Mai kedvenc történetünk: az életvidám Erzsi néni és a 70 éves brutális bárd

  • narancs.hu
  • 2020. augusztus 6.

Lokál

Mikrotörténet a Börzsönyből.

A Kóspallagi Ökotájház-projekt Facebook-felületén találkoztunk az alábbi jelenettel és mikrotörténettel az ikonikus helyi tárgyról, a híres kóspallagi bárdról, amely Erzsi néni kezében alább a maga teljes pompájában megtekinthető mintegy tanúbizonyságot adva a magának minden körülmények között, a legkeményebb időkben is utat törő derűs optimizmusról. A mesélő bizonyos Bolya Mátyás.

„Több mint harminc éve rendszeresen járok vissza a valaha híres gyümölcstermesztő kis faluba, a börzsönyi Kóspallagra. Itt él a 83 éves Schottner Antalné Erzsi néni, lelki szemeim előtt kortalanul és változatlanul, örökifjan. Életkedve és munkabírása ötveneseket megszégyenítő, pedig már öt éve egyedül van. Anti bácsi a kert és a málnás mellett az erdőben is dolgozott. Egyik nagy becsben tartott munkaeszköze ez a bárd volt. Egy ilyen szerszám korabeli értékét jelzi, hogy amikor a testvére meghalt, az övét is magához vette. Most megkértem Erzsi nénit, hogy mutassa meg a régi bárdot. A védjegy szerint Szentendre legrégebbi gyárában, Csoknyai Jenő szerszámgyárában készült, aki 1910-ben vette át a kisiparosoknak termelő, 1865-ben alapított Zimmer-féle üzemet. 1949-ben államosították, tehát a bárd legalább hetven éve készült.“

Erzsi néni azt is elmesélte, milyen munkákat végeztek a hatalmas bárddal.

„A kivágott tölgyfát lekérgezték és bárddal az egyik oldalát egyenesre faragták. Ezután felmérték rá a kívánt szélességet, majd a külön erre a célra tartott, vizes festékbe mártott madzaggal megjelölték a hosszanti egyenest; Anti bácsi pontosan beállította a zsineget és egy csippentéssel a fához csapta: kész is volt a pontos és egyenes piros vonal. A bárdot két kézre fogta, a fát a lába közé, így kezdte faragni a leendő gerendát. A nyél és a bárd foglalata nem egyenes, így munka közben is jól látszik a jelölő vonal. Egy nap tíz szarufával vagy három gerendával is végzett. Emellett házépítéshez talpszelement – ahogy ott mondják sárgerendát – és vasúti talpfákat is készített. Anti bácsi még az 1980-as évek végén is ezt használta, amikor Juci lányuk Kismarosra költözött és az új házuk tetejét ácsolták.“

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.