Kudarcok és csalódások a magyar sporttörténetben - A remény habjai

Lokál

Olimpiai csapatunk pekingi szereplése elmaradt a várakozásoktól, s bár nemzeti letargiának nincs jele, azért a kudarc és a felelősség magyaros feldolgozása már jó néhány nyilatkozatban megjelent. Az alábbiakban sporttörténetünk nagyobb vereségeit s az azokat követő gyászmunka sajátos jegyeit, figyelemre méltó mozzanatait idézzük. László Ferenc

Olimpiai csapatunk pekingi szereplése elmaradt a várakozásoktól, s bár nemzeti letargiának nincs jele, azért a kudarc és a felelősség magyaros feldolgozása már jó néhány nyilatkozatban megjelent. Az alábbiakban sporttörténetünk nagyobb vereségeit s az azokat követő gyászmunka sajátos jegyeit, figyelemre méltó mozzanatait idézzük.

A magyar sport s egyszersmind a magyar olimpiai mozgalom első össznépi fájdalmat kiváltó veresége az 1924-es párizsi olimpián elszenvedett "egyiptomi csapás", vagyis az egyiptomi "tizenegy bennszülött" ellen pályára lépő labdarúgó-válogatottunk meglepetésszerű veresége (0:3) volt. Az eladdig itthon és külföldön egyaránt esélyesnek tekintett magyar csapat május 29-i legyőzetése a sajtóban, az utcán és a parlamentben is heves indulatokat váltott ki. A csalódott szurkolók hol parázs, hol csöndes tüntetései (emlékezzünk csak a Régi idők focija c. filmre) mellett a magyar labdarúgás első Mohácsa a politikusokat is szólásra késztette. Gömbös Gyula ekképp magyarázta a gyászos eredményt: "[A válogatott tagjai] nem reprezentálnak sem magyar fajt, sem magyar nemzetet, nem reprezentálják a magyar sportot, hanem reprezentálják az internacionális professzionalizmust." (Lásd: Szegedi Péter: Pálya a magasban. A magyarok a spájzban vannak, Magyar Narancs, 2006. november 16.)

Mindazonáltal a vereséget követő perpatvar tekintélyes részben a sportsajtó öldöklő konkurenciaharcának eredménye volt, hiszen az olimpiai csapat szövetségi kapitánya, Kiss Gyula egyúttal a Sporthírlap harcos tollú szerkesztőjeként működött. Felelősségét, hibáit és bűneit ilyesformán a rivális Nemzeti Sport kezdte elsőként hirdetni, fölemlegetve a pénzhajhász túrákat és a játékosok ellátásán spóroló mentalitást. A kufárkodással és bűnös hozzá nem értéssel vádolt Kiss védelmében ekként emelt szót saját lapja: "Nemes vadat hajszolnak a futballrengetegben. Diadalmasan szól a vadászkürt: HalaliÉ A közös konyha kosztján élő gyűlölet-sajtónak, de különösen érdemes főszakácsának elviselhetetlen volt a gondolat, hogy a Sporthírlap szerkesztője áll az élén az olimpiai készülődésnek." A Sporthírlap elsősorban Kiss Gyula védelmére összpontosított, másokra hárította a felelősséget, ám ugyancsak átvette a játékosokon takarékoskodás, a játékosok kizsigerelésének vádját, s a legfőbb felelőst az erőnléti edzéseket vezénylő Holits Ödön személyében lelte fel. "Ma már tudjuk, hogy csakugyan ez a szerencsétlen olimpiai tréning tette tönkre játékosaink testi kondícióját. Egy csapatra való agyonsanyargatott, holtra fárasztott játékos ment ki tehát Párisba és kapott ki egy olyan együttestől, amelyik pattogott a fittmeszségtől (sic!)."

A még Párizsban tartózkodó szövetségi kapitány szintén megfogalmazta értékelését a kudarcról és a felelősségről. "Magyar könynyek hullottak, magyar szívek sóhaja szállott az ég felé, hogy találkozzanak az otthon búsongó magyar lelkeknek nagy fájdalmával... A szállás volt a sírásója olimpiai vállalkozásunknak." Mármint a párizsi Hotel Hausmann, ahol két játékosra egy ágy, valamint

jó pár patkány

jutott, ám ahol még a felettébb szolid, naponkénti és fejenkénti háromdolláros költségkeret sem merült ki egészen. A kölcsönös vádaskodások végül a szövetségi kapitány és az MLSZ vezérkarának testületi lemondásához vezettek, s a magyar futballéletben és egyszersmind a magyar sportban harminc éven át nem akadt hasonló kiterjedésű botrány.

Ám épp harminc évvel 1924 után a magyar labdarúgó-válogatott Bernben elveszített egy világbajnoki döntőt, s ez a vereség újra országos felháborodáshoz, felelőst követelő nemzeti csalódáshoz vezetett. A kis túlzással mindmáig folyamatos gyászmunka tekintélyes irodalommal rendelkezik, így csak röviden utalnánk a következmények különböző szintjeire. A Budapesten és vidéken több napon át ismétlődő tüntetéseket utóbb 1956 közvetlen előzményeként értékelték számosan, az ellenforradalmi és a forradalmi diskurzus résztvevői közül egyaránt. A szurkolói indulatok mértékét és irányát jelzi, hogy a döntő után Piros László belügyminiszter sietett megnyugtatni Sebes Gusztáv szövetségi kapitányt: "Ne félj. Megvédtük és megvédjük a lakásodat." S árulkodó Kellér Dezső 1954-es, a futballőrületet tárgyazó konferansza is, amelyben Puskás Ferencről ekként szólt: "Ugyanennek az Öcsinek, ugyanennek a bálványnakÉ egyetlen vesztett meccs után, amikor hazaérkezett, a kincseket érő világhírű bal lábával nem volt ajánlatos a körúton végigmennie."

A döntő elvesztése körül támadt kósza, ám annál virulensebb szóbeszédeknél (a meglepetésként beállított Tóth Mihály Sebes veje lett volna, a döntőt Mercedesekért adták el, illetve hatalmas csempészés állt az események hátterében stb.) talán érdekesebb a hivatalosság reakciója. Személyi felelős jóformán csak egy akadt: Feleki László, a Népsport főszerkesztője, akit egy a csatársor összeállítását bíráló jegyzet miatt - Rákosi elégületlenségéről értesülve - sietve elbocsátottak lapjától, s aki aztán meg sem állt a Ludas Matyiig és egy háromkötetes Napóleon-életrajz megírásáig. Az MDP Akadémia utcai székházában ugyanakkor született egy titkári határozat, amely megállapította, miszerint a "sportnagyhatalom vagyunk" eszméjének elharapódzásáért s így a közvélemény felzúdulásáért, a tüntetésekért is kizárólag a Népsport vezetése, valamint a rádiókommentátor Szepesi György a felelős. A tüntetésekről amúgy csak egy rövid rendőrségi kommüniké látott napvilágot, s az említett zárt határozat meghozatalánál is különös fontosságot tulajdonítottak annak, hogy a felelősség mérlegelésében nem jutott szerep "az utca hangjának".

A soron következő trauma 1969-ben, Marseille-ben érte hazánkat. A világbajnoki szereplés kérdésében döntő, Csehszlovákia elleni ki-ki mérkőzés elvesztése (december 3.; 1-4) tüntetésekhez már nem, ám végítéleti hangulathoz és magyaros mutogatósdihoz annál inkább vezetett. Mohács, kálvária, dráma, tragédia - sorolta a vereségre aggatott túlzó megjelöléseket a korszak kedvelt kabaréalakja, Abody Béla, majd jeles kalkulussal elvégzett esztétikai tanulmányait felidézve arra utalt, hogy "az intenzív érzelmi átélés lírává nemesíti a dolgokat". Mások azonban nem viselték ily léha könnyedséggel; a szövetségi kapitány (ekkor épp Sós Károly) leváltásán túl a szövetség és a klubok vezetésének felelőssége, a bajnokság lebonyolításának és az edzési metódusok (ebből lett utóbb a Kutas-féle ún. követelményrendszer) megreformálásának, s halványan még egy sportminisztérium felállításának az ötlete is felmerült. A reformhevület hamar elpangott, a felelősség kérdése is lekerült a napirendről, ám annál emlékezetesebb a mérkőzés résztvevőjének, Mészöly Kálmánnak a magyarázata, aki a beígért, túlságosan magas prémium (hatvanezer forint) "bénító hatásával" indokolta a vereséget.

A mindössze négy aranyérmet fialó 1976-os montreali olimpia ugyancsak csalódást keltett a közvéleményben és a sport állami vezetésében egyaránt. "De hát istenem, van az örömnek más forrása is, mint hogy ujjainkon számolgassuk az érmeket!" - nyugtatta az Élet és Irodalom olvasóit az olimpia eredményeit a lap első oldalán sommázó Szász Imre, aki egyúttal a társadalmi magatartás általános problémáit vélte felismerni a gyenge szereplés magyarázataként. Beckl Sándor államtitkár, az Országos Testnevelési és Sporthivatal elnöke viszont másban látta az okokat: "A szakszövetségek és a kiemelt klubok irányítása nem volt megfelelő. Szigorúbb rendre, határozottabb követelményekre van szükség. Nem liberalizmusra. Az élsportban határozott központi vezetésre van szükség, és a végrehajtást senki sem gátolhatja." Aligha meglepő, hogy e vélemény ismeretében komolyabb vita nem kerekedett a magyar olimpiai csapat teljesítménye körül.

A nyolcvanas évek nagy pofonja, az 1986-os mexikói 0-6 már jóval nagyobb vitát gerjesztett, s a felelősséget kajtató cikk- és könyváradat részint megelőlegezte, részint túlélte a politikai rendszerváltást. S hasonlóan számottevő irodalma van mára a magyar olimpiai mozgalom legnagyobb kudarcának, amelyet nem versenypályán, hanem tanácskozóteremben szenvedett el az 1984-es bojkottal. Igaz, ez a vereség kilóg a sorból, s nemcsak az aktus merőben negatív jellege miatt, hanem mert e kérdésben csak évekkel később indult meg az elmaradhatatlan mutogatósdi. 1984-ben a MOB főtitkára, bizonyos Schmitt Pál nulla aranyérem után is elégedettebbnek mutatkozott, s rendezettebbnek ítélte a sport és az állami vezetés viszonyát, mint az idén.

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.