Felnövéstörténet, medvecukor pizza – itt a legújabb Paul Thomas Anderson-film előzetese

  • narancs.hu
  • 2021. szeptember 28.

Mikrofilm

A Licorice Pizza című filmben bemutatkozik a rendező kedvenc színészének számító, 2014-ben elhunyt Philip Seymour Hoffmannak a fia is.

Az elmúlt több mint 20 évben nem nagyon hibázott, épp ezért érthető, ha hatalmas várakozás előzi meg Paul Thomas Anderson legújabb filmjét. A Magnólia, a Boogie Nights vagy a Vérző olaj nyolcszoros Oscar-jelölt rendezője jellemzően szereti megtartani a misztériumot filmjei körül.

Legújabb filmjének most kikerült előzetese azonban rendhagyó módon elég beszédes lett.

A Licorice Pizza nosztalgikus hangvételű, coming-of-age sztoriba csavart love sztori. A rendezőt ismerve azonban biztosak lehetünk benne, hogy a film tartogat még számunkra meglepetéseket. A sztori egy Gary Valentine nevű középiskolásról szól, aki gyerekszínészként is igyekszik érvényesülni, miközben beleszeret egy Alana nevű kortársába. Előbbit Anderson egyik kedvenc színészének, a 2014-ben elhunyt Philip Seymour Hoffmannak a fia, Cooper Hoffman alakítja, akinek ez lesz a színészi bemutatkozása. Szintén most debütál a szerelem tárgyát alakító Alana Haim, aki nem más, mint a HAIM együttes gitáros-énekese; az egyik legmenőbb női rockbanda több klipjét is maga Anderson rendezte.

Az újoncok mellett egy rakás jól ismert, remek színészt is láthatunk majd: rémes frizurájával Bradley Cooper alakítja majd a valóban létező, Jon Peters nevű producert, de feltűnik még az előzetes alapján ugyancsak őrült szerepet kapott Sean Penn, Christopher Walken, Ben Stiller, John C. Reilly és Benny Safdie is.

És hogy mit jelent a címbeli Licorice Pizza, azaz Medvecukor Pizza? Az elnevezés egy 1969-ben alapított, kultikus dél-kaliforniai lemezboltot jelöl, amely 1985-ös eladásáig 34 üzletből álló lánccá fejlődött. Logójukon egy 30-as évekbeli női szakács látható, amint büszkén kezében tart egy frissen kisült bakelitalbumot. A kép a közelmúltban pólókon virítva éledt újjá. A lemezbolt a nevét a Bud & Travis nevű folkduó Bud & Travis… In Concert című élő albumából kölcsönözte. Ezen hallható, amint a duó tagjai azon viccelődnek, az albumuk annyira sikertelen, hogy a másik oldalára szezámmagokat szórtak, és akár egy turmixgépen is lejátszható. Mielőtt pedig nekikezdenek a La Bamba című sláger saját verziójába, megemlítik, hogy lemezüket a takarmányboltokban „medvecukor pizza”, más néven „édesgyökér pizza” néven találhatják meg.

A Licorice Pizza bemutatója november 26-án lesz a tengerentúlon.

Kedves Olvasónk!

Elindult hírlevelünk, ha szeretné, hogy önnek is elküldjük heti ajánlónkat, kattintson ide a feliratkozásért!

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők! De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.