Temetést rendeztek a pontynak, amelyre fa dőlt

  • narancs.hu
  • 2024. szeptember 22.

Lokál

Bütykös (Bütyi) 21,5 kilós volt. Emlékére úszó máglyát raktak a tó tulajdonosai Alcsútdobozon. 

A közelmúltban nagy vihar volt Alcsútdobozon, a Diana és Zoltán Horgásztó és Pihenőparkban kidőlt több fa, és az egyiknek a vízbe zuhanó koronája agyonütötte a tó egyik nevezetes halát, Bütyköst – írja a Pecaverzum.  

Az, hogy a hatalmas tőponty elpusztult, akkor derült ki, amikor kiemelték a vízbe dőlt fát, és felbukkant a tetem.

Ez nagy és érzékeny veszteség a tó tulajdonosainak, mert a nagy méretű pontyok vonzzák a bojlis horgászokat, akik a fárasztás és a közös fotózkodás élményéért jönnek, a kifogott halat a sebeinek kezelése után visszaengedik a vízbe. A nagyobb, többször kifogott pontyokat különös ismertetőjegyeik vagy pikkelyrajzaik alapján számon tartják.

Vogel András, a horgászvíz egyik tulajdonosa arról számolt be, hogy Bütyköst tíz évvel ezelőtt telepítették a tóba. Azt is elárulta, honnan kapta a nevét.

„Kiszuperált anyahal volt. Ha nem mi vesszük meg, valószínűleg vágóhídra ment volna. Mivel annyiszor vett részt lehalászásban – hogy kishalakat tenyésszenek általa –, ezért levágták a bognártüskéjét, hogy ne akadjon bele a hálóba, és könnyebb legyen vele dolgozni. Tenyészállat volt, átvettük, és rengeteg embernek okozott maradandó élményt” – mondta a tótulajdonos.

A pontynak a tó tulajdonosai sajátos gyászszertartást rendeztek: máglyát raktak a tiszteletére, amelyet horgászbottal gyújtottak meg. Erről videó is készült.

„Boldog volt, és hízott. 15 kilós volt, amikor először a kezeimben tarthattam. Milyen véletlen, hogy talán utoljára is az én kezemben volt, akkor 21,5 kilós volt. Sajnos már nincsen köztünk, és már csak az emlék, ami velünk él tovább. Egymillióból egy talán az az eset, ami által elpusztult. Búcsúzunk tőled, Bütyi, örökre emlékezni fogok rád” – mondta a tulajdonos a búcsúztatón. 

A Bütykös a pontyoknál nem számít ritka névnek, a Balatonban is számontartanak egyet, az tavasszal 34,90 kilósan akadt horogra.

A címlapkép forrása a horgásztó weboldala

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.