Halbarát horgászat: fogd meg és engedd el!

Gombóc a torokban

Sport

Gyarapodik a legnagyobb halak kifogása után azokat sebkezelés és fotózás után visszaengedő horgászok tábora. És egyre több az olyan halóriás, amely megtanulta, milyen érzés horogra akadni és megszabadulni. A most 45 kilós Púpos is évente egyszer-kétszer megmutatja magát.

Az Infinity Carp Team három nagypeterdi születésű férfi közös neve a horgásznyilvánosságban. Szabó János és Tóth Attila egy brigádban dolgozó napelemszerelők, Wágner Dávid asztalos. Kisgyerekkoruk óta összetartanak, az infinity – végtelenség – szóval a barátságukra akartak utalni. A carp a ponty angol neve. Együtt járnak horgászni, évente kétszer-háromszor a merenyei horgásztóra is, amely Szigetvártól 12, Nagypeterdtől 20 kilométerre van.

„Ezek egyhetes vagy hosszabb túrák, ez a május végi, június eleji foglalás 8 naposra jött ki, és nehezen indult, mert két napig szakadt az eső. A földút ilyenkor nehezen járható, és megfelelő helyet kellett találni a sátraknak, hogy ne vigyen el minket a víz” – meséli a Narancsnak Tóth Attila. „Rá szoktunk szánni két-három órát arra is, hogy megfelelő helyeket találjunk a vízben. Radart használunk, tapogatórudat. Megkeressük a gödröket, medertöréseket, megnézzük, hol iszapos, murvás, köves az aljzat, büdös-e az iszap, és ha igen, mennyire. A jónak talált helyeket LED-es világító bójával megjelöljük, hogy éjjel is jól láthatók legyenek. A halak étvágyának jót tett a hideg, esős idő, mert már másnap két 20 kiló fölötti pontyot is fogtunk.”

A napsütéssel kevesebb lett a kapás, ezért másféle bojlival próbálkoztak. Dávid botja „szerdán elsült”, 26 pluszos ponty akadt horogra. Aztán csönd lett, jöttek időnként a 14–15 kilósak. „Csütörtökön délután ötkor, kicsit szeles, meleg időben ejtős kapást láttunk rajta – folytatja Attila –, nem vettük komolyan, kisebb amurra vagy kis pontyra gondoltunk, de ahogy Dávid felemelte a botot, érezte, hogy ez más, mint az eddigiek. Azonnal elkezdte kérni a zsinórt a hal, jó 20–25 métert el is ment jobbra, a nádas felé. Ilyenkor megkönnyíti az ember a dolgát, ha csónakba ül.”

Dávid és Attila belépett a csónakba, elindult a hal irányába; ez a fárasztás. Ilyenkor előfordul, hogy a horgon vergődő zsákmány még ereje teljében följön a felszínre. Dávid pontya is fordult egyet. Farokuszonyának mérete láttán megdöbbentek, aztán egy következő fordulónál a feje is látszott, a szeme mellett a kis kitüremkedéssel, amelyről a nevét kapta. A fárasztás vége az, amikor a kimerült halat merítőszákkal kiemelik.

Attila alámerített a pontynak, de nem emelte ki a vízből. „Nem akartuk, hogy megsérüljön – magyarázza –, így, a szákkal a vízben tartva vittük a part felé, aztán mindhárman bementünk hozzá, a vízbe, vittük a halbölcsőt és a mérlegelőt is. Amikor elkezdtük emelni a mérleget és a harminc kilón mindjárt átugrott, biztossá vált, hogy Európa egyik legnagyobb pontyát fogtuk meg, a Púpost. 45,13 kilósnak mértük. Gyönyörű, egészséges. Minden pikkelye megvan, a jobb melluszonyánál van egy pici, régi sérülés, de teljesen be van gyógyulva, nem heges. A szája sincs széttépkedve. 4-es horgot használunk, alulról akadt, és nagyon picinek látszott a szájában. Jöttek még horgásztársak, csináltak rólunk képeket, hogy mind rajta legyünk, végig a vízben. A méreteit a fotókon nem lehet igazán érzékelni, hiába látszik, hogy végigérte a halbölcsőt. Csak akkor gyöngülsz el, amikor élőben látod, hogy a háta olyan vastag, mint egy ember dereka, és micsoda feje van. Hihetetlen érzés volt találkozni vele, mindenkinek kívánom ezt az élményt! Dávid engedte el, hiszen ő fogta.”

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”