Ezek minden idők legjobb rablós akciójelenetei

Mikrofilm

Bankrablások, lövöldözések és átverések – a filmrajongók ezeket a jeleneteket szerették a legjobban.

December 3-án érkezik A nagy pénzrablás fináléja, amely az elmúlt évek egyik legsikeresebb sorozatává vált – a Netflix világszenzációjáról és arról, hogyan tudta néhány Dalí-maszkos spanyol betörő meghódítani a világot, ebben a cikkünkben írtunk részletesen.

A sorozat tiszteletére a Top10casinos nevű, online szerencsejátékokkal foglalkozó oldal összegyűjtötte minden idők legjobb heist-jeleneteit. A heist az akciófilmek egyik alzsánere, ami alatt a bankrablós-átverős filmeket értjük. Rendszerint bizonytalan végkimenetellel és több, meglepő fordulattal operálnak. Maga A nagy pénzrablás már angol címében (Money Heist) "megemlékezik" a zsánerről – sorozatként azonban nem szerepelhet a listán, hiszen az csak a filmek legizgalmasabb jeleneteit vette számításba.

A Top 10 alapvetően nézői értékelés alapján rangsorolta a jeleneteket: számításba vették a Youtube-megtekintéseket, a like-dislike-arányt (ami mára már eltűnt a Youtube-videók alól), az IMDb-pontszámot, és hogy a legnagyobb filmes adatbázison található kritikák hogyan értékelték az adott akciót. Az összesen 43 jelenetet tartalmazó teljes lista az egyes faktorokkal és pontszámokkal ide kattintva érhető el.

Íme a legjobb 15 heist-jelenet a filmek címével és a jelenet leírásával:

1. Eredet - a széf kinyitása

Christopher Nolan rövid idő alatt kultikussá vált filmjének egyik leghíresebb epizódjában a Leonard DiCaprio alakította Cobb és társai a célszemély, Robert Fischer elméjébe törnek be. Hans Zimmer zenéje alatt nemcsak az érzelmi csúcspont következik be ekkor, de a korábban elindított szálak is itt kulminálódnak.

2. Blöff - kocsmai rablás

Guy Ritchie klasszikusa nem annyira pörgő akciója, mint Vinnie Jones karakterének monológja miatt végzett ilyen előkelő helyen.

3. A nagy balhé - lövöldözés a társalgóban

Minden idők talán legjobb és legismertebb átverős filmjének tetőpontján sem minden az, aminek látszik.

4. Nyomd, bébi, nyomd - kezdő bankrabló jelenet

Edgar Wright 2018-as filmjét három Oscarra is jelölték (vágás, hangkeverés és hangvágás) – a kezdő jelenet pedig arra is magyarázatot ad, miért: olyan, mint egy zseniálisan megkoreografált tánc.

5. Ocean’s 8 – Az évszázad átverése - szélhámos jelenet

Az Ocean’s sorozat negyedik felvonásának kezdetén azt láthatjuk, hogy a Sandra Bullock alakította szélhámos, Debbie Ocean hogyan tesz szert néhány egyszerű trükkel drága ruhára, parfümökre, vagy épp egy luxuslakosztályra.

6. A sötét lovag – Joker bankrablása

Nolan Batman-trilógiájának második része hamar olyan elképesztő magasságokba emelkedett, ahol képregényadaptáció korábban még nem járt – mindez pedig nagyban Heath Ledger Jokerjének köszönhető.

7. A belső ember - bankrablás

Spike Lee akkor is stílusos, ha épp nem a fekete közösséget veszi górcső alá.

8. Közönséges bűnözők - a rendőrök kirablása

A filmet rendező Bryan Singert és az alakításáért Oscar-díjjal jutalmazott Kevin Spaceyt is elsodorták a szexuális visszaéléseik miatti botrányok, mindez azonban semmit nem von le a film értékéből.

9. Holtpont - bankrablás

Patrick Swayze és társai ex-elnökök maszkjaiban rabolják ki a bankot. Kathryn Bigelow mesteri akciófilmjéből nehéz egy jelenetet kiemelni, a listába épp ez került be.

10. Drágán add az életed! - lövöldözés a plázában

Ünnepek közeledtével ideje ismét kinyitni a vitát: karácsonyi film-e a Die Hard?

11. Az erőszak utcái - gyémántrablás

Így indult Michael Mann karrierje…

12. Szemtől szembe - bankrablás

… és itt ért fel a csúcsra.

13. Tolvajok városa - bankrablás

Kevesen képesek olyan kiválóan megidézni a 90-es évek akcióklasszikusait, mint Ben Affleck. Ez mindössze a második filmje volt rendezőként, ráadásul az előző (Hideg nyomon) és az ezt követő (Az Argo-akció) mozijával is hozta ezt a színvonalat.

14. Szemfényvesztők - Tressler kirablása

Michael Caine általában a másik oldalon szokott állni, de most épp az ő karakterét rövidíti meg a szemfényvesztő tolvajok válogatott csapata.

15. Ocean’s 11 – Tripla vagy semmi - kaszinórablás

Ilyen, amikor a remake jobb mint az eredeti: Steven Soderbergh az 1960-as A dicső tizenegy című bűnügyi vígjáték adaptációja nemcsak újra hangszerelte, de ismét menővé tette a csavaros-szélhámos mozit.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.