Meg nem valósult metrók Budapesten: A vakondok álma

Lokál

A legutóbbi "eredeti tervek" szerint már szeptemberben munkába kellett volna állnia a 4-es metró alagútfúró pajzsának az Etele téren. A munkagép azonban csak október közepén debütált sikerrel - Németországban. A beruházás felelősei szerint a csúszás ellenére is 2009 végére átadják az 1972-ben megálmodott budapesti vonalat. De hányat nem adtak át? Megfúrt metrótervekben vagyunk világelsők, nem alagutakban.
A legutóbbi "eredeti tervek" szerint már szeptemberben munkába kellett volna állnia a 4-es metró alagútfúró pajzsának az Etele téren. A munkagép azonban csak október közepén debütált sikerrel - Németországban. A beruházás felelősei szerint a csúszás ellenére is 2009 végére átadják az 1972-ben megálmodott budapesti vonalat. De hányat nem adtak át? Megfúrt metrótervekben vagyunk világelsők, nem alagutakban.

Az első budapesti földalatti 1894-1896 között, húsz hónap alatt készült el, a második építése ötvennégy évvel később kezdődött, és a leállásokkal együtt húsz évig tartott. A Millenniumi Földalatti Vasút világszenzációnak számított, hiszen hamarabb indult útjára az új közlekedési eszköz az Andrássy út alatt, mint Párizsban, New Yorkban vagy Berlinben. De a magyar előny gyorsan semmivé foszlott, noha akkoriban még nagyon sokan és nagyon komolyan gondolták, hogy lesz folytatása a mindössze 3,8 kilométer hosszú modern közlekedési eszköznek.

Vasút a mélyben

Sőt. Már a földalatti építését megelőzően megindult a budapesti fúrási verseny: 1893-ban Bramecker Lamoral és Visnovszky Sándor vállalkozók egyszerre négy alagúttal neveztek, végül egyre kaptak engedélyt, a Deák tér és Pálffy (ma: Bem) tér között. Tervük szerint a Duna alatt átvezető nyolc méter széles "csőben" nemcsak a gyalogos- és a kocsi-, de a villamosforgalom is megindulhatott volna tíz és fél méter mélységben. A vállalkozók az alagút tervét 1900 végéig dédelgették, majd végleg eltűntek a közlekedéstörténet süllyesztőjében. Náluk sokkal komolyabb elképzeléssel lépett színre 1895-ben Reymond-Schiller Lajos és az elektrotechnika hazai ásza, Zipernowsky Károly. A Magyar Metropol Vasút nevű kezdeményezésük valóban metróban gondolkodott, s mindjárt három vonalat (Kálvin tér-Ferencvárosi pályaudvar, Kígyó utca-Keleti pályaudvar, majd felszínen a Hungária körút, Szabadság tér-Városmajor) is megterveztek, de ezek megfelelő forrás híján az íróasztal mélyére kerültek. Nem így Zielinski Szilárdnak, a "magyar vasbetonépítés úttörőjének" terve, aki miután a Magyar Mérnök és Építész Egylet 1895-ben tervpályázatot írt ki Budapesten a pályaudvaroknak és összekötő vonalaknak ideális elrendezése, hogy az kivihető legyen címmel, azzal a meglepő ötlettel állt elő, hogy a személypályaudvarokat nem "kifelé kell tolni a város testéből", hanem épp ellenkezőleg. Zielinski 1901-re dolgozta ki merész elképzelését, amely szerint két nagy gyűjtő pályaudvart kell kiépíteni (Rákosrendező és Kőbánya) és ezek között a belváros érintésével föld alatti kapcsolatot kell létesíteni - vagyis vonatok közlekedtek volna a mélyben. A terv szerint megálló vasútállomás) létesült volna a Nyugati pályaudvarnál (itt egy posta is a föld alá került volna a postavonatoknak), az Astoriánál és az Üllői út nagykörúti és Hungária körúti kereszteződésénél. A Nyugati pályaudvar épületéből szálloda, a Keletiből vásárcsarnok lett volna, s - miként Zielinski írta - "a költségek tulajdonképpen megtérülnek, hiszen a felszabaduló terület, építmények, vágányok beépíthetők, s így nyereség is elképzelhető".

A tervet több mint tíz évvel később vette fontolóra a MÁV, igaz, akkor már a Garády Sándor által 1912-ben átdolgozott változat került reflektorfénybe, amely három belvárosi vasútvonalat vesz figyelembe, valamint Rákosrendező és Kőbánya mellett Kelenfölddel is mint gyűjtő pályaudvarral számol. Garády a Keletinél egy föld alatti pályaudvar építését tartotta célravezetőnek, de ennél is érdekesebb, hogy a Rákosrendező-Kelenföld vonal, amely a Hungária körútnál jutott volna a föld alá, a Vérmezőnél felbukkanva magasvasútként érkezett volna Kelenföldre. Az új terv költségvetése már nem számolt nyereséggel, Garády úgy kalkulált, hogy a beruházás fele nyerhető vissza a MÁV-ingatlanok értékesítéséből.

A Budapest közlekedését alapjaiban megváltoztató beruházás előkészületei 1913-ban indultak. Az első lépés az volt, hogy a Nyugati pályaudvar fűtőházát áttelepítették a leendő északi gyűjtő pályaudvar közelébe (1949-1989 között Hámán Kató nevét viselte, jelenleg itt található a Vasúttörténeti Park), sőt a pályaudvar földmunkái is elkezdődtek. Az első világháború azonban keresztbe tett a nagy ívű beruházásnak, és a "vonatok a belvárosban" elképzelés egy időre elsodortatott.

Tele az asztalÞók

De valóban csak a történelem vihara sodorta el a Zielinski-Garády-tervet? Soha nem tudjuk meg, de 1913-ban egy városiközlekedés-specialista, a későbbi BSzKRt (a BKV elődje) egyik alapító atyja, Sztrókay István a következőt írta a gigantikus beruházásról: "Dehát miért kell nekünk mindig sokkal különb és költségesebb dolgokat produkálni, mint a külföldi gazdag városoknak. Megokolt-e, hogy Budapesten van a világ nagyszerűbb királyi palotája, parlamentje (...)? Ez különben meg mind megjárja, mert megvan! De sok olyasmi is van ám, amit a nagy követelmények következtében egyáltalán nem lehet létrehozni: vagyis mivel nem lehet és nem telik arra, hogy a külföldi hasontermészetű dolgoknál nagyszerűbbet hozzunk létre, inkább nem csinálunk semmit!"

Sztrókay szavai profetikusnak bizonyultak az elkövetkező majd' hatvan évre, ám a terv iránti ellenszenv sokkal inkább a MÁV és a budapesti tömegközlekedési cégek (Sztrókay ekkor a Budapesti Villamos Városi Vasút Rt. menedzsmentjét erősítette) közötti leplezetlen utálatra vezethető vissza. Annál is inkább, mert a BVVV Rt.-nek is volt egy nagyszabású fejlesztési terve, amire 1918-ban (!) munkálati engedélyt kért. Sztrókay még három évvel később is azon háborgott, hogy az akkor már nem is létező társaság "az engedélyt a mai napig nem kapta meg". Úgy tűnik, igazi szakbarbárral van dolgunk, különösebben nem izgatta sem a Tanácsköztársaság, sem Trianon, csak nagy szerelme, a gyorsvasút.

Sztrókayék terve többé-kevésbé a berlini S- és U-bahn különös elegye, ami öt fő- és egy szárnyvonalat képzelt a fővárosba és akkor még csak agglomerációs településekre. A mintegy 90 kilométernyi hálózatból huszonnégy lett volna a föld alatt, a többi magasvasút. Érdekesség, hogy az I-es vonal, Újpest-Kispest-Erzsébetfalva (ma: Pesterzsébet) szinte megegyezik a jelenlegi 3-as metróéval, a II-es Pestújhely-Erzsébet tér a kisföldalatti meghosszabbítása, a IV-es "buda-Kőbánya-Csepel gyorsvasút a jelenlegi 1-es villamos vonalán halad, mivel már feltételezi a csak 1950-ben átadott Árpád hidat, a plusz egy szárnyvonal pedig kizárólag a lóverseny kedvelői miatt épült volna ki. A legérdekesebb mégis az "buda és a Moszkva tér közötti III-as és a Kelenföld és Rákosszentmihály közötti V-ös vonal: az előbbi a Rózsadombban, az utóbbi pedig a Gellért-hegyben létesítendő 1,4, ill. 1,2 kilométer hosszú alagúton is áthaladt volna.

1921-ben, az ország gazdasági állapotában persze senki nem gondolta komolyan, hogy valaha is megvalósítható egy ilyen hálózat létrehozása - vajon hány frankot kellett volna ehhez hamisítani? -, a legközelebbi, nagyobb publicitást kapó tervezet viszont akkor vált közismertté, amikor már túl voltunk a húszas évek lendületén, és a világgazdasági válság kopogtatott. Wittenbart Győző 1930-ban porolta le Zielinski vasutas tervét. Egyfelől egyszerűsítette, mivel csak két belvárosi föld alatti állomást képzelt el, a Nemzeti Múzeumnál és a Nyugati alatt. Csakhogy a két állomás, a "Múzeum" és a "Széchenyi" nyolc, illetve tíz vágányával valójában gigantikus föld alatti pályaudvar lett volna. Wittenbart víziójában a Nemzeti Múzeum kertjébe várótermeket és az utasellátás minden rafinériájával felszerelt szolgáltató épületeket képzelt, hogy aztán a közönség ezekről a pontokról szállhasson alá.

"A földalatti gyorsvasútnak nagy beruházási költsége, valamint az a tudat, hogy a gyorsvasúti üzem nem fizeti ki önmagát, mindenkit, aki a gyorsvasút-kérdéssel behatóan foglalkozik, arra kötelez, hogy olyan vonalakon, ahol az útfelszíni közlekedés teljesítőképessége határának elérése egyhamar nem várható, s ahol tömeges utasforgalomra nem lehet számítani, gyorsvasúti vonal létesítését ne hozza javaslatba. (...) A Budára átvezetés a mai viszonyok között meg nem okolható." Zelovich Kornél 1933-as terve igazi válságtermék, ő három, az előzőekhez képest szerény vonallal (Keleti pályaudvar-Ferenciek tere, Nyugati pályaudvar-Közvágóhíd, Ferenc krt.-Kálvin tér-Kossuth tér-Teréz körút) próbálkozott sikertelenül. Mindezek után nem csoda, hogy 1937-ben Pieri Cézár MÁV-tanácsos inkább a nagyot álmodás - úgyse lesz belőle semmi! - jegyében állt elő egy újabb Zielinski-variánssal, amelynek föld alatti állomásai a megszüntetett Nyugati pályaudvarnál, a Deák téren, a Ferenciek terén és a Tabánban lettek volna, 1939-ben pedig Ruzitska Lajos terjesztett a Mérnök és Építész Egyesület elé egy tervet, amely a föld alá süllyesztett Déli pályaudvartól a Margit körút és a Bem utca vonalán, áthaladva a Duna alatt jutott volna el a szintén "alagsorivá" tett Nyugati pályaudvarig. Reggelig sorolhatnánk még a harmincas években - eleve halva - született terveket, a második világháború kitörése azonban komoly lendületet adott az addigi álmodozásoknak.

Szép jövő

Érdemi lépésre 1942-ben került sor, amikor a kormány és a főváros megbízásából a háborút követő tömeges foglalkoztatás érdekében (ki gondolt akkor még a romeltakarításra?) Gáll Imre és munkatársai elkészítették az első, nem csak asztalfióknak készült tervet, amely három vonal megépítését terjeszti elő. A legérdekesebb az A vonal volt. Ennek első szakasza a Fehérvári út és a Széll Kálmán (ma: Moszkva) tér között, a Duna alatt kétszer is áthaladva lényegében megegyezett a mai 4-es villamos vonalával, de a tervek szerint az A metró továbbment volna a Döbrentei tér felé, majd a Dunát immár harmadszor is átszelve a Kossuth Lajos utca, Rákóczi út, Thököly út vonalon érkezett volna Róna utcai végállomására. A B vonal már korántsem ennyire bonyolult: a kisföldalatti meghosszabbítása a Duna-parton a Boráros térig, a C vonal pedig voltaképpen a mai 3-as metró Nyugati pályaudvar és Nagyvárad tér közötti szakasza. Ez a vonal épült volna meg elsőként, bár a próbafúrásokat 1942-ben az Astoriánál végezték el. A folytatás ismét elmaradt, végül az 1950-ben kezdődött 2-es metró beruházása valósult meg - húsz évvel az első kapavágás után. Talán kevesen tudják, de amikor az építkezés sztahanovista szakaszában, 1952-ben a Puskin mozi alatt összeomlott az alagút ácsolata és ez egy építő halálát okozta, a vizsgálat megállapította, hogy az omlás nem emberi mulasztás, hanem az 1942-es hanyag próbafúrás következménye.

A 2-es metró Örs vezér tere és Deák tér közötti első szakaszát 1970-ben adták át. A teljes, 10,1 kilométeres vonalat 1972-ben. Nem sokkal ezután pedig elkészült az ezredfordulóig kiépítendő távlati gyorsvasúti terv, amelyben a 4-es metró még Budafokról indult és Rákospalotáig közlekedett volna, valamint megtalálhatjuk az 5-ös metrót is "buda és Kelenföld végállomásokkal, a Margitsziget, a Lehel tér, a Kodály körönd, a Keleti pályaudvar, az Orczy tér, a Nagyvárad tér, a Boráros tér és a Kosztolányi Dezső tér érintésével. Térképen jól mutat.

Figyelmébe ajánljuk

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.

Séta a Holdon

A miniszterelnök május 9-i tihanyi beszédével akkora lehetőséget kínált fel Magyar Péternek a látványos politikai reagálásra, hogy az még a Holdról is látszott.

Elengedték őket

Ukrajna belső, háború sújtotta vagy veszélyeztette területeiről rengetegen menekültek Kárpátaljára, főleg a városokba, az ottani magyar közösség emiatt szinte láthatatlanná vált sok helyen. A napi gondok mellett a magyar kormány hülyeségeire senkinek nincs ideje figyelni.

Egyszerű világpolgár, hídépítő

  • Mártonffy Marcell

Észak-amerikai pápára senki sem számított. Íratlan szabály volt – állítják bennfentesek –, hogy jezsuita és amerikai szóba sem jöhet. A szilárd alapelv egyik fele 2013-ban, másik fele 2025. május 8-án dőlt meg. A Chicago környékéről származó Robert Francis Prevost bíboros a megbízható szakértők listáján sem szerepelt a legesélyesebbek között. A fehér füst azonban meglepően hamar előgomolygott a Sixtus-kápolna ideiglenes kéményéből.