Elszaporodtak a nutriák Mosonmagyaróváron

  • narancs.hu
  • 2024. április 11.

Lokál

„Humánus, mégis érdemi” intézkedést sürgetett egy képviselő. 

Egyre több helyen jelenik meg Magyarországon is a nutria vagy hódpatkány, amely eredetileg Dél-Amerikában honos nagy testű rágcsáló, Európában prémje és húsa miatt kezdték tenyészteni a múlt század harmincas éveitől. A kereslet megszűnt, a nutriatelepek bezártak, de a kiszabadult állatok révén a faj terjedni kezdett az új környezetben. Ahol megtelepedik, ott irtja a nádast – ezzel más állatok élőhelye szűnik meg –, kárt tesz szántóföldi növényekben és öntözőrendszerekben. 2016 óta az Európai Unió veszélyt jelentő idegenhonos fajnak tekinti.  

A Telex most arról ír, hogy közéleti téma lett a nagy rágcsálók elszaporodása a Lajta és a Mosoni-Duna mentén.

A Fertő-Hanság Nemzeti Park Igazgatósága már három éve figyelmeztette az ottani települések lakóit, hogy ez az állat jól alkalmazkodik az ember közelségéhez, és bármennyire jópofa, nem kellene etetni, mert ezzel is csak a szaporodását segítik elő, ami együtt jár azzal, hogy az őshonos növény- és állatfajok élettere csökken. A figyelmeztetésnek azonban nem volt foganatja.

A mosonmagyaróváriak azt tapasztalják, hogy a nutria, mihelyt meglátja az embert, elindul felé, két lábra áll és enni kér. A Vár-tónál különösen sok van belőlük, és akad, aki kilószámra viszi nekik a répát és az almát. Más viszont megretten attól, ha 6-8 nutria körbeveszi ennivalót kunyerálva. 

A helyi állatorvos, Novák Péter is figyelmeztette a nutriabarátokat, hogy ezek az állatok veszettséget, leptospirózist terjeszthetnek, a harapásuk különösen veszélyes. Etetés közben, véletlenül is okozhatnak súlyos sérülést a fogaikkal.

A mosonmagyaróvári képviselő-testület legutóbbi ülésén Vida István, a Mosonmagyaróvári Polgári Kerekasztal Egyesület önkormányzati képviselője napirend előtti felszólalásban taglalta, hogy a nutriák már a kertekbe is bemásznak a Lajta mentén. Ha valamilyen járványt okoznak az állatok, az már az önkormányzat felelősségét is felvetné, ezért szerinte valamilyen humánus, mégis érdemi intézkezésre lenne szükség a hódpatkány-inváció megfékezése érdekében.

Árvay István polgármester is arról beszélt, hogy tenni kell a hódpatkány – mi több, a hódok – ellen is. A Nébih dönthet arról, mely területen lehet gyéríteni a rágcsálókat, csapdázással. Vadászni nem lehet rájuk, és eltűnni nem fognak az életünkből, de az önkormányzat most  „megszólítja” az illetékeseket, hogy induljon eljárás a gyérítés érdekében.

A címlapkép forrása a Fertő-Hanság Nemzeti Park Facebook-oldala

 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

És meghalni a gyönyörtől

„A fájdalom politikai kérdés, a gyönyör politikai kérdés” – okítja a haldokló Mollyt (Michelle Williams) egy gyönyörű leszbikus (Esco Jouléy), aki egy személyben radikálisan szabad szexuális felfedező és empatikus szociális munkás is.

Végtére is a gyerek az első

Lehet-e hazugságra építeni értelmes életet, főleg másokét, a családtagjainkét, a gyerekünkét? Persze kizárólag az ő érdekükben! Van-e olyan érdek, ami fontosabb, mint az igazság?

Kísérleti fizika

Öveges József fizikus, piarista szerzetes, tanár, mondhatni mé­dia­­sztár volt a hatvanas–hetvenes években. Közvetlen stílusban, élvezetesen előadott ismeretterjesztő előadásai és a közben bemutatott kísérletek tették ismertté.

Micimackóék felnőttek

Ládaasztal a fő díszletelem a Három Holló pincehelyiségének apró színpadán, olyan, amilyenek mellett a fesztiválokon szoktunk iszogatni. Körülötte jégkockához hasonló, hol egységes kékben, hol különböző színekben pompázó ülések. Gyerekként nem egészen így képzeltük a Százholdas Pagonyt.

A ház torka

Egy Pireneusok mélyén megbújó faluban, a Clavell házban a család egyik nőtagja éppen haldoklik. Hörgő, bűzölgő, démonisztikus tusa ez, pokoli gyötrelem. Nem véletlenül gondolunk a pokolra és érezzük meg egy földöntúli lény jelenlétét.

Mi a művészet?

Hazánk kulturális miniszterének, Hankó Balázsnak – aki a 2023-as és a 2024-es szja-bevallásának „munkáltató” rovatába is „Kultúrális és Innovációs Minisztériumot” írt – érezhető, napi gondjai vannak a nyelvhasználattal.

A javaik és az életük

Válaszolnak… Az a legjobb ebben a szánalmas bolhacirkuszban, hogy válaszolnak, és megmagyarázzák. Hogy az nem is úgy van, mert nem is az övéké, csak épp náluk van, valahogy. Bérelték, lízingelték, amikor egy percre nem figyeltek oda, a nyakukba akasztotta valaki vagy valami. Néztem a tájat, és rám esett, a Jane Birkin meg a táskája, szerencsére nem az egész Gainsbourg család, gyerekkel, kutyával, szivarral.

Honfiak  

–Librettó–

(A helyszín az első négy felvonásban mindvégig a miniszterelnök dolgozószobája.)

Nemcsak a hősök arcai

82 éve, 1943. április 19-én kezdődött, és szűk egy hónapig tartott a varsói gettófelkelés. Miközben a nácik leszámoltak az alig felfegyverzett lázadókkal, porig rombolták a zsidók számára kijelölt városrészt, a túlélőket pedig haláltáborokba küldték, Varsó többi része a megszállás hétköznapjait élte. Hogyan emlékezik ma Lengyelország a világháború alatti zsidó ellenállás legjelentősebb mozzanatára?

„A legkevésbé sem keresztényi”

A nyugati populista mozgalmak és pártok a kereszténység kifacsart értelmezését használják fegyverként a hatalomért folytatott harcban, miközben a hagyományos kereszténydemokrácia identitásválságba került. A Princeton University professzora arra is figyelmeztet: legalább mi ne beszél­jünk szélsőjobboldali „hullámról”.