helyrajzi szám

Központi Statisztikai Hivatal

Lokál

Czigler Győző épülete uralta a környéket.

A magyar statisztikai tudomány első jelentős fejezetének Fényes Elek 1836–1841 között megjelent hatkötetes műve tekinthető, amely a Magyarországnak, s a’ hozzá kapcsolt tartományoknak mostani állapotja statistikai és geographiai tekintetben címet viselte. A kiadvány jelentőségét mutatja, hogy az 1848-as Szemere-kormány első intézkedései közé tartozott az Országos Statisztikai Hivatal megalapítása, amit a szabadságharc bukásáig Fényes Elek vezetett.

Nem véletlen, hogy a tudós statisztikus nevét az az utca őrzi, amely a Margit körútról vezet a Központi Statisztikai Hivatal épülete felé. De van egy másik utca is, amely a Margit körutat összeköti a hivatallal. Ez a Keleti Károly utca, és ugyancsak egy statisztikus úttörőnek állít emléket. Keleti Károly volt a ki­egyezés után előbb minisztériumi osztályként, később független intézetként működő Országos Magyar Királyi Statisztikai Hivatal első vezetője, aki számos érdeme mellett levezényelte az 1869-es népszámlálást, és kezdeményezésére született meg az 1874-es statisztikai törvény is, amely kimondta „a statistikai adatoknak országos gyüjtését, földolgozását, összeállitását és közzétételét”.

A jogi háttér biztosítása azonban nem járt az anyagi biztonsággal, Keleti és néhány munkatársa meglehetősen nehéz körülmények között végezte dolgát, mivel – egy korabeli írás szerint – a statisztikusoknak küzdeniük kellett „egyrészről az adatszolgáltató hatóságok és közönség közönyével és statisztikai érzékének teljes hiányával, másrészt az anyagi eszközök elégtelenségével”. Keleti Károly haláláig, 1892-ig vezette a hivatalt, amely megalakulásától kezdve kilenc különböző helyen működött. Igaz ugyan, hogy a saját, állandó székház gondolata már az 1880-as években is felmerült, de ezt már csak a Keletit követő új igazgató, Jekelfalussy József tudta kijárni. 1896-ban törvényben is rögzítették, hogy „az Országos m. kir. statistikai hivatal elhelyezésére, a főváros jobbparti részének valamely alkalmas helyén, állami épület emeltetik”, majd 1897-ben megszületett az immár Magyar Királyi Statisztikai Hivatalról szóló újabb törvény is, amely jelentőségéhez mérten tekintett az intézményre.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

A képekbe dermedt vágy

Az Aspekt című feminista folyóirat társ­alapítója, Anna Daučíková (1950) meghatározó alakja a szlovák és a cseh feminista és queer művészetnek és a kilencvenes évektől a nemzetközi szcénának is.

Emberarcú

Volt egy történelmi pillanat ’56 után, amikor úgy tűnt: a szögesdrótot ha átszakítani nem lehet ugyan, azért átbújni alatta még sikerülhet.

Fától fáig

  • - turcsányi -

A Broke olyan, mint egy countrysláger a nehéz életű rodeócowboyról, aki elvész valahol Montanában a méteres hó alatt, s arra ébred, hogy épp lefagyóban a lába.

Kis nagy érzelmek

Egyszerű és szentimentális, de mindkettőt büszkén vállalja Baltasar Kormákur filmje. Talán az Előző életek volt utoljára ilyen: a fordulatok és a hősök döntései néha elég vadak, de sosem annyira, hogy megtörjék az azonosulás varázsát, az érzelmek őszintesége pedig mélységes hitelességet kölcsönöz a filmnek.

Nincs bocsánat

Az előadás Balássy Fanni azonos című kötetéből készült. A prózatöredékekből összeálló, műfajilag nehezen besorolható könyv a 2020-as években felnőtté váló fiatalok életkezdési pánikhelyzetéről ad meglehetősen borús képet.

Az individuum luxusa

  • Balogh Magdolna

Igazi szenzációnak ígérkezett ez a láger­napló, hiszen a mű 1978-ban csak erősen megcsonkítva jelenhetett meg a szerző magán­kiadásában, többszöri kiadói elutasítás és a publikálás jogáért folytatott 12 évnyi küzdelem után. 

Megbillenve

Eddig csak a fideszes médiagépezet és a kormányzati, állami propaganda folytatott lélektani hadviselést (is) Magyar Péter ellen, ám jó ideje működik ez már visszafele is – úgy tűnik, nem is hatástalanul.

Nem pontosan ugyanaz a szem

Ötvenhét turistabusz áll a parkolóban. A sofőrök dohányoznak, beszélgetnek, múlatják az időt, míg várnak az utasaikra. Akik nagyjából másfél óra alatt végeznek; előbb Auschwitz 1-et járják körbe, aztán jön Birkenau, oda át kell vinni őket, mert az cirka 3 kilométerrel távolabb van, ott aztán újabb egy-másfél órát eltöltenek majd.

Dőlve halnak

Lóhalálában terjesztették be és fogadták el egy salátatörvénybe csomagolva a védett erdők könnyebb letarolását lehetővé tevő módosításokat a kormánypárti képviselők. Az erdőkért aggódó szakemberek is csak találgatnak, kinek sürgős a várható erdőirtás.