December 4-én lőtték agyon Manhattanben a nylt utcán Brian Thompsont, az amerikai UnitedHealthcare vezérigazgatóját. Az amerikai egészségügyi rendszerről és az egészségbiztosítási bizniszről sokat elárul, hogy szinte azonnal valósággal ünnepelni kezdték az ekkor még ismeretlen gyilkost, a Facebook pedig megtelt a kárörvendők hangjával – a cég ugyanis ismert volt arról, hogy a beérkező térítési igények nagy százalékát visszautasítja. Az Egyesült Államokban a piaci alapon működő egészségügyi ellátás ugyanis jellemzően horrorszámlákkal jár, és családok mehetnek tönkre egy nem várt baleset miatt, vagy ha valaki kórházba kerül. A piaci alapon működő biztosítók ráadásul sokszor még az orvosok által javasolt vizsgálatokat sem fizetik ki a klienseknek, ez pedig nem egy esetben a betegségek súlyosbodásához, túl késői felismeréséhez is vezetett.
A gyilkosság után hajtóvadászat kezdődött a tettes után, aki egy közbiciklivel menekült el a helyszínről, ám több felvételen is azonosították annak ellenére, hogy elővigyázatosan főleg maszkban közlekedett. Vesztét többek között az okozhatta, hogy pár pillanatig flörtölt a recepcióssal, aki ott dolgozott, ahol megszállt. Végül december 9-én fogták el egy pennsylvaniai McDonaldsban – a gyorséttermet pedig azonnal el is árasztották a negatív értékelések, amiért az ottani alkalmazottak feladták a népi hősként ünnepelt gyilkost.
Azóta több dolog is kiderül a tettesről, Luigi Mangionéről: 26 éves, elit egyetemet végzett, egy gazdag ingatlanvállalkozó családból származik, súlyos hátfájdalmai miatt ő maga is szerzett negatív tapasztalatokat az amerikai egészségügyi rendszerről, és pozitívan értékelte az 1970-es évektől levélbombákat küldözgető Unabomber (Ted Kaczynski) kiáltványát, aki a modern technológia veszélyeire akarta felhívni a figyelmet a merényleteirvel. Mangione ráadásul nemcsak a tettével, de a külsejével is számos rajongót szerzett.
Mangione ellen még csak most emeltek vádat, de az őt övező érdeklődésről sokat elmond, hogy máris dokumentumfilm készült róla: a Manhunt: Luigi Mangione and the CEO Murder (Hajtóvadászat: Luigi Mangione és a CEO gyilkos) című egyórás dokut az amerikai ABC News adja le csütörtökön 20/20 című hírműsoruk különkiadásában, másnap pedig a Hulun is elérhetővé válik majd. Itthon ennek a streamingszolgáltatónak a tartalmai a Disney+-on érhetőek el, de ott nincs jele, hogy Magyarországon is nézhető lenne majd a dokumentumfilm.
Korábban felröppent a hír, hogy a műsorban Mangione is hallható lesz, amint egy korábbi felvételen ázsiai útjáról beszél, de úgy tűnik, ez mégsem került bele. Ehelyett megnézhetjük azt a szinte percről percre szóló nyomozást, ami a biztosítófőnök gyilkosa után zajlott; megtudhatjuk, miként vált az elkövető a nép hősévé; de az alkotók megpróbálják Luigi Mangione motivációit is feltárni, és elvileg kiderül majd például az is, hogy milyen dokumentumok lapultak a táskájában. A filmben megszólal Mangione egy állítólagos barátja, egy FBI-os profilozó és egy oknyomozó újságíró is.
Egy ekkora, az egész világot lázban tartó történet persze többeket is megihletett: az Oscar-díjas Alex Gibney (Taxi a sötétben; Enron: The Smartest Guys in the Room) ugyancsak dokumentumfilmet készít a sztoriból; csakúgy, mint az Emmy-jelölt Stephen Robert Morse (Amanda Knox; Hogyan raboljunk ki egy bankot). A Discoveryn pedig februárban várható a Who is Luigi Mangione? (Kicsoda Luigi Mangione?) című különkiadás.