A Lightyear a közel-keleti cenzúra legújabb áldozata

  • narancs.hu
  • 2022. június 14.

Mikrofilm

A Doctor Strange-hez és a West Side Storyhoz "csatlakozott" a Toy Story előzményfilmje.

Míg 2002-ben, a Scooby Doo című rajzfilmsorozat élőszereplős adaptációjában a Disney kézzel-lábbal tiltakozott az ellen, hogy a Velma Dinkley nevű nyomozó figura meleg legyen, ahogy az James Gunn eredeti forgatókönyvében állt, mára igencsak megváltozott a stúdió felfogása. Napjainkban az LMBTQ- és egyéb társadalmi mozgalmak egyik legnagyobb támogatójává lépett elő, ahol először egy rövid animációban majd egy egész estés mesében tűntek fel meleg figurák, hogy aztán színre lépjen az első, nyíltan queer szuperhős is. Közben viszont a stúdió küzdelmet folytat saját, rasszista múltjával, például Rémusz bácsival.

A Disney legújabb alkotásaiban ma már teljesen megszokott, hogy queer karakterek bukkanjanak fel, néhány kevésbé progresszív közel-keleti ország azonban nem tudja, és láthatóan nem is akarja tartani a lépést a filmipari társasággal; már-már menetrendszerűen tiltják ki egy-egy filmjüket kitiltják különböző országokból. Így tett Szaúd-Arábia és az Egyesült Arab Emírségek is, ahol a cenzorok hálóján most épp a Lightyear című animáció akadt fenn, amiért az a hivatalos indoklás szerint megsérti a médiatartalmi szabványokat.

A Toy Story rajzfilmsorozat egyik főszereplőjének előzményfilmje Amerikában is nagy hullámokat vetett. Idén márciusban fogadták el Floridában Ron DeSantis kormányzó homofób törvényjavaslatát, melyet a médiában csak „Don’t Say Gay” törvényként emlegetnek: ennek lényege, hogy korlátozzák az iskolában elhangzó LMBTQ-tartalmakat, nem lehet például harmadik osztályig szexuális felvilágosítást tartani, és később is csak akkor, ha a tananyag tartalmát a gyerekek korának megfelelőnek találják. A Disney-t rengeteg kritika érte, amiért nem szólaltak fel a törvény ellen – végül a cég engedett a többek között saját dolgozóik felől érkező nyomásnak, és felléptek a módosítás ellen, valamint leállították a politikusoknak nyújtott támogatásokat is az államban. Cserébe el is vesztették a floridai adókedvezményüket. Még ezelőtt azonban a Disney igyekezett a kreatív alkotói szakaszban kivágni a Lightyearből a problémásnak ítélt jelenetet. Erre elképesztő botrány tört ki a cégen belül, így végül engedtek, és benne maradhattak a filmben a Hawthorne nevű karakter és barátnőjének gyengéd pillanatai. A főhős hangját kölcsönző Chris Evans is üdvözölte a döntést: mint elmondta, boldog, hogy a jelenetet nem vágták ki, az viszont frusztrálja, hogy mindez még mindig ilyen forró témának számít. „Az a cél, hogy eljussunk oda, hogy ez a normális” – jelentette ki.

Nem ez az első Disney-film, amelyet kitiltottak valamelyik közel-keleti országból: így járt a Doctor Strange az őrület multiverzumában, az Örökkévalók és a West Side Story remak-je is. 2019-ben azonban hasonló botrányokat váltott ki, amikor a cég inkább kivágta a Star Wars: Skywalker korából két nő alig látható, pár másodperces csókját, hogy a film ne ütközzön bele a szingapúri cenzúraszabályokba.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.