Az Apokalipszis most után ismét gigaprojektbe vágna Francis Ford Coppola

  • Szabó Ádám
  • 2019. április 6.

Mikrofilm

A Megalopolis terve New York nagy utópiájáról szól.

Az Apokalipszis most az a fajta filmtörténeti mérföldkő, amelyről nemcsak legendák keringnek, de a forgatás nehézségeit és az azt környékező őrületet dokumentumfilm is megörökíti.

Az elmúlt 40 évben hasonló ambiciózus filmmel Coppola nem is próbálkozott – nyolcvanadik születésnapja alkalmából azonban beavatta terveibe a Deadline újságíróját és kiderült:

egyáltalán nem mondott le a nagyratörő filmekről.

Több éve dolgozik ugyanis egy Megalopolis nevű filmterven, amelynek már meg is van a forgatókönyve – épp csak a sztárok hiányoznak belőle. Felmerült például Jude Law neve is – többet viszont nem árult el az esetleges szereposztásról.

Coppola álomterve New Yokban játszódik, és egy építészről szól, aki a városon belül szeretne egy utópiát létrehozni. A filmhez még 9/11 előtt felvettek néhány totált a metropoliszról, így akár a WTC tornyai is feltűnhetnek majd a vásznon. A rendező a filmbeli építészhez hasonlóan egyfajta összegző munkára készül – mint elmondta, a Megalopolisban szeretné kamatoztatni mindazt a tudását és tapasztalatát, amit a karrierje során összegyűjtött. Egy olyan nagyszabású produkcióra készül, melyben keverednek majd eddigi filmjének stílusai – mindezt pedig sok szereplővel, nagy stábbal valósítaná meg, ahogy kell.

Közben pedig Coppola nemrég készült el immár 40 éves mesterművének legújabb vágásával – az Apokalipszis most Végső vágást az idei Tribeca filmfesztiválon mutatják majd be. Mint elmondta, az eredeti változatot túlságosan megkurtították, a 2001-es rendezői változatot pedig túl hosszúnak érezte, ezért volt szükség az újabb vágásra.

Kapcsolódó:

A bor mindig jól jön - Francis Ford Coppola

Annyi szó esik manapság a független filmkészítésről nálunk is, hogy úgy gondoltuk, megkérdezünk egy ősfüggetlent: el is küldtük kérdéseinket Francis Ford Coppolának. Borok, függetlenek, keresztapák, apokalipszisek, Tony Soprano és Han Solo - FFC válaszai következnek. magyarnarancs.hu: Már a hetvenes években is független volt, a 2000-es évekre meg még függetlenebb lett: a legutóbbi három filmjét (Youth Without Youth, Tetro, Twixt) saját zsebből finanszírozta.

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.

„Lövésük sincs róla”

Magyarországon nem az illegális kábítószerek okozzák a legnagyobb problémát a fiatalok körében. A hazai 16 évesek élen járnak az alkohol, a cigaretta és e-cigaretta kipróbálásában, és kilátástalannak érzett helyzetük miatt sokan a serkentők felé fordulnak.