helyrajzi szám

Zsombolyai utca 6.

Lokál

Az keveseket izgatott, hogy a beruházás a zsinagóga teljes átalakítását jelentette.

Amikor 1936. szeptember 13-án, a Lenke úton (ma Bocskai út) felavatták a lágymányosi hitközség új zsinagógáját, mindenki egyet­értett abban, hogy jelentős, reprezentatív új épülettel gazdagodott a főváros. A Novák Ede és Hámor (Hamburger) István tervezte épület attól volt érdekes, hogy egyszerűségével, letisztult szögletes alakzatával a Bauhaust idézte, a színes ablakok íves formája viszont a közel-keleti építészetet. A kívülről nem különösebben nagy, 675 négyzetméter alapterületű, 14 méter magas ház belülről hatalmasnak tűnt; az épületet ugyanis nem tagolták szintekre. „Nincs az egész templomtérben egy pillér, oszlop vagy alátámasztó elem, az égszínkék szentély, a hófehér falak, a keleti szőnyegként ható ragyogó üvegezés, a tér megvilágítása, a nagyvonalú kazettás mennyezet, az alátámasztás nélkül lebegő hatalmas női karzat, impozáns és festői monumentalitást eredményeznek” – írta a zsinagógáról a Tér és Forma című építészeti folyóirat. Az épület egymagában állt a Lenke úton, a Zsombolyai utca sarkán, bejárata a keleti tájolás miatt a mellékutcára nyílt. A tervek szerint iskolát, szolgálati lakást, hivatalt is akartak mellé építeni, a lágymányosi hitközség nagyszabású terveit azonban végképp megakasztotta, hogy alig másfél évvel az avatóünnepség után, 1938. május 29-én, életbe lépett az első zsidótörvény. Novemberben – feltehetően a németországi Kristály­éjszaka hatására – ismeretlenek kővel zúzták be a nagy méretű díszes ablakokat. 1944-ben a németek a templomot raktárrá alakították át, Budapest ostroma idején pedig istállónak használták.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.