Elhunyt Bertrand Blier francia filmrendező

Mikrofilm

Nyolcvanöt éves korában elhunyt Bertrand Blier Oscar-díjas francia filmrendező, forgatókönyvíró – közölte az alkotó családja. 

A rendező hétfő este "békésen halt meg otthonában, Párizsban, felesége és gyermekei körében" - közölte fia, Léonard Blier.

A sziporkázó párbeszédeiről, valamint nyers és fekete humoráról ismert filmes elsősorban az 1970-es és 80-as években Gérard Depardieu főszereplésével készült provokatív vígjátékaival vált népszerűvé. Az Elő a zsebkendőkkel! című komédiája 1979-ben elnyerte a legjobb idegen nyelvű filmnek járó Oscar-díjat.

Bertrand Blier neve elválaszthatatlan Gérard Depardieu nevétől, akinek karrierjét 1974-ben indította el a Herék, avagy a tojástánc című vígjátékkal. A Franciaországban kultikussá vált, szubverzív filmet Bertrand Blier más alkotásaihoz hasonlóan a közönséget sokkoló, provokatív humor jellemzi. 

Blier mintegy harminc filmet rendezett, és az 1980-as években az egyik legnépszerűbb alkotó volt hazájában: az 1986-ban készült Estélyi ruha című vígjátékát hárommillióan látták a mozikban. Hidegtál című filmjéért 1980-ban elnyerte a legjobb forgatókönyvírónak járó César-díjat, a Túl szép hozzád című alkotása a cannes-i fesztivál zsűrijének nagydíját és három César-díjat érdemelt ki, köztük a legjobb női alakításért járót, amelyet Carole Bouquet vehetett át.

Az 1990-es és 2000-es években Blier filmjei már kevésbé voltak sikeresek, kivéve A jégkockák zörgése című vígjátékot, amelyben az Oscar-díjas Jean Dujardin egy alkoholista írót alakít, aki saját, életre kelt betegségével folytat párbeszédet

Blier műveit – amelyeknek hősei marginalizált figurák, szélhámosok, szerencsétlen rendőrök, prostituáltak – ma sokan a nőgyűlölet és a férfiak által uralt társadalom ábrázolása miatt kritizálják. Az elmúlt években Blier néhány színésznője, például Miou-Miou és Brigitte Fossey elmondta, hogy a rendező nyers humorát időnként sértőnek és megalázónak érezték.–

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk