Atkári Richárd csongrádi sporthorgász a közelmúltban lapátorrú tokot fogott a szegedi Lencsés-horgásztavon – írja a Pecaverzum, valamint a 24.hu.
A horgász 20 milliméteres tigrismogyorós bojlival horgászott, és a hal az akasztás után olyan erővel húzott, hogy először el sem tudta képzelni, mit foghatott. Fél órán át küzdöttek egymással. Richárdnak egy barátja segített szákkal kiemelni a halat, az orránál fogva, a farka azonban így is kilógott a merítőhálóból. A zsákmányt szépen halmatracra fektették, a rátekeredett zsinórt levágták róla, közben vízzel locsolták, lemérték, a horgász fényképezkedett vele, aztán visszaengedték.
A hal 21 kilós és 140 centiméter hosszú.
Ez a közös kép:
A Pecaverzum cikkében Richárd elmondja, tudja, hogy régen telepítettek a Lencsésbe ilyen tokot, de nem sűrűn fogják ki őket. Tavasszal fogtak egy 16 kilós példányt, tehát – mondja a horgász –kettő biztosan van ebben a tóban.
Azt nem lehet tudni, melyikről, de a Lencsés egyik horogra akadt lapátorrú tokjáról 2019-ben már írt a Bors. A médiafigyelem nyilván a hal fizimiskájának köszönhető.
Akkor Farkas István és barátai döbbentek meg a ponty helyett akasztott nagy orrú hal láttán. A 11 kilóval mérlegelt tokot ők is visszaengedték a vízbe fotózás után.
A lapátorrú tok Észak-Amerika leghosszabb folyójában, a Mississippiben őshonos. Az európai vizekbe telepítéssel került, és állítólag néhány példány már előfordult a Dunában és a Tiszában is.
Tokfélék – sőregtokok, vágótokok, vizák, kecsegék – eredetileg mindkét folyóban éltek, feljártak a Fekete-tengerből, de a folyószabályozások és a Vaskapu zsilipje miatt az előbbi három faj eltűnt a magyar folyóvizekből, és már a kecsegét is védetté nyilvánították, olyan ritka.
Tavalyelőtt októberben, a vadászati világkiállítás záró aktusaként Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes, Kovács Zoltán, a rendezvény megvalósításáért felelős kormánybiztos és mások a Népfürdő utcai Duna-parton beleengedték a folyóba a rendezvényen akváriumban bemutatott vizákat és vágótokokat, valamint mintegy ezer tokhalat.
A nagy halakat kifogó és szépen visszaengedő horgászokról ez a cikkünk szól:
a fotó forrása a horgász Facebook-oldala