Füredi Zoltán: Velem inkább szembejönnek a szereplőim a történeteikkel

  • Artner Sisso
  • 2025. január 22.

Mikrofilm

A mongolista-kulturális antropológus-filmessel A legbelsőbb Ázsia – Magyarok nyomában Mongolországban című filmje kapcsán beszélgettük. Az alkotást a Budapest Nemzetközi Dokumentumfilm Fesztiválon vetítik.

magyarnarancs.hu: Hogyan kezdődött a Mongólia-mániád?

Füredi Zoltán: Véletlenül csúsztam bele az ELTE-n. Tibeti szakra szerettem volna jelentkezni, de mondták, hogy az most nem indul, menjek inkább mongol szakra, mert az van. Ligeti Lajos: Sárga istenek, sárga emberek című könyve meg is győzött. Hamar kiderült számomra, hogy nagyon sok közünk van a mongolokhoz, akár nyelvileg, akár a hagyományos pásztorkultúrát, vagy a honfoglalás előtti kapcsolatainkat tekintve. Nem kevés mongol tanult Magyarországon a szocializmus alatt, itt pedig mindenkinek van egy nagybácsija, aki Mongóliában dolgozott.

magyarnarancs.hu: Mit szeretsz ott a legjobban?

FZ: Iszonyú nagy a természet, ami körbevesz, egészen más dimenziók vannak. A mongol világ pedig nagyon karakteres, mindent beépítenek a saját kultúrájukba, eszmerendszerükbe. A szovjet emlékműveket is mongol módra formázták.

Van is valami nosztalgia a szocialista idők iránt, bár ők pillanatok alatt tették ki az oroszokat 1990-ben, hat hetet hagytak nekik, hogy elhagyják az országot. Mongólia ütközőzóna két nagyhatalom, Kína és Oroszország között. A hagyomány szerint a zászlójuk is ezt szimbolizálja, ami úgy néz ki, hogy a két vörös sáv között van egy kék.

magyarnarancs.hu: A film narratívája alapján azért is tértél vissza Mongóliába, mert van a lábadnak van egy különleges betegsége, és ott kell levetetni az átkot. Hiszel ebben, vagy a film miatt találtad ki?

FZ: Csomó mindenben hiszek. Amikor a mongolok azt mondják, hogy ebből a vízből szabad inni, vagy nem szabad arra a hegyre felmenni, azt is elhiszem. A hétköznapi praktikum és a természetfelettivel való kapcsolattartás egyforma súllyal része a mongol világnak. Ha ők úgy gondolják, hogy egy helyszellem haragja okozhatta a betegségemet akkor hajlamos vagyok ebben gondolkodni. Teljesen általános náluk, hogy egy betegségnek szerintük az az oka, hogy az ember nem a szabályoknak megfelelően viselkedik. Például nem a rituálé szerint balról kerüli meg az áldozati kőhalmot. Abból is adódhat baj, ha a közlekedésben nem adom meg az elsőbbséget.

magyarnarancs.hu: A műfajon belül hova sorolnád a filmed?

FZ: Ismereterjesztő filmnek indult, de jóval személyesebb lett. Nem csak Mongóliához van köze, hanem benne van a saját történetem is, amiről eredetileg külön szerettem volna filmet készíteni Átok címmel. Magyarországon is forgattunk volna orvosi rendelőkben, dzsúdzsucu edzéseken meg Mongóliában is, de arra nem kaptunk pénzt.

Talán a dokumentum road movie a jó meghatározás, mégiscsak egy utazásról szól, ami ugyanakkor fejlődéstörténet.

 

magyarnarancs.hu: A Budapest Nemzetközi Dokumentumfilm Fesztiválon meg tud mutatkozni a filmed értéke? Megérti a közönség?

FZ: A magyar közönség szereti a filmünket, külföldre viszont nehezen tudunk eljutni vele. Annak ellenére, hogy nagy érdeklődés van most Kelet-Európa iránt, ha úgy van eladva, hogy megértsék a nyugatiak is. A BIDF nagyon jó alkalom arra, hogy a fiatalabb generáció is felfigyeljen a filmünkre.

magyarnarancs.hu: Tizenhárom év után újra lesz Magyar Filmszemle, azon is részt vesz a filmed. Filmszemléztél a hőskorban?

FZ: Egyszer nyertem is, rendezői-operatőri díjat kaptam 2002-ben az Északföld című filmemért, amely bükki erdei munkásokról szól és nagyon más, mint ez a film. Eddig meg sem szólaltam a filmjeimben, A legbelsőbb Ázsiát pedig végig narrálom.

magyarnarancs.hu: Az Átokról lemondtál?

FZ: Le, mert a lábam és a szellemek története szépen beleilleszkedett ebbe a filmbe. Annak az lett volna a vége, hogy elmegyek Mongóliába, és ott próbálok megoldást keresni a lábproblémámra. Nekem olyan izomsorvadásom van, ami nem fog javulni, de a túra nagyon jót tesz neki. Úgy tűnik, hogy egy-két éve megállt a romlás, tulajdonképpen azóta, amióta hazajöttem A legbelsőbb Ázsia forgatásáról.

magyarnarancs.hu: Vannak itthon is használható varázslások, szertartásaitok?

FZ: Bizonyos szertartásokat itt is tartunk. Például holdújévkor borókalevélport gyújtunk, amit füstülőnek használnak, hogy megtisztítsák a környezetet az ártó erőktől. Egyébként most nyáron kaptunk szárított marhatrágyából gyúrt kis kúpocskákat gyönyörű papírdobozkában, most az a legjobb szúnyogriasztó. Mongóliában a marhatrágya füstjének illatáról műdalok szólnak, amelyekben azonosítják azt az otthon illatával. Tulajdonképpen ez is egy rítus: elűzzük a szúnyogokat és megidézzük a mongol pusztákat.

 

magyarnarancs.hu: Mit gondolsz a filmtámogatásokról? Oké, hogy Bayer Zsolt nem a filmalaptól, hanem a Szerencsejáték Zrt.-ről kapott egy nagyjátékfilmre való összeget a Mongólia-filmjére, de azért gondolom, számos jobb filmes és szakértő van nála.

FZ: Az sem feltétlenül baj szerintem, ha egy rendező nem mongol szakos, mert lehet szakértőket alkalmazni. Úgy gondolom, Bayer utazásának apropója elsősorban a saját víziója volt, amit vagy szeretünk, vagy nem. De az sokaknak bejött, hogy láthatták a mongol tájat, embereket, ami önmagában is érdekes.

Én a magyar-mongol kapcsolatoknak először a magyar oldalát akartam megcsinálni, mert az olcsóbb lett volna. Meg az is igaz, hogy nagyon komoly, izgalmas mongol diaszpóra él Magyarországon, illetve rengeteg magyar van, aki kint dolgozott és imádja Mongóliát. Sok éven át nem kaptam filmre támogatást, pedig minden évben többször, többféle szintre eljutottak a pályázataim. De 2020-ban erre végül megítéltek egy összeget, ráadásul Mongóliában forgathattam!

magyarnarancs.hu: Melyik volt eddig a legsikeresebb filmed? Tervezel-e újabb filmeket?

FZ: Összesen hat-hét olyan filmem van, amit igazán komolyan gondoltam. A Szia Nagyi! című film lett nagyon népszerű, ez tulajdonképpen egy Magyarországon élő mongol család általam megszerkesztett homevideója. Kölcsönadtam egy kamerát és találtam benne később egy kazettát a család újévi üdvözletével, amelyben a nagymamának elmondják, hogy milyen jó itt Magyarországon. Ezt sokszor használják az oktatásban, képzéseken, amikor a migrációról van szó. Talán ez a legsikeresebb filmem, pedig csak megtaláltam.

Nem vagyok az a tervezős, mint ez kiderült. Vezettem egy kurzust az egyetemen, ahol neves dokumentumfilmesekkel interjúztunk arról, miért és hogyan készítenek filmet. Beszélgettünk például Almási Tamással, aki számomra a tudatos filmkészítő legjobb példája. A rendszerváltás folyamatát szerette volna bemutatni, és rájött, hogy ehhez a Videoton gyárban kell kasztingolnia. Velem inkább szembejönnek a szereplőim a történeteikkel.

magyarnarancs.hu: Mit csinálsz a filmezés mellett?

FZ: A feleségemmel, Komlósi Orsival van egy kulturális vállalkozásunk 2000 óta: a Palantír Film Vizuális Antropológiai Alapítvány. Sok filmszakmai tevékenységet végeztünk. Mi szerveztük a Dialektus Fesztiválokat (ezeken elsősorban kulturális antropológiai nézőpontból készült dokumentumfilmeket mutattak be – a szerk.), meg a DocuArt mozit a Ferencvárosban, aminek lejárt a bérleti szerződése és aztán nem mi kaptuk meg az önkormányzattól.

Most is vannak mindenféle filmes projektjeink. A tajvaniaknak szervezzük a Tajvani Dokumentumfilm Napokat és Orsinak volt egy erasmusos projektje, ahol azzal foglalkoztak, hogy az európai középiskolai oktatásba hogyan kellene beépíteni a dokumentumfilmekkel történő oktatást.

Mi Boglár Lajos tanítványai voltunk, aki egy Brazíliában kutatott kulturális antropológus és filmes volt. Nagyon fontosnak tartotta a filmkészítést, rengeteg néprajzi, antropológiai filmet néztünk, miközben megéltük, hogy a dokumentumfilm különleges eszköz a tudás közvetítéséhez.

Egyébként túravezető is vagyok, barlangtúrákat viszek, Mongóliába is vittem túrázókat régebben. Nem nagypénzű turistákat, hanem olyanokat, akik hajlandók sok viszontagságot elviselni azért, hogy minél többet kapjanak az országból. Egy ambícióm van, hogy megmutassam és interpretálni tudjam a dolgok értékét.

A legbelsőbb Ázsia – Magyarok nyomában Mongolországban című film vetítéseinek időpontjai ezen a linken találhatók.

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.