A balatoni kilátás a barakkból is gyönyörű – a magyar tenger filmeken

Mikrofilm

A balatoni nyár bármely pontjára nagyítva esszenciáját, korképét kapjuk a magyar néplélek reményeinek és vágyainak. Ám akárhogy adjuk össze a főtt kukoricát a vízibiciklivel és az első szerelem mámorával, sehogy sem jön ki, miért is szeretjük ennyire. A magyar filmek is előszeretettel nyúlnak érte.

Kedves Olvasónk!

Ez a cikk a Magyar Narancs 2023. június 11-i számában jelent meg. Most ezt az írást ebből a lapszámunkból széles körben, ingyenesen is hozzáférhetővé tesszük.

Részben azért, mert fontosnak tartjuk, hogy minél többen megismerkedjenek a tartalmával, részben pedig azért, hogy megmutassuk, érdemes a Narancsot megvásárolni is, hiszen minden számban hasonlóan érdekes cikkeket találhatnak – és a lap immár digitálisan is előfizethető, cikkei számítógépen, okostelefonon és tableten is olvashatóak.

magyarnarancs.hu-n emellett a továbbiakban sem csak fizetőfal mögötti tartalmakat találnak, így mindig érdemes benézni hozzánk. 

Visszavárjuk!

A szerk.

A modern magyar filmtörténet alkotói mindenkori vágyaikat és félelmeiket projektálták a Balatonra, az aktuális rendszer és hangulat viszonylatában. Makk Károly például az 1955-ös, Rákosi bukása utáni felszabadultságban készült Liliomfiban harsogóan vidám, lelkes képet festett a Balaton-felvidékre.

De három évvel és egy levert forradalommal később már a hazai filmek egyik legpesszimistább darabját (Ház a sziklák alatt) helyezte e környezetbe.

Kós Ferenc (Görbe János), az öt év távollét után hazatérő volt hadifogoly egy házba kényszerül elhalt felesége után rámaradt, púpos sógornőjével, Terával (Psota Irén) és újdonsült feleségével, a gyönyörű Zsuzsával (Bara Margit). Hármójuk együttéléséből nem fakadhat élhető világ, a helyzet pedig úgy elfajul, hogy csak tragédia képes megoldani. A Badacsony bazaltorgonáinak tövében álló viskóban kibontakozó sötét dráma ordító ellentétben áll a fenséges tájat ábrázoló, gyönyörű nagytotálokkal.

A majdnem tíz évvel későbbi Harlekin és szerelmese (rendezte: Fehér Imre) is jó adagot hordoz e kötelező búskomorságból, de már lélektani-realista háttér nélkül; a főszereplőt talán éppen a jólét elviselhetetlen könnyűsége nyomasztja leginkább. Érzékiség és az egyre közelgő szexuális felszabadulás száll a levegőben, a sármos Lint (Bujtor István) vitorlázni viszi a bájos fiatal Harlekint (Sáfár Anikó). A lány szinte reszket a folyton a távolba révedő férfiért, akinek belső vívódásait még a viharba forduló Balaton is nehezen tudja követni. A szerelmesek utazásuk során különböző kalandokba keverednek, főleg a férfi, aki először elsüllyedt német bombát talál, majd szerelmét egy étteremben hagyva, lelki mélybúvárkodás gyanánt magáévá teszi a szenvedő étterem-tulajdonosnőt. A Balatonon bármi megtörténhet!

 
Ház a sziklák alatt

„Mit értesz politika alatt? Mindent!”

Bacsó Péter Nyár a hegyen című filmje körülbelül ugyanekkor debütált, mégis sokkal több vidámsággal és életrevalósággal szolgált, miközben a kor értelmiségének apró figurácskáit egy használaton kívüli, romos barakkba terelte össze. Egy fiatal művész és tanárnő barátja eldöntik, hogy megveszik a potom összegért kínált tábort, amelyet felújítva műteremként és lakhelyként használhatnak. Pénz híján beszerveznek egy mereven szabálykövető orvost is, és együtt nekilátnak a munkának. A film az egyik szálon a fiatalok jövőbe tekintését példázza, üzenve, hogy a szétcincált múlton is épülhet még szebb jövő: a balatoni kilátás a barakkból is gyönyörű. A másik szálon pedig az orvos és egy régi barátja konfliktusainak exhumálásával az ’56 utáni megosztott társadalomnak igyekszik némi előremutatással szolgálni.

A keserűség és a remény határa 1969-ben már elmosódott: az egyikre legalább annyira nem volt ok, mint amennyire a másikra igen. Immáron nem egymással, hanem a Nyugattal viaskodtunk. A veréb is madár (rendezte: Hintsch György) egy ikerpár (mindkét szerepben Kabos László) kalandjait meséli el, az egyikük Kaliforniából hazalátogató disszidens, a másik itthon nyomorgó feltalálócska. Egy időre identitást cserélnek és ízelítőt kapnak egymás világából, amelyek mezsgyéje láthatóan nem a két személy között, de még csak nem is az országhatáron, hanem a Tourist Club bélyegzője mentén húzódik. A szatíra számos, még ma is szórakoztató jelenettel dörgöli az arcunkba azt a képmutatást, amelyre a magyar ember kevéske dollárért képes, s e kalandok leghitelesebb melegágya Közép-Európa szezonális olvasztótégelye, az imádott Plattensee.

Hogy egy ilyen filmet a szólásszabadság illúziójának fenntartásáért, a népi feszültség ártalmatlan elvezetésére engedélyeztek, vagy szimplán azért, mert még a döntéshozók sem bírták végignézni röhögés nélkül, az nem egyértelmű – viszont a balatoni filmek innentől fogva többé-kevésbé felhagynak a lélek és hazafiság firtatásával, s a belső vizek helyett a kormánykereket egyenesen nyugat felé tekerik.

Vitorlát bonts!

Ennek legszemléletesebb példái a víz iránti megszállottságát már a Harlekin és szerelmesében bizonyító Bujtor István krimijei, amelyek, ha nem is majmolják, de kissé túlzottan inspirálódnak a Bud Spencer-vígjátékokból, s a korban Amerikát is elöntő vízparti nyomozó históriákból. A „Csöpi-filmek” ennek ellenére szerethető darabokká váltak, főleg azért, mert a koppintást úgy sikerült abszolválni, hogy közben már-már zavaróan magyar volt az egész. E filmekben úgy suhant el a Balaton-felvidék kádárkockái mellett a Lada, mint Los Angeles lapos tetejű luxusházai közt a luxus­autók; Martini helyett seprőpálinkát isznak, és számzáras aktatáska híján centrumos szatyorba pakolják a frissen nyomtatott bankókat. De a dollár, a dollár ugyanaz! A mindent elnyelni képes Balaton pedig tele van rejtéllyel, s még némi vízparti léhaságra és fülledt erotikára is futja.

 
 
Az első "Csöpi-film", A Pogány Madonna

 

A magyar tenger kicsit kisebb, kicsit édesebb, de ez nem állít meg minket abban, hogy úgy büszkélkedjünk vele és úgy árazzuk, mint a valódit. A Balaton olyan a gazdaságnak, mint szavannának a megáradt pocsolyák. A parton valutával fizető nagyvadak jelennek meg, s kiváló lehetőséget biztosítanak a ragadozóknak a lakomához. A zsigerelés után, a krokodil fogai közül apró mócsingdarabokat tépkedő kismadár Zimmer (Fikász) Feri, a kisvállalkozók gyöngye, aki egyoldalú szimbiózisban él a környezetével. Nemigen telhet el nyaralás anélkül, hogy – függően ellátásunk minőségétől – egy vagy több idézet eszünkbe ne jutna a róla elnevezett műből.

És már Bambi sem kapható

A szerencsét meg kell csinálni, de van az úgy, hogy a szerencse csinálja meg az embert („élesbe, hátulról”), ahogy történt az a 2004-es Szezonban is (rendezte: Török Ferenc). A még pelyhedző állú Nagy Zsolt és Nagy Ervin egy elegáns étteremben helyezkednek el pincérként. Karcagról Siófok nagy ugrás, és itt aztán akad szex, ital és tennivaló is, ám a Balatonnak ezúttal nem sikerült beváltania a hozzá fűzött reményeket, a fiúk a tervezett pornószakma helyett maximum a déli part sekély vizébe tudnak befutni. Az új rendszerhez fűzött remények pedig hamar kiábrándultságba és céltalanságba csapnak át.

Olyannyira, hogy ha feelgood filmet akarnak készíteni a Balatonról, ahhoz ma már csak múltidézésképp, egy holnemvolt-világot kergetve nyúlnak az alkotók. Tavaly például két film is kijött a témában. A Nyugati nyaralás (rendezte: Tiszeker Dániel, Lévai Balázs) 80-as éveket simogató, zötyögős nosztalgiavonat, Mézga családba oltott kémtörténet, ahol a família a francia Riviéra helyett a Balatonra kényszerül utazni. Persze nem bánják meg, végül még jobban is érzik ott magukat: életük nyaralása lesz, és a rendszert is megdöntik kicsit. A másik friss termés pedig az Együtt kezdtük (rendezte: Kerékgyártó Yvonne), amelyben egy tízéves osztálytalálkozó-szerű esküvőn gyűlnek össze a régi barátok Badacsonyban. Miközben szerelmi szálak bogozódnak, a film végig kiemelt figyelmet szentel annak, hogy a Balatont, mint életérzést el tudja adni. A főszereplőnek, aki – mint oly sokan mások – Londonba ment pincérkedni, a családi birtok és a napfényben úszó szőlőfürtök elég okként szolgálnak, hogy hazajöjjön, és jól fésült jampiból gumicsizmás, mellényes bortermelővé avanzsáljon. A film vége már egészen olyan, mintha egy nagy költségvetésű borreklámot (vagy egy kormányzati „Gyere haza, fiatal!” hirdetést) látnánk.

 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyos valóságot arról, hogy nem, a nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésen.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.