindig ott volt a veszély, hogy mint egy kegyetlen tükörben, hirtelen meglátjuk valódi önmagunkat. De jó is volt vele találkozni, mert ha megdicsért valakit, az illető biztos lehetett benne, hogy úgy is gondolja.

Szeplőtelen fogantatás mai köntösben

Bullshit munkahelyen vesztegelsz, ahol ráadásul csip-csup kiszolgáló feladatokkal is téged ugráltatnak, csak azért, mert nő vagy? Kézenfekvő menekülési útvonalnak tűnik, hogy elmész „babázni”. Persze ha nincs férjed vagy barátod, a dolog kicsit bonyolultabb – de korántsem lehetetlen.

Realista karikatúrák

Tizenkilenc kortárs szerző írta meg, mit jelentett az elmúlt egy-két évtizedben Magyarországon felnőni. Változatos a névsor: van pályakezdő és többkötetes író, eddig elsősorban költőként vagy gyerek- és ifjúsági könyvek szerzőjeként ismert alkotó is.