VERZIÓ

A felszabadulás napja

  • -legát-
  • 2018. november 30.

Mikrofilm

A Laibach hatása a popzenére megkérdőjelezhetetlen, a Ramm­stein teljes munkásságát tőlük nyúlta, de Marilyn Manson és Trent Reznor is másképp muzsikál, ha nem hallja az 1980-ban alapított szlovén csapatot. A Laibachra viszont legfőképp a 20. századi diktatúrák külsőségei és propagandája hatottak, de azt ők sem gondolhatták, hogy valaha lehetőségük lesz szembesülni is mindazzal, amit addig színpadra állítottak: egy szinte vegytiszta 20. századi diktatúrával, ráadásul nem nézőként, hanem fellépőként. 2015-ben a világsajtót bejárta a hír, hogy a Laibachot meghívták Észak-Koreába, az ottani nemzeti ünnepre, az augusztus 15-ei „felszabadulás napjára”. Lehet vitatni a döntésüket, fel lehet – talán kell is – háborodni azon, hogy a csoport a „művészet nevében” vállalta a szereplést, de az vitathatatlan, hogy ezzel a saját bőrüket és az őket elkísérő stábét is a vásárra vitték. Egy amerikai turistát például azért börtönöztek be a koreaiak, mert Bibliát „csempészett” az országba saját használatra.

Nem csoda, hogy a lett Uģis Olte és a norvég Morten Traavik közös filmje, A felszabadulás napja csak hivatalosan és részben szól a Laibach észak-koreai fellépéséről. Legfőképp arról értesülünk, hogyan kellett a zenekarnak betartani az ottani játékszabályokat, de ennél is erősebb és hátborzongatóbb az ország bemutatása, amelyet eddig többnyire díszszemlék és hadgyakorlatok közben láttunk. Noha a Laibach révén is csak Észak-Korea napfényes oldalát ismerhetjük meg, így sem lehet kétségünk afelől, hogy a poklot látjuk.

Vetítik: november 10., 19.30, Toldi; november 11., 18.15, Toldi

Figyelmébe ajánljuk

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)