Ásatás kezdődött kedden Szegeden, a Dóm téren, a Fogadalmi templomtól néhány méterre. A régészek először egy 30-35 négyzetméteres kutatóárkot nyitnak – írja a szeged.hu.
A portálnak Löffler Zsuzsanna, a szegedi Móra Ferenc Múzeum régésze azt mondta, hogy ez a terület mindig is Szeged központja volt, itt húzódott a vár, mellette a palánkvárosrész. Az eddigi kutatások alapján bebizonyosodott, hogy a 11. században ezen a helyen már templom állt, majd megépült a Szent Demeter-templom a 12. század végén. Ennek tornya, a Dömötör-torony a mai napig áll.
„Mellette nagy valószínűséggel egy középkori temető terült el, nekünk pedig jelenleg fő célunk ennek egy részletét lokalizálni” – magyarázta a régész. – „Azért nem a korábbi templomot kutatjuk, mert 2007-ben már egy kis szelvényben sikerült meghatározni annak az egyik sarokpontját. Azt viszont nem tudjuk, hogy ez a városrészi temető meddig terjedt ki, illetve mennyire sérült meg az évszázadok alatt.”
A cél az, hogy minél többet megtudjanak arról, milyen volt Szeged a középkorban. Az első feljegyzések a város kiterjedéséről a 17. század végéről származnak, az az előtti időszakról nincs elég információ, és ha voltak is dokumentumok, az 1879-es nagy árvízben elpusztultak.
Sejtik, hol húzódhatott a középkori Szent Demeter utca, amelynek egy részletét most szintén megpróbálják feltárni. Számítanak macskakövekre, az is előfordulhat, hogy felbukkan Szeged régi csatornahálózata, amelyet még Mária Terézia idejében fektettek, vagy valami abból a közműből.
A szegedi Dóm téren a korábbi években több ásatás is zajlott. A Fogadalmi templom felújítása idején a Szegedi Szabadtéri Játékok régi öltözőinek helyén, aztán a tér közepén is kutattak leletek után.
A mostani munka április közepéig tart, mert májusban elkezdik építeni a szabadtéri játékok állványzatát, és addigra helyre akarják állítani az ásatási terület korábbi állapotát a régészek.