Könyvárverés: A Nyugat alkonya

  • Para-Kovács Imre
  • 2000. december 7.

Lokál

Akönyvárverés mellőzi azokat a hangulati elemeket, melyeket Fábry Sándor alkalmaz egy-egy különösen jól sikerül gipszmadonna eladása érdekében, itt mindkét oldalon profik ülnek, leszámítva engem. Már a katalógus is lenyűgöz, jó minőségű papírjára nyugodtan csorgathatom a nyálam, kifejezetten alkalmas arra, hogy a magamfajta tudósító békésen álmodozzon, aztán hazavíve elmesélhesse, mit nem vett meg.
Akönyvárverés mellőzi azokat a hangulati elemeket, melyeket Fábry Sándor alkalmaz egy-egy különösen jól sikerül gipszmadonna eladása érdekében, itt mindkét oldalon profik ülnek, leszámítva engem. Már a katalógus is lenyűgöz, jó minőségű papírjára nyugodtan csorgathatom a nyálam, kifejezetten alkalmas arra, hogy a magamfajta tudósító békésen álmodozzon, aztán hazavíve elmesélhesse, mit nem vett meg.

Menet közben tanulom meg például, hogy kifejezetten taplóság licitálás közben tekergetni a nyakamat, hogy vajon ki az, aki 160 000-nél még fent tartja a tárcsáját, illetve ki hajt annyira Marschalkó Lajos Tiszaeszlár. A magyar fajvédelem hőskora (első kiadás!) című könyvére. Ilyenkor olyan tekinteteket kapok, hogy jobbnak látom, ha a náthámmal foglalkozom, és egy zsebkendő mögé rejtem vöröslő orromat.

Az Arkánum egyébként nagyon kiegyensúlyozott kínálatot biztosít, a Nyugaton kívül kéziratok, képeslapok, Krúdytól, Karinthytól, Kosztolányitól első kiadások szerepelnek a listán, plusz néhány igazi csemege, például Orbán Balázstól A Székelyföld leírása (1868-1873) vagy Salamon Béla 1939-es (harmadik kiadás) dedikált könyve, a Hej, színművész.

Nekem a szabadkőműves tematikájú könyvek miatt sajog a szívem, de ezeket rutinosan begyűjtik a nálam sokkal felkészültebb gyűjtők, esélyem se lenne a tizenharmadik havi fizetésem nélkül, ami persze elméletben sem létezik.

Az árak azonban korántsem ijesztőek, korrekt állapotú első kiadásokat lehet vásárolni meglehetősen olcsón. 1800-2000 forintról indulnak a magyar irodalom klasszikusai, és némelyik el is kel ezen az áron, ami könyvesbolti tapasztalataim alapján kisebb csoda, és egyben igazolja azon elméletemet, miszerint a legolcsóbb szórakozás továbbra is a könyv, egy jó időben és jó helyen elköltött két-három ezer forint megoldja az egész havi betűigényt, ami persze nem jelenti azt, hogy nem lehetne kacagva ötvenezret elszórni.

Én mint bérlicitáló Szőts István Röpirat a magyar filmművészet ügyében (1945 k., dedikált!, 244. tétel) című alkotására várok, melynek kikiáltási ára 5000 forint, de gyanítom, más is pályázik rá, úgyhogy izgatottan és lázasan gyűrögetem a papírzsebkendőmet és a licitáló tárcsát felváltva, miközben szerencsésen gazdára talál vitéz dr. Málnási Ödön A magyar nemzet őszinte története és Az Egyetemi és Főiskolai Hallgatók Önkéntes Nemzeti Munkaszolgálata főparancsnokságának tájékoztatója 1939-ből, a Munkaszolgálat, országépítés című kiadvány.

199. tétel a Nyugat - (majdnem) teljes sorozat, hozzá a Magyar Csillag teljes sorozata és a Nyugat repertóriuma. Walloschek Miklós egy tized másodpercet kivár, aztán felvezeti a tételt. Már nem merek forogni, csak hallom, hogy nem hallok semmit, se először, se másodszor, se harmadszor. A Nyugat marad.

A Szőts-féle Röpirat elindul, én pedig rutinosan feltartom a tárcsát, miközben úgy nézek magam elé, mintha nem is érdekelne az egész, ellenfelem minden bizonnyal látja rajtam, hogy kész vagyok elmenni a végsőkig, arcomon idült flegmaság, pénz nem számít, megbízóm kimeríthetetlen készletekkel rendelkezik. A ellenlicitáló először elbizonytalanodik, aztán visszavonul.

Amikor fizetek, derül ki számomra, hogy még tízszázalékos árverési illetéket is ki kell fizetni. Még szerencse, hogy 7500-nál kiszállt a másik, így nem égek. Kifelé még hallom, ahogy az ECE City Center biztonsági emberei felidézik gyermekkori olvasmányélményeiket sűrű köcsögözés közepette.

Para-Kovács Imre

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.