A Breaking Bad egyik főhőse egy centet sem látott a sorozat Netflixes sikeréből

  • narancs.hu
  • 2023. szeptember 7.

Mikrofilm

A streamingplatformok a Jesse Pinkmant alakító Aaron Pault ugyanúgy kihasználják, mint a többi színészt.

A Breaking Bad-Totál szívás ma már ott van minden idők legjobb sorozatai között – sőt, főhőseiből turistalátványosság vált –, sokáig azonban nem volt több egy lassú égésű drámánál, amit csak kevés, lelkes néző követett az egyik amerikai kábelcsatornán. Ahhoz, hogy ennyien felfigyeltek rá, és a kritikusok mellett a nézők is a vállukra vették, az is kellett, hogy felkerüljön a Netflixre. Milliók kezdtek rajongani a drogbizniszbe vágó tanár történetéért; az alkotó, Vince Gilligan szerint ennek köszönhető, hogy a sorozatot nem kaszálták el, az utolsó évadaira pedig már a legnézettebbé vált. Sőt, az El Camino nevű spinoff már kifejezetten a Netflixre érkezett.

És hogy mindebből az eszeveszett sikerből hogyan részesültek a főszereplők? Leginkább sehogy. „Semmit nem kaptam a Netflixtől a Breaking Badért, amit őszintén szólva alig tudok elhinni” – nyilatkozta a Jesse Pinkmant alakító Aaron Paul. „A sorozatok örök életet élnek a streamingeken, ahol újra és újra felkapják őket. Nemrég láttam, hogy a Breaking Bad újra a legnézettebbek között van a Netflixen, amit meg is értek. A legtöbb streamingplatform tisztában van vele, hogy egyszerűen nem fizeti meg az embereket – itt az ideje felszólalni ez ellen” – fogalmazott, utalva az amerikai színészek most is folyó sztájkjára. Míg ugyanis a hagyományos csatornák részesedést, úgynevezett residualt fizetnek egy-egy műsor sikere, ismétlései és újrajátszása után, a streamingeknél nincs ilyen gyakorlat: hiába írta meg valaki az egész világot letaroló Nyerd meg az életedet, szerepelt a világsikerű Stranger Thingsben, vagy épp a Breaking Badben, a streamingplatformok a siker és nézettség után sem fizetnek.

Az amerikai forgatókönyvírók sztrájkját ebben és ebben, a színészekét ebben a cikkünkben mutattuk be.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.