Vízország - Tisza-tó

  • Bori Erzsébet
  • 2005. július 7.

Lokál

Fönn az égen ragyogó nap. Csillanó tükrén a tónak Mint az árnyék, leng a csónak. Mint az árnyék, olyan halkan, Észrevétlen, mondhatatlan Andalító hangulatban. (Vajda János: Nádas tavon)

Volt-e valaha drasztikus emberi beavatkozás a természetbe, ami áldásos hatással járt? Szinte hihetetlen, de a kiskörei vízlépcső és duzzasztógát megépítésével létrehozott Tisza-tó ilyen. Ám mielőtt elbíznánk magunkat: Kisköre az ember tervez, isten végez tipikus esete.

*

1973-ban mi öntözéses mezőgazdaságot és vízi energiát akartunk, meg tiszai teherhajózást, de az akkori pártunknál és kormányunknál is magasabb hatalom máshogy döntött, így a kiskörei mű ma a természet- és életvédelmet szolgálja: besegít Szolnok ivóvízellátásába és az árszabályozásba; a mellékfolyók, például a Berettyó, a Körösök vízpótlásába (hogy úgy ne járjanak, mint a Szigetköz); ártalomcsökkentő mentőangyalunk volt a ciánszennyezés drámai óráiban; a leáldozott mezőgazdaság helyett megélhetési forrást és soha nem álmodott fejlődési lehetőségeket nyit meg a térség előtt.

Csongrádi felmenőim okán a Dél-Alföldhöz húz a szívem, öröm látni, hogy a pangás évtizedei után (Csongrádot még városi rangjától is megfosztották a galádok!) hogyan virágoznak föl a régi mező-városok. Szentes megújuló főterét kár volna kihagyni, a Körös-toroki strand igazi világszám, a holtágak megint más jókkal kecsegtetnek... Csongrádra én mindig visszavágyom, és vonz erősen a Felső-Tisza-vidék is, amit eddig csak kóstolgattam, de a Középső-Tisza távolabbi útitervként sem jutott eszembe. A Kisköréről látott régi fotókra valahogy ráúsztattam a bősi mű elborzasztó képét, a Tisza-tavat betonteknős mesterséges tónak hittem, amelynek úgy festhet a környéke, mint a Dunáé Nagymaros táján, a hamvába holt vízlépcső terepmunkálatai nyomán. Már csak a csalódott beszámolók hiányoztak olyan ismerősöktől, akik szeptember 11. után belföldi turizmusra váltva megpróbálkoztak a tóval: a vízre nem volt panaszuk, minden másra - szállás, étel-ital, infrastruktúra - annál több. Azóta viszont jó

sok víz folyt le a Tiszán

De vegyük sorra: először is nincs betonteknő, sőt a mesterséges tó sem igaz maradéktalanul. A Vásárhelyi-féle folyamszabályozás előtti térkép kiterjedt árteret mutat ezen a helyen, amelyet minden tavasszal elöntött a Tisza. Ehhez igazodik ma a Kisköréből szabályozott évi két vízállás: a magas nyári és az egy méterrel alacsonyabb téli. Hogy ez egyszer beletrafáltunk, azt mi sem bizonyítja ékesebben, mint a természet mély egyetértése. A növények és állatok az ő léptékükkel mérve viharsebesen vették birtokba a területet, buja erdők nagyranőtt fákkal, sűrű aljnövényzettel; több mint 200 itt élő vagy vonulásában itt időző madárfaj; hód, vidra meg pézsmapatkány; vaddisznók, vadmacskák, őzek, amelyek a vízen átúszva, átgázolva einstandolják a szigeteket, hogy a megvalósult horgászálomról - egy víz, ahol folyami és tavi halakat egyaránt lehet fogni - már ne is beszéljünk.

Mert a Tisza-tó valójában öszszetett vízrendszer, több, különböző mélységű medencével, amelyekben zavartalanul üzemel tovább az eredeti folyómeder, de még a régi Kis-Tisza és a holtágak is. Ez a tagolódás azt is meghatározza, hogy hol mit lehet, szabad és érdemes csinálni. A Kiskörénél kezdődő, legmélyebb Abádszalóki-medence a mozgalmas strandélet és a vízi sportok színtere, ahol korlátozás nélkül hódolhatunk az olyan zajos, büdös, energiazabáló, környezetkárosító és mások idegeit tépő élvezeteknek, mint a vízisí, a jet-ski vagy a motorcsónak-bőgetés. De a strand elég nagy ahhoz, hogy maradjon hely a fürdőzőknek, aztán itt van még a híres óriáscsúszda, sportpályák, szabadtéri színpad, a legkülönbözőbb vendéglátóegységek, minden, ami csak a nyaraláshoz kell vagy elképzelhető. Átellenben a vadonatúj tiszanánai strand maga az idill: csöndes, békés kert a paszszív pihenésre vágyóknak. Itt soha nincs tömeg (kiesik a fősodorból, és a jó út még csak ezután épül meg), de a tökéletes magány kedvelői kis kézikompon átmenekülhetnek a strand körüli szigetekre.

A legnagyobb

Poroszlói-medencében rezervátum van, ahol egy kétórás csónaktúrán annyi madarat láthatunk természetes élőhelyén, mint még soha. Útvonaltérképpel felszerelve, evezős alkalmatossággal, vezető nélkül is barangolhatunk errefelé; (kis teljesítményű) motorcsónakot azonban csak az engedéllyel rendelkezők használhatnak, mert sem a madarak, sem a több hektár kiterjedésű, elképesztően szép fehér vízililiom- vagy sárga tündérfátyolmezők nem szeretik a hullámzást és a berregést. A 33-as út hídján túl a Tiszavalki-medence már tiltott terület a civileknek: ezen a mocsaras, zsombékos vidéken költenek a madarak.

A Tisza-tó területe csak egyötöde a Balatonénak, mégis nagyobbnak, tágasabbnak tűnik, mivel itt mindenütt szabad az átjárás, nincsenek falak, kerítések, magánterületek, nincsen felparcellázva, kikövezve, lebetonozva a part. Az egész tóvidéknek a vízügy a teljhatalmú és zord ura, engedélye nélkül még a helyi önkormányzatok sem építhetnek, fejleszthetnek. Nem feszülnek úgy egymásnak a telektulajdonosok (akik nincsenek is), a vállalkozók (akik csak bérleti jogot szerezhetnek szigorú felté-telekkel), a települések, a horgászok, a környezetvédők érdekei, mint annyi más helyen.

A vízügyi szakembereket

is meglepte a Tisza-tó sikere, hát még a lakosságot. Az itteni kis falvakban örök időktől a földből élő és az idegennel szemben tartózkodó emberek csak lassan, vonakodva vettek irányt az idegenforgalmi üzletág felé. Az óvatosság, bizalmatlanság okán a fejlődés szerves és fokozatos, nem rohan elébe az igényeknek, pláne nem teremt mesterséges keresletet. A Tisza-tónál nincsenek - de nem is kellenek - nagy szállodák luxusszolgáltatásokkal, aki ezekre hajt, az keresse őket a közeli gyógyfürdőhelyeken, ahonnét egy-egy napra átrándulhat a tóhoz, míg aki itt szeretne időzni, az úgysem tervez kaszinózást vagy golfot. A vízügyi szigor, na meg a pénzhiány visszafogja a túlzott beruházási kedvet, és családi vállalkozásban, a fő forrást jelentő pályázatokból nemigen lehet elrugaszkodott projekteket álmodni. Sok minden kéne persze, út, csatorna, területrendezés, munkahelyteremtés, és lehetőleg egyszerre. Tenger a gond még ebben az ígéretes térségben is. Falusi polgármesterekkel beszélgetve öt perc alatt kiderül, hogy az országos pártpolitika naponta a köz elé vetett és az összes tévécsatornán végighurcolt nagy témái még csak köszönő viszonyban sincsenek a helyi "sorskérdésekkel".

A Poroszlói-medence legújabb attrakciója a tanösvény: egy másfél kilométeres gyaloghíd a nádasban két madárfigyelő házzal és egy magaslessel. Alighanem példátlan eset a rendszerváltás óta, hogy ugyanaz a miniszter adta át, aki az alapkövet letette. Persányi Miklós efölötti örömében fogyaszthatott el mindjárt két adag halászlét is egy helyi csárdában. Amit nekünk is vétek volna kihagyni, akárcsak a harcsapaprikást gombás túrós csuszával.

TÚRATERVEZ'

A Tisza-tó bármelyik (van belőlük egy tucat) kikötőjéből indulnak csónaktúrák a madárrezervátumba. Fordulhatunk a szállásadónkhoz, de akár itthonról is egyeztethetünk időpontot, ha csak egy napra, kifejezetten ezért kelünk útra. 1 óra 2-3 ezer forint/csónak (max. 5 fő). Különböző, hosszabb-rövidebb útvonalak közül választhatunk, és arra is van lehetőség, hogy valahol, mondjuk egy megfigyelőhelynél kiszálljunk. Bőven megéri, és nem is kerül többe, mint moziba menni a családdal.

A madárrezervátum a Hortobágyi Nemzeti Parkhoz tartozik, amelynek itt, Tiszafüred-Egyeknél van a nyugati kapuja (gyalog- és kerékpártúrák vezetéssel vagy anélkül).

Sokféle szálláshely közül választhatunk: szép, rendezett kempingek (esetenként faházakkal); üdülőházak, panziók és több száz cím a falusi turizmus keretében. A Tisza-taviak még nem lakták be igazán a netet, csak egy olyan címet sikerült találnom, ahol részletes leírások és képgaléria segítségével válogathatunk: www.utikonyv.hu. Érdemes még megnézni: www.tisza-to.lap.hu; vendegvaro.hu

Nyáron, ha a vízállás engedi, egy nagyobb hajó többször is megteszi az utat Tokaj és Pancsova között, kiskörei átzsilipeléssel. Hétvégeken Tiszacsege és Kisköre között tehetünk 10 órás hajóutat a Maharttal, amelyben szintén van zsilipelés és egy kétórás csónaktúra a madárrezervátumba.

A kiskörei központban nagy terepasztal mellett, Fejes Lőrinc szakaszmérnök élményszerű magyarázatából érthetjük meg a teljes rendszert.

Evés-ivásra számos lehetőség van, a legvonzóbbak a hajóéttermek a vízen. Több helyen is megnéztem a borválasztékot, elsősorban a tokaji, egri és bükkaljai borvidékről való palackokra számíthatunk.

A Tisza-tó a bringások földi paradicsoma: a gáton (ahová autók csak külön engedéllyel hajthatnak föl) körbekerekezhetik az egész tavat, de ez a legjobb közlekedési eszköz a hortobágyi kalandozásokra is; számos helyen van mód kerékpárbérlésre és -tárolásra.

Az érdeklődők szinte mindent megtalálnak a www.tisza-to-info.hu alatt vagy személyesen a Magyar Turizmus Rt. fővárosi és helyi irodáiban. Itt tájékozódhatunk a nyári fesztivál több helyszínen zajló, változatos programjairól is.

MADÁRNÉZ'

Az örvényi Szabics-kikötőből indultunk, és alig siklottunk be az öntözőcsatornába - a riasztó elnevezés dacára ez egy 4-5 méter széles, ártéri erdővel övezett szép hajóút; ez visz ki a tóra, ami ezen át kapja a szükséges vízpótlást -, és máris jött egy jégmadár. Innentől aztán nem volt megállás: kacsák, szárcsák családostul, bakcsók, gémek, hattyúk és a nevükhöz méltón kőkemény, halra, fára egyaránt veszélyes kárókatonák. A szárnyasok nagy része szabad szemmel is jól megfigyelhető, távcsővel csak karnyújtásnyira vannak, néha az volt az érzésem: mindjárt beleütközünk egy sztoikus nyugalommal álldogáló kócsagba. Épp nálam volt a távcső akkor is, amikor a szemem elé került életem első selyemgémje. Gyönyörű volt a fehér és sárga tollazatával a tündérrózsák között.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.