Ez minden idők legelátkozottabb filmje, és megint óriási a botrány körülötte

  • Gera Márton
  • 2018. június 17.

Mikrofilm

Olyan, mintha valakik azt akarnák, hogy senki ne láthassa a napjainkba helyezett Don Quijotét.

Bár elég sok olyan filmtervet ismerni, amiből soha az életben nem lett film, valószínűleg a The Man Who Killed Don Quixote a legismertebb mind közül. Terry Gilliam alkotása ugyan nemrég kilépett a soha el nem készülő filmek kategóriájából, amikor tavaly tavasszal befejezték a forgatását, csakhogy most ismét úgy tűnik, gondok vannak, és a film mégsem kerül majd a mozikba.

De nézzük, honnan is indult az egész történet:

  • Gilliam még a nyolcvanas végén kezdett el azon gondolkodni, hogy filmre viszi Cervantes híres művét, csakhogy amikor elkezdte olvasni a Don Quijotét, rájött, hogy a művet mégsem lehet vászonra adaptálni.
  • Tíz évvel később azonban mégis nekiálltak a munkának, bár ekkor még csak a költségvetés összekalapozása vette kezdetét, a forgatáshoz ugyanis cirka 32 millió dollárra volt szükség.
  • A pénz összejött, a forgatás pedig el is kezdődött a 2000-es évek elején, csakhogy a spanyol helyszínt egy árvíz tönkretette, így lehetetlen volt folytatni a forgatást. Főleg úgy, hogy a hangfelvétel is nehézkesen ment, mert a helyszín közelében volt a NATO egyik katonai bázisa, ahová folyamatosan gépek szálltak le, és a repülők hangja elnyomott minden egyebet.
  • A forgatás közben a Don Quijote szerepére kiválasztott, tavaly elhunyt Jean Rochefort megbetegedett, előjött a sérve, ami miatt nem lehetett folytatni a forgatást.
  • A forgatás ugyan leállt, de a film kálváriájáról készült legalább egy doksi, amit be is mutattak.
  • Gilliam később többször is megpróbálkozott összehozni a filmet, mindenféle új színészekkel. Volt, amikor Gérard Depardieu, Robert Duvall vagy éppen Ewan McGregor merült fel a filmben menetelő lovag szerepére. Sőt, egy időben John Hurt neve is ott volt Gilliam asztalán, csakhogy a brit színész 2017 elején szintén elhunyt.
  • Aztán tavaly tavasszal mégis elkezdődtek a forgatások, most viszont már az új Star Wars-filmekből ismerős Adam Driverrel és Jonathan Pryce-szal. A film nyár elejére el is készült, de ekkor újabb kihívás elé néztek a készítők: következett a bemutatás. Gilliam ugyan megegyezett Paulo Branco producerrel, hogy a forgalmazási jogok őt illetik meg, de a producer a szerződésben megjelölt összeget nem fizette meg, így a rendező semmisnek tekintette a kontraktust.
  • Az is felmerült, hogy az Amazon fogja bemutatni a filmet, ám a stúdió–streaming szolgáltató visszalépett, közben pedig Terry Gilliam stroke-ot kapott, amiből szerencsére felépült.
  • Nemrég azonban ismét felbukkant Paulo Branco, aki szerint a forgalmazási jogok továbbra is az ő kezében vannak, így a filmet senki nem vetítheti le az engedélye nélkül. A bíróság első fokon Gilliamnek adott igazat, és kimondta, hogy a jogok nem a producert illetik meg. Éppen ezért a filmet levetítették a májusi cannes-i filmfesztiválon, ahol a kritikusok nem voltak egyöntetűen elragadtatva tőle, de azt szinte mindenki megjegyezte, hogy kész csoda, hogy a filmet vásznon lehet látni.
  • Most viszont megint ott tartunk, hogy a film bemutatása kérdésessé vált: két napja ugyanis a párizsi bíróság egy újabb ítéletben már nem Gilliamnek adott igazat, így a rendező elvesztette a film jogait. Nehéz ezek után elképzelni, hogyan valósulhat meg a forgalmazás, amikor Branco producer jelezte, utólag mindenkitől pénzt vasal be, amiért az engedélye nélkül vetítették le a mozit – itt leginkább a francia fesztivál illetékeseire gondolhatott. Nem jó hír ez a rendezőnek sem, aki a cannes-i vetítés után azt nyilatkozta, most már csak az érdekli, hogy minél több helyen bemutassák a filmjét, és hogy anyagilag is sikeres legyen.

Hogy mikor érkezhet a magyar mozikba, vagy egyáltalán valamelyik ország valamelyik mozijába a film, egyelőre csak találgatni lehet. Ha mást nem is, a The Man Who Killed Don Quixote előzetesét mindenki megnézheti:

THE MAN WHO KILLED DON QUIXOTE Official Trailer (2018) Adam Driver, Terry Gilliam Movie HD

THE MAN WHO KILLED DON QUIXOTE Official Trailer (2018) Adam Driver, Terry Gilliam Movie HD © 2018 - Océan Films Comedy, Kids, Family and Animated Film, Blockbuster, Action Cinema, Blockbuster, Scifi Movie or Fantasy film, Drama... We keep you in the know!

Kövesse a Magyar Narancs filmes blogját, a Mikrofilmet, amely rendszeresen új tartalommal jelentkezik. Ajánlók, előzetesek, toplisták, és még sok minden más a Mikrofilmen!


Figyelmébe ajánljuk

Fiúk a barakkból

Andy Parker sorozata sokáig megtéveszt a cukiságával, és csak lassan virrad a nézőre, hogy más üzenet rejlik itt. Az érzékeny és nagyon is meleg Cameron Cope (a valós koránál jóval hamvasabbnak és naivabbnak tetsző Miles Heizer) rejtélyes indíttatásból úgy dönt, hogy nehéz természetű édesanyját azzal tudná a legjobban kiborítani, ha csatlakozna a tengerészgyalogsághoz.

Szellemes

Ifj. Vidnyánszky Attila „saját” Hamletjének színpadra állításához tett vállalásaiból akár már egy is túl nagynak tűnhet. Nemcsak a darab címe változott meg: az „és a többi, néma csend” válik a rendezői elképzelés alfájává és ómegájává is.

Lehetnénk jobban is

Ismerjük a híres idézetet, amelyben Rousseau a polgári társadalom megteremtését az első emberhez köti, aki „bekerített egy földdarabot és azt találta mondani: ez az enyém, s oly együgyű emberekre akadt, akik ezt el is hitték neki”.

„Ők nem láthatatlanok”

A Pirkadatig című krimiért 2023-ban elnyerte a legjobb mellékszereplőnek járó Ezüst Medvét. Transz színésznőként aktívan kiáll a transz emberek jogaiért és láthatóságáért – minderről és persze Tom Tykwer új filmjéről, A fényről is kérdeztük őt, amelynek mellékszereplőjeként a Szemrevaló Filmfesztiválra érkezett Budapestre.