Könyvárverés: A Nyugat alkonya

  • Para-Kovács Imre
  • 2000. december 7.

Lokál

Akönyvárverés mellőzi azokat a hangulati elemeket, melyeket Fábry Sándor alkalmaz egy-egy különösen jól sikerül gipszmadonna eladása érdekében, itt mindkét oldalon profik ülnek, leszámítva engem. Már a katalógus is lenyűgöz, jó minőségű papírjára nyugodtan csorgathatom a nyálam, kifejezetten alkalmas arra, hogy a magamfajta tudósító békésen álmodozzon, aztán hazavíve elmesélhesse, mit nem vett meg.
Akönyvárverés mellőzi azokat a hangulati elemeket, melyeket Fábry Sándor alkalmaz egy-egy különösen jól sikerül gipszmadonna eladása érdekében, itt mindkét oldalon profik ülnek, leszámítva engem. Már a katalógus is lenyűgöz, jó minőségű papírjára nyugodtan csorgathatom a nyálam, kifejezetten alkalmas arra, hogy a magamfajta tudósító békésen álmodozzon, aztán hazavíve elmesélhesse, mit nem vett meg.

Menet közben tanulom meg például, hogy kifejezetten taplóság licitálás közben tekergetni a nyakamat, hogy vajon ki az, aki 160 000-nél még fent tartja a tárcsáját, illetve ki hajt annyira Marschalkó Lajos Tiszaeszlár. A magyar fajvédelem hőskora (első kiadás!) című könyvére. Ilyenkor olyan tekinteteket kapok, hogy jobbnak látom, ha a náthámmal foglalkozom, és egy zsebkendő mögé rejtem vöröslő orromat.

Az Arkánum egyébként nagyon kiegyensúlyozott kínálatot biztosít, a Nyugaton kívül kéziratok, képeslapok, Krúdytól, Karinthytól, Kosztolányitól első kiadások szerepelnek a listán, plusz néhány igazi csemege, például Orbán Balázstól A Székelyföld leírása (1868-1873) vagy Salamon Béla 1939-es (harmadik kiadás) dedikált könyve, a Hej, színművész.

Nekem a szabadkőműves tematikájú könyvek miatt sajog a szívem, de ezeket rutinosan begyűjtik a nálam sokkal felkészültebb gyűjtők, esélyem se lenne a tizenharmadik havi fizetésem nélkül, ami persze elméletben sem létezik.

Az árak azonban korántsem ijesztőek, korrekt állapotú első kiadásokat lehet vásárolni meglehetősen olcsón. 1800-2000 forintról indulnak a magyar irodalom klasszikusai, és némelyik el is kel ezen az áron, ami könyvesbolti tapasztalataim alapján kisebb csoda, és egyben igazolja azon elméletemet, miszerint a legolcsóbb szórakozás továbbra is a könyv, egy jó időben és jó helyen elköltött két-három ezer forint megoldja az egész havi betűigényt, ami persze nem jelenti azt, hogy nem lehetne kacagva ötvenezret elszórni.

Én mint bérlicitáló Szőts István Röpirat a magyar filmművészet ügyében (1945 k., dedikált!, 244. tétel) című alkotására várok, melynek kikiáltási ára 5000 forint, de gyanítom, más is pályázik rá, úgyhogy izgatottan és lázasan gyűrögetem a papírzsebkendőmet és a licitáló tárcsát felváltva, miközben szerencsésen gazdára talál vitéz dr. Málnási Ödön A magyar nemzet őszinte története és Az Egyetemi és Főiskolai Hallgatók Önkéntes Nemzeti Munkaszolgálata főparancsnokságának tájékoztatója 1939-ből, a Munkaszolgálat, országépítés című kiadvány.

199. tétel a Nyugat - (majdnem) teljes sorozat, hozzá a Magyar Csillag teljes sorozata és a Nyugat repertóriuma. Walloschek Miklós egy tized másodpercet kivár, aztán felvezeti a tételt. Már nem merek forogni, csak hallom, hogy nem hallok semmit, se először, se másodszor, se harmadszor. A Nyugat marad.

A Szőts-féle Röpirat elindul, én pedig rutinosan feltartom a tárcsát, miközben úgy nézek magam elé, mintha nem is érdekelne az egész, ellenfelem minden bizonnyal látja rajtam, hogy kész vagyok elmenni a végsőkig, arcomon idült flegmaság, pénz nem számít, megbízóm kimeríthetetlen készletekkel rendelkezik. A ellenlicitáló először elbizonytalanodik, aztán visszavonul.

Amikor fizetek, derül ki számomra, hogy még tízszázalékos árverési illetéket is ki kell fizetni. Még szerencse, hogy 7500-nál kiszállt a másik, így nem égek. Kifelé még hallom, ahogy az ECE City Center biztonsági emberei felidézik gyermekkori olvasmányélményeiket sűrű köcsögözés közepette.

Para-Kovács Imre

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.