helyrajzi szám

Zsombolyai utca 6.

Lokál

Az keveseket izgatott, hogy a beruházás a zsinagóga teljes átalakítását jelentette.

Amikor 1936. szeptember 13-án, a Lenke úton (ma Bocskai út) felavatták a lágymányosi hitközség új zsinagógáját, mindenki egyet­értett abban, hogy jelentős, reprezentatív új épülettel gazdagodott a főváros. A Novák Ede és Hámor (Hamburger) István tervezte épület attól volt érdekes, hogy egyszerűségével, letisztult szögletes alakzatával a Bauhaust idézte, a színes ablakok íves formája viszont a közel-keleti építészetet. A kívülről nem különösebben nagy, 675 négyzetméter alapterületű, 14 méter magas ház belülről hatalmasnak tűnt; az épületet ugyanis nem tagolták szintekre. „Nincs az egész templomtérben egy pillér, oszlop vagy alátámasztó elem, az égszínkék szentély, a hófehér falak, a keleti szőnyegként ható ragyogó üvegezés, a tér megvilágítása, a nagyvonalú kazettás mennyezet, az alátámasztás nélkül lebegő hatalmas női karzat, impozáns és festői monumentalitást eredményeznek” – írta a zsinagógáról a Tér és Forma című építészeti folyóirat. Az épület egymagában állt a Lenke úton, a Zsombolyai utca sarkán, bejárata a keleti tájolás miatt a mellékutcára nyílt. A tervek szerint iskolát, szolgálati lakást, hivatalt is akartak mellé építeni, a lágymányosi hitközség nagyszabású terveit azonban végképp megakasztotta, hogy alig másfél évvel az avatóünnepség után, 1938. május 29-én, életbe lépett az első zsidótörvény. Novemberben – feltehetően a németországi Kristály­éjszaka hatására – ismeretlenek kővel zúzták be a nagy méretű díszes ablakokat. 1944-ben a németek a templomot raktárrá alakították át, Budapest ostroma idején pedig istállónak használták.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

A képekbe dermedt vágy

Az Aspekt című feminista folyóirat társ­alapítója, Anna Daučíková (1950) meghatározó alakja a szlovák és a cseh feminista és queer művészetnek és a kilencvenes évektől a nemzetközi szcénának is. Munkássága középpontjában a normák, a hatalmi technológiák, a queer identitás, valamint a magánélet és az intimitás politikájának kérdései állnak.

Emberarcú

Volt egy történelmi pillanat ’56 után, amikor úgy tűnt: a szögesdrótot ha átszakítani nem lehet ugyan, azért átbújni alatta még sikerülhet.

Fától fáig

  • - turcsányi -

A Broke olyan, mint egy countrysláger a nehéz életű rodeócowboyról, aki elvész valahol Montanában a méteres hó alatt, s arra ébred, hogy épp lefagyóban a lába.

Kis nagy érzelmek

Egyszerű és szentimentális, de mindkettőt büszkén vállalja Baltasar Kormákur filmje. Talán az Előző életek volt utoljára ilyen: a fordulatok és a hősök döntései néha elég vadak, de sosem annyira, hogy megtörjék az azonosulás varázsát, az érzelmek őszintesége pedig mélységes hitelességet kölcsönöz a filmnek.

Nincs bocsánat

Az előadás Balássy Fanni azonos című kötetéből készült. A prózatöredékekből összeálló, műfajilag nehezen besorolható könyv a 2020-as években felnőtté váló fiatalok életkezdési pánikhelyzetéről ad meglehetősen borús képet.

Az individuum luxusa

  • Balogh Magdolna

Igazi szenzációnak ígérkezett ez a láger­napló, hiszen a mű 1978-ban csak erősen megcsonkítva jelenhetett meg a szerző magán­kiadásában, többszöri kiadói elutasítás és a publikálás jogáért folytatott 12 évnyi küzdelem után. 

Megbillenve

Eddig csak a fideszes médiagépezet és a kormányzati, állami propaganda folytatott lélektani hadviselést (is) Magyar Péter ellen, ám jó ideje működik ez már visszafele is – úgy tűnik, nem is hatástalanul.

Nem pontosan ugyanaz a szem

Ötvenhét turistabusz áll a parkolóban. A sofőrök dohányoznak, beszélgetnek, múlatják az időt, míg várnak az utasaikra. Akik nagyjából másfél óra alatt végeznek; előbb Auschwitz 1-et járják körbe, aztán jön Birkenau, oda át kell vinni őket, mert az cirka 3 kilométerrel távolabb van, ott aztán újabb egy-másfél órát eltöltenek majd.

Dőlve halnak

Lóhalálában terjesztették be és fogadták el egy salátatörvénybe csomagolva a védett erdők könnyebb letarolását lehetővé tevő módosításokat a kormánypárti képviselők. Az erdőkért aggódó szakemberek is csak találgatnak, kinek sürgős a várható erdőirtás.