Kit a szél, kit a szükség fújt ide

  • Kovács Eszter Málna
  • 2013. november 30.

Magyar Mandarin

Az utazó Hongkongban őrületet, pezsgést, vibráló élményt akar, és igaza van: azt, hogy a turista kedvéért kólás, fogkrémes tubusból húzzák a vécépapírt, aligha lehet überelni.

Noha az európai metropolisokra is jellemző, hogy a róluk szóló beszámolók gyakran állítják egymás mellé a nyomorgókat és a boldogokat (egészen egyszerűen azért, mert nemcsak a társadalmi különbségeket vizsgáló kutatók jegyzeteiben, hanem az utcán is egymás mellett állnak), talán nincs még egy olyan hely a világon, ahol az előbbieket az efféle dichotómia ennyire hidegen hagyja, mint itt. Talán azért nincs, mert levakarhatatlanul beléjük ivódott a munkamorálba fordult szükség: az óra- és napirend, amitől eltérni nem lehet, mert az egyszerre megélhetés és életszínvonal. Hajtja őket a konfuciánus tanokkal kevert angol büszkeség, és csak úgy csöndesen – vagy épp üvöltve – boldogok, hogy a lakás – vagy épp a lyuk –, ahol élnek, Hongkongban van.

A szerző felvételei

A szerző felvételei

A késő októberi nyár feltartóztathatatlanul dübörög. Ez fut át az agyamon, ahogy lenge göncben, papucsban várom a frissen készített fűszeres kagylót. Az egyszerű kifőzdék tömkelegét elbíró keskeny utcácskában percenként több száz vendég elé raknak ételt, és ha az utazó tisztában van a kínai alapszabállyal, miszerint a konyhába tilos benézni, akkor dél-kínai specialitások garmadáját tünteti majd el anélkül, hogy esélye lenne megunni őket. Persze a szabály betartását jelentősen megkönnyíti, hogy itt még konyha sincs: elhasznált kredenceken és ócskapiacokról beszerzett emelvényeken sütnek s kavarnak késő éjszaka is. Kereslet és éhes száj mindig van, elvégre több mint hétmillióan élnek a Budapest kétszeresét kitevő területen.

false

Végignézve az aurámat súroló asztaltársaságokon, nem tudom megmondani, hányukat várja egy átmeneti szállodai szoba és hányan térnek haza valamelyik felhőkarcoló egyszerű vagy épp fényűző lakásába. Kit a szél, kit a szükség fújt ide. Lesz, akit a család, a kínai klán űzött el és egy ágyat bérel csak; folyton dolgozik és havonta küld pénzt az otthoniaknak, kantonit vagy mandarint használ, s nagyobbat köp az asztal mellé, mint a pekingiek. Mást meg az nyomaszt csupán, hogy nincs elég hely a sportautójának: őt a keskeny és rövid, már-már fullasztó utcák bezártsága hajtja és a sebességhatár fékezi meg, ezért vegyül zúgó motorbőgés olykor-olykor az utcazajba, de csak míg a metál-narancsszín kocsi fel- és eltűnik. Az öltönyös, a bankár, az orvos is mind a bal oldalon vezet.

false

Az egyetemista, a cseléd, a járőr (s a trafikos, ha van) meg automata, azaz vezető nélküli metróval jár. Az európai kalandor, aki Pekingből érkezett, boldogan kér angolul jegyet, csodálja a katonás rendbe sorakozott egyszerű utastársakat, akik nemcsak nem lépnek egymásra, de értik is, hogy így emberibb. Talán már a hajnali szürkés párában útra kelnek, dudaszóval vegyül zömök targoncájuk hangja, fülükön fejhallgató, sapkájuk a szemükben, vékony telekommunikációs kütyüikkel vonaglanak millió társuk mellett. Gyorsan, kissé gépiesen húzzák mosolyra a szájukat, ha kérek valamit, csillogó szemük már a kezemben lapuló dollárra hajt, így dübörög csöndben a kapitalizmus, ami nemcsak üzlet, hanem életérzés is. A filléres holmik és a dizájner óriások városállama ez, s ami a legizgalmasabb, elsőre nem tudni, ki hova tartozik. A zebránál álló húsz emberből tíznek kávé lesz a kezében, de hogy nyolcdolláros gyorséttermi vagy negyvendolláros franchise láncos, azt csak ők tudják.

false

S akkor a tankönyvszagú tényekről még nem is szóltam: a koronagyarmati státuszról, hogy a szárazföldi részét 99 évig Nagy-Britannia bérelte Kínától, két hivatalos nyelve a kantoni és az angol. Az ötven évre szóló deal szerint 1997 óta az úgynevezett „egy ország, két rendszer” szabály hatja át a közigazgatását: hiába a Kínai Népköztársasághoz tartozó különleges közigazgatási övezet (Special Administrative Region – SAR), saját pénzneme, saját alkotmánya van. Meg-megőrzött valamicskét a komlószagú, kalapos-sétapálcás angol urak világából is: az efféle javak egy kis negyedben, a pubokban lapulnak, ahol a csapos komótosan rendezgeti el a pohárban a sör habját. De érdekli is ez az utazót, aki inkább őrületet, pezsgést, vibráló élményt akar, és igaza van: azt, hogy a turista kedvéért kólás, fogkrémes tubusból húzzák a vécépapírt, aligha lehet überelni.

false

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.